Kāpas

Foto: Ligita Kokaine

Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija (VARAM) 5. aprīlī tiešsaistē organizēja desmito Jūras un piekrastes telpiskās plānošanas koordinācijas grupas (turpmāk - Koordinācijas grupa) sanāksmi. Dalībnieki diskutēja par dabas un vides kapitāla nozīmi un ar to saistīto jautājumu tvērumu Valsts ilgtermiņa tematiskā plānojuma Baltijas jūras piekrastes publiskās infrastruktūras attīstībai (turpmāk - Piekrastes plānojums) starpposma novērtējuma ziņojumā, ko VARAM izstrādā 2024. gada ietvaros. Šobrīd dabas aizsardzība un tās ilgtspējīga apsaimniekošana Piekrastes plānojumā tiek apskatīta no piekrastes publiskās infrastruktūras attīstīšanas uzdevumu perspektīvas ar mērķi mazināt antropogēno slodzi, ko rada piekrastes apmeklētāji.

Koordinācijas grupas sanāksmes sākumā VARAM informēja par politikas aktualitātēm dabas un vides aizsardzības nozarē, to iekļaušanu un iecerēto tēmas paplašināšanu Piekrastes plānojuma starpposma novērtējuma ziņojumā un plānotājiem darbiem projekta BalticSea2Land ietvaros. Dalībnieki tika informēti, ka plānota atsevišķa tikšanās ar piekrastes pašvaldībām, plānošanas reģioniem un dabas un vides institūcijām par piekļuvju noteikšanu plānošanas dokumentos saistībā ar grozījumiem Aizsargjoslu likumā. Savukārt jūnijā paredzēts tikties ar pašvaldībām individuāli saistībā ar Piekrastes plānojuma ieviešanu.

Sanāksmē ar prezentācijām par dabas un vides aktualitātēm no projektu rezultātiem piedalījās vairāki eksperti.

  • LIFE GOODWATER  IP projekta vadītāja vietniece Linda Fībiga no LVĢMC dalījās ar projekta pieredzi par vides problēmām un to risinājumiem, tieši vēršot uzmanību uz ūdens kvalitāti piekrastes teritorijās.
  • DAP LIFE REEF projekta aizsargājamo jūras teritoriju eksperte Ilze Urtāne sniedza prezentāciju par Jūras ūdeņu un piekrastes mijiedarbību dabas aizsardzības kontekstā.
  • Par piekrastes biotopu aizsardzības mērķiem un ar to saistītajiem apsaimniekošanas plāniem, nepieciešamajiem uzlabojumiem tajos runāja piekrastes biotopu eksperte Dr.biol. Brigita Laime. Tā ir daļa no DAP LIFE-IP LatViaNature projekta, kas vērsts uz kopējās dabas aizsardzības sistēmas Latvijā uzlabošanu, lai līdzsvarotu dabas vērtību saglabāšanas un tautsaimniecības attīstības intereses.
  • Savukārt, Dr.geol. Jānis Lapinskis no biedrības “Baltijas krasti” iepazīstināja ar pētījuma “Iespējamo risinājumu kopuma izstrāde jūras krasta erozijas mazināšanai” rezultātiem.

Prezentācijām sekoja “Piekrastes dabas un vides kapitāls” darbnīca, kur tika apzinātas Latvijas piekrastes stiprās un vājās puses, riski un iespējas,  kā arī iespējamie risinājumi, kas lai nodrošinātu dabas un vides kapitāla aizsardzību un ilgtspējīgu izmantošanu. Darbnīcas ietvaros tika vērsta uzmanība uz dabas un vides kapitāla nozīmi ilgtermiņā un dabas vērtību ietekmi uz piekrasti un tās stāvokli daudz plašākā mērogā kā līdz šim. Būtiska loma ir pētniecības un zinātnes attīstībai, speciālistu izglītošanai un piesaistei reģioniem, kā arī kopējai sabiedrības izpratnes maiņai par dabas un vides nozīmi. 

Tika izcelta ekosistēmu pakalpojumu nozīme piekrastes telpiskajā attīstībā, kā arī kompromisu, savstarpējas cieņas un izpratnes veicināšana starp dažādu nozaru interesēm, lai sabalansētu gan dabas aizsardzības mērķus, gan citu sektoru intereses. Kā viens no risinājumiem tika minēta uz zināšanām balstīta pārvaldība caur adaptīvu pieeja, kas šobrīd tiek testēta projekta SELINA ietvaros. Tostarp, būtu jāveic uzdevumi, kas vērsti uz piekrastes dabas resursu apzināšanu un telpisku segmentēšanu. Tas veicinātu pārdomātāku apsaimniekošanu - vienotas pieejas ieviešanu piekrastē - un labāku pārvaldību ilgtermiņā. Dalībnieki norādīja uz risinājumiem dabas un vides kapitāla lietderīgai izmantošanu, piemēram, būtu nepieciešama stratēģija ilgtspējīgai izsmeltās grunts izmantošanai.

Darbnīcas laikā piedāvātie risinājumi un galvenie secinājumi tiks izvērtēti un iekļauti informatīvajā ziņojumā ar mērķi pilnveidot  piekrastes telpiskās attīstības plānošanas tvērumu.

Piekrastes plānojuma starpposmu novērtējuma ziņojuma izstrādes ietvaros Koordinācijas grupas darbs tiek organizēts sasaistē ar projekta “Baltic Sea2Land” aktivitātēm kā daļa no nacionāla līmeņa pilotprojekta procesa.

Sanāksmes darba kārtība, prezentācijas un citi materiāli pieejami šeit. 

Nākamās Koordinācijas grupas sanāksmes paredzētas kontekstā ar citiem piekrastes telpiskās attīstības politikas tematiem:

  • 2024. gada maijā par cilvēka kapitālu piekrastē jeb sabiedrībai un vietējai kopienai īpaši aktuāliem jautājumiem ikdienā;
  • 2024. gada augustā plānots prezentēt Piekrastes plānojuma starpposmā novērtējuma ziņojuma pirmos rezultātus un priekšlikumus saistībā ar piekrastes integrētu pārvaldību.

Informācija par iepriekšējām Jūras un piekrastes telpiskās plānošanas koordinācijas grupas sanāksmēm publicēta VARAM tīmekļa vietnes sadaļā Jūras un piekrastes telpiskās plānošanas koordinācijas grupa.

Sanāksme norisinājās Eiropas Reģionālās attīstības fonda Interreg Baltijas jūras reģiona starpreģionu sadarbības programmas 2021.- 2027.gadam projekta "Integrētas pārvaldības veicināšana piekrastē, ilgtspējīgi izmantojot dabas un sociālo kapitālu – Baltic Sea2Land" ietvaros.

Logo