Interreg Preses relīze
dalībnieku kopbilde

2024. gada 19. septembrī Mežaparka Lielās estrādes Kokaru zālē Rīgā, Latvijā, notika ilgi gaidītais Interreg Sadarbības dienas (Interreg Cooperation Day 2024) pasākums. Šī ikoniskā vieta, kā Latvijas vienotības un kultūras mantojuma simbols, sniedza iespēju vienoties gandrīz 180 dalībniekiem no piecām Interreg programmām dienā, kas veltīta sadarbības stiprināšanai, jaunu partnerību veidošanai un gaišas nākotnes vīzijai pārrobežu sadarbībā Baltijā.

Interreg projektu partneriem no Latvijas, Lietuvas un Igaunijas Interreg Sadarbības dienā bija iespēja mācīties, veidot kontaktus un sadarboties.

Dalībnieki uzlaboja savas komunikācijas prasmes dinamiskā sesijā, ko vadīja Olga Kazaka, komunikācijas un sabiedrisko attiecību eksperte un pasniedzēja Latvijas Universitātē. Viņa uzsvēra uzmanības nozīmi mūsdienu informācijas piesātinātajā pasaulē, raksturojot to kā ierobežotu resursu. Sesijā tika aplūkotas metodes, kā piesaistīt auditorijas uzmanību, vienkāršojot vēstījumus un izmantojot stāstniecības principus. Dalībnieki apguva, kā veidot projektu kopsavilkumus, kas kalpo kā spēcīgas vizītkartes, un kā dalīties ar rezultātiem, kas rezonē ar sabiedrību.

Viens no dienas svarīgākajiem notikumiem bija paneļdiskusija par pieejamu un dabai draudzīgu tūrismu, kurā piedalījās cienījami projekta partneri no visām trim Baltijas valstīm. Runātāju vidū bija Asnāte Ziemele, biedrības “Lauku ceļotājs” valdes priekšsēdētāja; Lina Jankauskienė, projektu vadītāja biedrībā “Nature Heritage Fund”; Alise Lūse, projektu vadītāja Kurzemes plānošanas reģionā; un Raili Mengel, biedrības “Igaunijas Lauku tūrisms” valdes priekšsēdētāja. Eksperti dalījās savās perspektīvās par to, kā veidot un veicināt iekļaujošu un ilgtspējīgu tūrismu reģionā. Diskusija aptvēra praktiskus rīkus, veiksmes stāstus un ieteikumus par to, kur joprojām ir iespējas uzlabot reģiona tūrisma piedāvājumu.

Dinamiskā tīklu veidošanas sesija bija sadalīta četrās grupās, kas nosauktas pēc Latvijas reģioniem: Kurzeme, Zemgale, Latgale un Vidzeme. Šī sesija padarīja dalībnieku savstarpējās saites ciešākas, ļaujot apmainīties idejām un izpētīt jaunus projektu priekšlikumus, vienlaikus veidojot jaunus profesionālus kontaktus pārrobežu līmenī.

Pasākuma laikā tika pievērsta uzmanība arī Interreg nākotnei, ar Monikas Balodes, Interact ekspertes, sniegtajiem ieskatiem, kas vadīja dalībniekus cauri mainīgajai Interreg programmu ainavai. Baltijas reģiona galveno Interreg programmu vadītāji – Zanda Mangule (Latvija-Lietuva), Ege Ello (Igaunija-Latvija) un Merike Niitepõld (Centrālā Baltija) – dalījās jaunākajā informācijā par savu programmu statusu un post-2027 konsultācijām ar ieinteresētajām pusēm un iedzīvotājiem par nākotnes virzieniem.

Turklāt dalībniekiem bija iespēja dalīties ar savu nākotnes redzējumu, aizpildot aptauju un ieguldot “Interreg eiro” tajās jomās, kuras, viņuprāt, ir vissvarīgākās pārrobežu sadarbībai spēles “Veido Interreg nākotni” laikā. Rezultāti skaidri norādīja uz kultūras mantojuma un tūrisma izaugsmes prioritizēšanu, kam sekoja ekonomikas izaugsme un inovācijas, cilvēku savstarpējā sadarbība, zaļa un noturīga attīstība, drošība un sociālie pakalpojumi, kā arī labklājība.

Kopumā pasākums veicināja kopienas un savstarpēja atbalsta sajūtu starp tiem, kas strādā pārrobežu līmenī, apvienojot Interreg projektu īstenotājus un programmu ekspertus, lai veidotu labāku nākotni reģionam. Dalībniekiem sanākot kopā, lai mācītos viens no otra, apmainītos idejām un iztēlotos nākotni, viņi turpināja sadarbības mantojumu, kas atstās ilgstošu ietekmi Baltijas reģionā.

Šis pasākums tika organizēts sadarbībā ar vairākām Interreg programmām, tostarp Interreg Latvijas-Lietuvas programmu, Igaunijas-Latvijas programmu, Centrālā Baltijas jūras reģiona programmu, Latvijas Pārrobežu sadarbības programmu, Igaunijas ES Pārrobežu programmu 2014.-2020. gadam un Interreg Latvija.