Interreg programmām ir bijusi nozīmīga loma starptautiskās sadarbības veicināšanā pēdējo 20 gadu laikā. Šajā rakstā uzzināsiet par Interreg programmu 20 gadu pieredzi un sasniegumiem Latvijā, tiks izceltas galvenās Interreg vērtības un nākotnes ieceres.
Galvenās vērtības, par ko iestājas Interreg programmas
Interreg programmas balstās uz vērtībām, kas ilgtermiņā veido sadarbības kultūru un kopīgas tradīcijas. Tās ir vērstas uz harmonisku ekonomisko, sociālo un teritoriālo attīstību visos Eiropas Savienības reģionos. Interreg programmu un projektu darbība ir vērsta uz vairāku dalībvalstu kopēju problēmu risināšanu un reģionu potenciāla izmantošanu noteiktā jomā. Projektu īstenošanas pamatprincipi - kopīga projekta izstrāde, kopīga pārvaldība, kopīga finansēšana un kopīga īstenošana.
Programmu attīstība pēdējo 20 gadu laikā Latvijā
Pēdējo 20 gadu laikā Interreg programmas Latvijā ir ievērojami attīstījušās, paplašinot savu darbības jomu un uzlabojot sadarbības mehānismus. Tās ir veicinājušas starptautisko projektu īstenošanu, kas ir būtiski ietekmējuši ekonomisko un sociālo attīstību Latvijā. Programmas ir pielāgojušās mainīgajiem apstākļiem, piemēram, ekonomiskajām krīzēm un politiskajām pārmaiņām, kā arī reaģējušas uz jaunajiem izaicinājumiem, piemēram, digitalizāciju un klimata pārmaiņām.
Interreg programmu nākotnes ieceres
Kaut pašlaik notiek esošā 2021. – 2027. gadu perioda programmu un projektu aktīva ieviešana, Eiropas Savienības līmeni ir uzsāktas diskusijas par Kohēzijas politikas un finanšu instrumentu arhitektūru un prioritātēm pēc 2027. gada. VARAM kā Nacionālā atbildīgā iestāde Latvijā aktīvi piedalās šajā procesā, savukārt, Interreg programmas izsludināja sabiedriskās aptaujas par jauno programmu iespējamo tematisko tvērumu, lai savlaicīgi iesaistītos diskusijās dažādos formātos par Interreg nākotni.
Ievērojamākie Interreg programmu sasniegumi pēdējo 20 gadu laikā Latvijā
Sadarbības projektu rezultātā pēdējo 20 gadu laikā Latvijas partneri kopā ar starptautiskiem partneriem ir sasnieguši daudz ievērojamu sasniegumu. Starp tiem izceļami veiksmīgi īstenoti pārrobežu projekti, kas uzlabojuši infrastruktūru, uzņēmējdarbību, veicinājuši sociālo integrāciju un vienlīdzību, vides aizsardzību, kultūras mantojuma saglabāšanu, attīstījuši izglītības jomu, Baltijas jūras ostu tīklus un radījuši tūrismu Latvijā pieejamāku.