Atpazīstamības zīme

Novērtējot vecu, bioloģiski vērtīgu koku nozīmi dabas daudzveidībā un veicinot sabiedrības izpratni par to lomu dabā, Dabas aizsardzības pārvalde (pārvalde) izveidojusi jaunu informatīvu zīmi – “Bioloģiski vērtīgs koks”. 10 000 zīmes tiks izvietotas uz vai pie bioloģiski vērtīgiem kokiem publiskos parkos, dabas takās, alejās un citās publiski pieejamās vietās visā Latvijā. 

Pirmā zīme jau šodien ir piestiprināta krāšņam ozolam Turaidas muzejrezervāta atjaunotajā Turaidas mežaparka dīķmalā. To piestiprināja pārvaldes ģenerāldirektora p.i. Andris Širovs. Turpmāk šādas zīmes uzstādīs ne vien pārvaldes speciālisti, bet arī pašvaldības, publisko zaļo zonu apsaimniekotāji un kokkopji. Zīmes idejas autors un realizētājs ir pārvaldes īstenotais projekts LIFE Osmo Baltic. 

“Koks dod ēnu, mazina plūdu risku un vēja pūsmu, tas ir arī māja dzīvajai dabai. Cilvēkiem un jo īpaši zemju īpašniekiem ir svarīgi zināt un novērtēt koku funkcijas. Jo tikai izpratne un novērtējums ļaus pieņemt zināšanās balstītu un ilgtspējīgu lēmumu kokus saglabāt, nevis nocirst, gūstot īstermiņa peļņu. Veci koki ir īpašuma rota un bieži pārdzīvo cilvēkus, tādēļ jo svarīgāk apjaust, cik ļoti šodienas lēmumi un koku apsaimniekošana ietekmēs kokus un dabisko daudzveidību tajos nākotnē,” teic projekta LIFE Osmo Baltic vadītāja Irisa Mukāne. 

Latvijas ainava nav iedomājama bez lieliem kokiem. Koki sniedz estētisku, emocionālu un materiālu ieguvumu cilvēkam, bet vissvarīgākā ir to loma ekosistēmā. Koki ir mājas dzīvajai dabai – sēnēm, augiem un dzīvniekiem. Lielai daļai sugu pastāvēšana ir iespējama tikai mijiedarbībā ar kokiem. Turklāt būtiska nozīme ir tieši koku vecumam, vides apstākļiem ap koku, kā arī atmirušās koksnes klātbūtnei. 

LIFE Osmo Baltic ir Eiropas Savienības LIFE vides programmas finansēts  projekts, LIFE22 NAT/LT/101113698. Tā mērķis ir veikt pasākumus, lai nodrošinātu īpaši aizsargājamas kukaiņu sugas –  lapkoku praulgrauža, aizsardzību Latvijā un Lietuvā. Arī lapkoku praulgrauzis ir saistīts ar kokiem, jo sugas pastāvēšana nav iespējama bez lielu, vecu, saules apspīdētu koku klātbūtnes. Sargājot kokus, iespējams pasargāt to iemītniekus, tāpēc projekta  sauklis ir “Koki ir mājas dzīvajai dabai”. Plašāka informācija par projektu pieejama vietnes www.daba.gov.lv sadaļā “Par mums” -> “Projekti” -> LIFE Osmo Baltic.  

Informācija atspoguļo tikai projekta LIFE Osmo Baltic īstenotāju redzējumu. Eiropas Klimata, infrastruktūras un vides izpildaģentūra nav atbildīga par šeit sniegtās informācijas iespējamo izmantojumu.​  

Foto autors: LIFE Osmo Baltic

Plašāka informācija:
Zanda Segliņa, 
Dabas aizsardzības pārvaldes  
projekta LIFE Osmo Baltic koordinatora asistente  

Tālr.: 28387179  
E-pasts:
zanda.seglina@daba.gov.lv

www.daba.gov.lv