Preses relīze

2015. gada 28. oktobrī, viesnīcā “Good Stay Dinaburg Hotel” Daugavpilī norisinājās interaktīvs apmācību seminārs “Klimats un energopārvaldība. Izaicinājumi un iespējas”.

Ik dienas apkārtējā vidē notiek pārmaiņas, gan dabā un klimatiskajos apstākļos, gan cilvēka radītajā, kā uzturēšana prasa neatslābstošu uzmanību. Vai tā būtu mājsaimniecība, pašvaldība vai rūpniecības uzņēmums – katrā no tiem ir daudz dažādu specifisku jautājumu, kas jārisina. Vienojošais ir vēlme uzlabot energoefektivitāti un samazināt augstās enerģijas izmaksas. Pētījumi rāda, ka visos sektoros ar vienkāršu enerģijas patēriņa uzskaiti un mazu investīciju pasākumu ieviešanu var panākt izmaksu ietaupījumu vismaz par 5-10%. Enerģijas patēriņa samazinājums neatspoguļojas vienīgi enerģijas rēķinā; tas ir arī ieguldījums klimata pārmaiņu mazināšanā.

Piecās lekcijās un plašās diskusijās tika apspriesti šie un citi aktuāli jautājumi. Semināra pirmajā daļā tika runāts par klimata pārmaiņu būtību un nozīmību Latvijā un klimata sasaisti ar energopārvaldību un ISO 50001 standartu. Pēc iepriekšējo semināru dalībnieku lūguma, dziļāk tika apskatīti pirmie soļi energopārvaldības uzsākšanā un enerģijas datu uzskaitē.

Kā piemēri energopārvaldībā tika minētas pašvaldības, kas jau ir iesaistījušās enerģijas datu uzskaitē un analīzē.

Semināra otrajā daļā SIA Ekodoma energoauditori dalījās savās zināšanās, pieredzē un novērojumos par biežāk pieļautajām kļūdām ēku renovācijā. Kā jau daudzi ir novērojuši, pēc ēkas renovācijas mainās iekštelpu mikroklimats un gaisa kvalitāte. Šis ir nozīmīgs iedzīvotāju labsajūtu un veselību ietekmējošs faktors, tādēļ apmācību semināros tam ir pievērsta īpaša uzmanība. Protams, nekas no tā visa nav iespējams, ja paši iedzīvotāji, ēku uzturētāji un pašvaldības pārstāvji nemaina savu uzvedību un ilgtermiņā nedomā par enerģijas patēriņu un tā samazināšanu. Tieši tādēļ noslēdzošajā lekcijā tika apskatīts jautājums “Kāda ir nozīme enerģijas lietotāja uzvedības maiņai un cik sarežģīti ir to mainīt?”.

Diskusijas laikā dalībnieki dalījās savā pieredzē jautājumos par energopārvaldības ieviešanu, ēku energoefektivitāti un siltumapgādi. Kopīgi tika meklēti iemesli, kas kavē energoefektivitātes pasākumu īstenošanu un izstrādāti iespējamie risinājumi. Apmācību semināru apmeklēja gan Latgales reģiona pašvaldību un dažādu nozaru pārstāvji, gan Daugavpils universitātes mācībspēki, kas aktīvi iesaistījās diskusijās. Iespēja kopīgi diskutēt par šiem jautājumiem dod cerību, ka nākotnē situācija mainīsies uz labo pusi, kā arī parāda to, ka bieži risināmās problēmas ir līdzīgas un atbildes uz tām var tikt meklētas kopā. 

Šie apmācības kursi tika organizēti Eiropas Ekonomikas zonas finanšu instrumenta 2009.-2014.gada perioda programmas „Nacionālā klimata politika” neliela apjoma grantu shēmas projektu konkursa „Kapacitātes celšana pētījumiem un pasākumiem sabiedrības zināšanu uzlabošanai par klimata pārmaiņām un to radītajām sekām” projekta “Jaunu metožu lietojums apmācībās par pielāgošanos klimata pārmaiņām un to mazināšanu” ietvaros. Projektu koordinē SIA „Ekodoma” sadarbībā ar Jūrmalas, Salaspils un Saldus pašvaldībām.

Šis bija ceturtais no pieciem apmācību semināriem plānošanas reģionos. Pēdējais šāda veida seminārs notiks 12.novembrī Rīgā. Lai pieteiktos uz bezmaksas apmācību semināru, rakstiet e-pastu seminars@ekodoma.lv. Lielās atsaucības dēļ Rīgā atlikušas vien dažas dalībnieku vietas.

Plašāku informāciju par projektu meklējiet mājaslapā www.energoplanosana.lv.