Preses relīze
Kopš 2013. gada pasaulē 3. marts tiek atzīmēts kā Starptautiskā savvaļas sugu diena par godu Vašingtonas konvencijas par tirdzniecību ar apdraudētajām savvaļas dzīvnieku un augu sugām jeb CITES parakstīšanai. Starptautiskās savvaļas sugu dienas ietvaros CITES uzraudzības iestādes un nevalstiskās organizācijas visā pasaulē organizē dažādus sabiedrības izglītojošos pasākumus, lai veicinātu sabiedrības izpratni par apdraudēto sugu nelegālās ieguves un tirdzniecības negatīvo ietekmi uz šo sugu saglabāšanos savvaļā. Arī Dabas aizsardzības pārvalde, kā CITES uzraudzības iestāde Latvijā, marta mēnesī īpašu uzmanību velta sabiedrības izglītošanai par CITES.

Starptautiskajā savvaļas sugu dienā 3. martā pārvaldes speciālisti Latvijas Universitātes Bioloģijas fakultātē organizēja pirmo atvērto lekciju par CITES. Tās apmeklētāji tika iepazīstināti ar CITES pamatprincipiem, pielikumos iekļautajām sugām, šo sugu īpatņu izmantošanu, kā arī CITES ieviešanas vēsturi un aktuālākajām problēmām Latvijā. Pasākuma laikā īpaša uzmanība tika vērsta, lai veicinātu apmeklētāju izpratni par nelegālās savvaļas sugu tirdzniecības saistību ar globālajiem organizētās noziedzības tīkliem, sociālekonomiskajiem apstākļiem, kā arī miera un drošības apsvērumiem apdraudēto sugu izcelsmes valstīs un globālā mērogā.

3. martā Dabas aizsardzības pārvaldes Pierīgas reģiona Dabas izglītības centrā “Meža māja” oficiāli tika atklāta informatīvā CITES vitrīna, kurā eksponēti dažādi konfiscētie CITES sugu īpatņi, kas veidoti no Eirāzijas lūša, Āzijas leopardkaķa jeb Bengālijas kaķa, pitoniem, koraļļiem, storveidīgo zivju kaviāra, Struppurna krokodila un citām CITES iekļautajām sugām. Informatīvā vitrīna veidota ar Latvijas vides aizsardzības fonda finansiālu atbalstu.

Savukārt 5. martā pārvaldes centrālajā birojā viesojās Siguldas pirmskolas izglītības iestādes “Ieviņa” audzēkņi, kuriem tika stāstīts par specifiskajiem apstākļiem un rūpēšanos, kāda jānodrošina, turot savvaļas dzīvnieku sugas nebrīvē, un kādu ietekmi uz savvaļas sugu saglabāšanos atstāj šo sugu īpatņu nelegālā ieguve un tirdzniecība. Martā Dabas aizsardzības pārvaldes darbinieki sadarbībā ar biedrību “Zaļā pēda” viesojās arī Palsmanes pirmskolas izglītības iestādē un Matīšu pamatskolā, kurās ar īpaši veidotu spēļu palīdzību izglītības iestāžu audzēkņi tika iepazīstināti ar CITES sugām un pamatprincipiem.

Bet 18. martā Latvijas Ornitoloģijas biedrības organizēto izglītojošo sacensību “Rīgas putnu izaicinājums” ietvaros Dabas aizsardzības pārvaldes CITES nodaļas eksperti ar īpaši veidotu uzdevumu palīdzību sacensību dalībniekus informēja par dažādu Latvijā savvaļā sastopamo putnu sugu atšķirīgo aizsardzības stāvokli un resursiem, kur meklēt informāciju vai konkrētā suga ir iekļauta Latvijas īpaši aizsargājamo sugu vai CITES sugu sarakstos.

Starptautiskā nelegāla tirdzniecība ar apdraudēto savvaļas sugu īpatņiem ir viens no nozīmīgākajiem apdraudošajiem faktoriem šo sugu pastāvēšanai savvaļā. Līdz ar to šādu nelegālās tirdzniecības mēģinājumu novēršanai ir būtiska loma bioloģiskās daudzveidības saglabāšanā. Tāpat, ņemot vērā nelegālās savvaļas sugu tirdzniecības saistību ar starptautiskajiem organizētās noziedzības tīkliem un bruņotajiem grupējumiem, efektīvai CITES ieviešanai ir nozīmīga loma sociālekonomisko un drošības problēmu risināšanai ne tikai apdraudēto sugu izcelsmes valstīs, bet globālā mērogā. Sabiedrības izglītošanai par nelegālo savvaļas sugu tirdzniecību ir būtiska loma CITES mērķu sasniegšanai, samazinot pieprasījumu pēc apdraudēto sugu īpatņiem.

Papildus informācija:
Jēkabs Dzenis
Dabas aizsardzības pārvalde
Dabas aizsardzības departaments
CITES nodaļas
Vecākais valsts vides inspektors
Mob. tel.:26101389

Informāciju sagatavoja:
Dabas aizsardzības pārvaldes
Sabiedrisko attiecību un vides izglītības nodaļa