Preses relīze Vides aizsardzība

Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija (VARAM) ir sagatavojusi  grozījumus Atkritumu apsaimniekošanas likumā, lai veicinātu to, ka bioloģisko atkritumu dalīta vākšana iedzīvotājiem būtu ekonomiski izdevīgāka un maksa par bioloģisko atkritumu dalīto vākšanu būtu motivējoša sistēmas ieviešanai. Likumprojekts ietver virkni grozījumu, tajā skaitā paredz, ka maksa par bioloģisko atkritumu apsaimniekošanu ir nosakāma vismaz par trešo daļu zemāka nekā par nešķiroto atkritumu apsaimniekošanu. Šie konkrētie grozījumi  ir iesniegti Saeimā un janvāra otrajā nedēļā tos kā steidzamus skatīs Tautsaimniecības, agrārās, vides politikas komisijā.

Tāpat ir iesniegts izskatīšanai Ministru kabinetā noteikumu projekts “Grozījumi Ministru kabineta 2016. gada 13. decembra noteikumos Nr. 788 „Noteikumi par atkritumu savākšanas un šķirošanas vietām””, kuros ir iestrādātas prasības, kas veicina bioloģisko atkritumu dalīto vākšanu un apsaimniekošanu.

Ministrs A.T. Plešs: “Bioloģisko atkritumu dalītās vākšanas sistēmas ieviešana un organizēšana tā, lai nenotiek šāda sadārdzināšanās, ir tiešā veidā atkarīga no pašvaldību iesaistes. Ministrijas ieskatā nav pieņemami, ka pašvaldības pašas kavē tās ieviešanu un šo iespēju neizmanto. Vēl vairāk – bioloģisko atkritumu dalītās vākšanas sistēmas ieviešana Rīgā tika veidota un attīstīta tikai pēc ilgstošas un pastāvīgas ministrijas iesaistes.

Pierīgas atkritumu apsaimniekošanas reģiona (AAR) pašvaldībām prasības par bioloģisko atkritumu dalītu vākšanu tika noteiktas jau 2018.gada jūlijā, paredzot laiku to izpildei līdz 2020.gada beigām. VARAM jau ilgākā laika posmā ir strādājusi ar Pierīgas AAR pašvaldībām par nepieciešamību izveidot dalītas savākšanas sistēmu bioloģiski noārdāmiem atkritumiem. 

Saskaņā ar līdz šim pastāvošajiem normatīvajiem aktiem pašvaldībām sadarbībā ar atkritumu apsaimniekotājiem bija jānodrošina dalītas atkritumu savākšanas sistēmas darbība bioloģiskajiem atkritumiem atbilstoši noteiktajiem termiņiem, jāinformē iedzīvotāji, jānosaka motivējoša maksa par bioloģisko atkritumu dalīto vākšanu, lai veicinātu iedzīvotāju vēlmi un interesi šķirot bioloģiskos atkritumu to rašanās avotā. Ņemot vērā, ka motivējošas maksas noteikšana netika ievērota, līdz ar to ministrija ar jaunajām normatīvo aktu izmaiņām nosaka stingrākas prasības par šī principa ievērošanu.”