Pašvaldības, plānošanas reģioni, dalībvalstis, ES un nacionālās organizācijas, kā arī citi ieinteresētie dalībnieki ir aicināti pieteikties un pievienoties jaunajām tematiskajām partnerībām ES Pilsētprogrammas (UAEU) ietvaros par ūdens jūtīgu pilsētu un ēku dekarbonizāciju: integrētām renovācijas programmām un vietējiem apkures un dzesēšanas plāniem.
Šīs divas partnerības apvienos dažādus dalībniekus no valsts un privātā sektora, pilsētu pašvaldībām, akadēmiskajām institūcijām un nevalstiskajām organizācijām, lai izstrādātu un īstenotu inovatīvas darbības, kas risina steidzamos pilsētas ūdens apsaimniekošanas un ēku dekarbonizācijas izaicinājumus.
Par ES Pilsētprogrammu
ES Pilsētprogramma (UAEU) ir darba metode un sadarbības iniciatīva, lai risinātu ES pilsētu attīstības politikas jautājumus. Tā veicina sadarbību starp dalībvalstīm, pilsētām, Eiropas Komisiju un citiem ieinteresētajiem dalībniekiem, veidojot neformālas ES mēroga tematiskās partnerības, kas vērstas uz būtiskiem pilsētvides izaicinājumiem. Galvenais mērķis ir integrēt pilsētu aspektus ES politikās, sekmējot labāku politiku un normatīvu izstrādi, finansējumu un zināšanas pilsētām visā Eiropā.
ES Pilsētprogramma līdz šim izveidojusi jau 18 tematiskās partnerības, kas pievēršas pilsētvides izaicinājumiem.
Jauno partnerību tematiskie fokusi
Ūdens jūtīga pilsēta
Neformālā partnerība "Ūdens jūtīga pilsēta" mainīs pieeju pilsētu ūdens apsaimniekošanai, uzskatot ūdeni nevis par problēmu, bet par vērtīgu resursu. Partnerības tematiskais fokuss aptver sarežģīto mijiedarbību starp ūdens resursiem, ūdens kvalitāti, pilsētas infrastruktūru, vides ilgtspēju un sabiedrības vajadzībām pilsētu teritorijās. Pieņemot holistisku pieeju, partnerība centīsies padarīt pieejamāku “ūdens jūtīga pilsēta” (Water-sensitive city) konceptu, kļūstot par centrālo platformu pilsētām un to atbalstītājiem.
Šai partnerībai ir nepieciešami dalībnieki ar pieredzi dabā balstītu risinājumu ieviešanā, zemes izmantošanā un klimata pārmaiņu pielāgošanās stratēģijās. Tāpat tiks iesaistīti dažādu nozaru eksperti, piemēram, ūdens apsaimniekošana, dabas aizsardzība, pilsētplānošana un aprites ekonomika. Liela nozīme būs arī zināšanām par regulējumu, politikas jomām, iesaistīto pušu līdzdalību, sociālo vienlīdzību, efektīvām komunikācijas stratēģijām un inovatīvām finansēšanas pieejām.
Ēku dekarbonizācija
Partnerība "Ēku dekarbonizācija" koncentrēsies uz integrētām renovācijas programmām un vietējiem apkures un dzesēšanas plāniem, kas veicinās pilsētu sociālos, ekonomiskos un vides mērķus. Lai integrētās renovācijas programmas un vietējie apkures un dzesēšanas plāni būtu veiksmīgi, ir būtiski pievērsties renovācijas risinājumiem apkaimju un kvartālu līmenī. Partnerība aptvers visu veidu ēkas, taču galvenais uzsvars būs uz dzīvojamā fonda uzlabošanu sadarbībā ar telpiski saistītajām nedzīvojamajām un sabiedriskajām ēkām.
Šai tematiskajai partnerībai ir nepieciešami dalībnieki ar pieredzi ēku dekarbonizācijas jomā. Šeit var tikt iekļauta pieredze politikas izstrādē, pētniecībā, finansējuma piesaistē projektiem vai programmām, kā arī dalība starptautiskos, ES un valsts līmeņa tīklos vai programmās, kas vērstas uz ēku renovāciju.
Kāpēc kļūt par partneri?
Pievienošanās šīm partnerībām piedāvā unikālu iespēju veicināt inovācijas, politikas reformas un praktiskus risinājumus, kas nāks par labu gan videi, gan sabiedrībai. Tematiskās partnerības veicina daudzlīmeņu sadarbību, sniedzot iespēju visu līmeņu pilsētām, dalībvalstīm, pilsoniskajai sabiedrībai un pētniecības institūcijām kopīgi īstenot pārmaiņas. Tās nodrošina platformu zināšanu apmaiņai, politikas attīstībai un aizstāvībai, lai veicinātu labāku regulējumu, finansējumu un sadarbību.
Partnerības darbības laikā dalībnieki vienosies par galvenajām interesējošām tēmām, kā arī izstrādās kopīgas darbības, kas tiks noteiktas Rīcības plānā. Šis Rīcības plāns būs galvenais partnerības rezultāts un sniegs skaidru ceļvedi katras darbības īstenošanai (soļi, aktivitātes, termiņi, resursi, atbildīgie partneri).
Noskatieties šo īso video un uzziniet, kā pašreizējie partneri vērtē savu līdzdalību ES Pilsētprogrammā.
Kā pieteikties?
Visu līmeņu pilsētas, reģioni, dalībvalstis, partnervalstis un citi attiecīgie ieinteresētie dalībnieki, kas vēlas pievienoties partnerībām "Ūdens jūtīga pilsēta" un "Ēku dekarbonizācija", var pieteikties, iesniedzot attiecīgo pieteikuma formu. Pieteikšanās termiņš ir noteikts līdz 2024. gada 2. oktobrim plkst. 14:00 pēc Viduseiropas vasaras laika (CET) jeb plkst. 15:00 pēc Latvijas laika.
Piesakies un kļūsti par partneri "Ūdens jūtīgas pilsētas" partnerībā
Piesakies un kļūsti par partneri "Ēku dekarbonizācijas" partnerībā
Šīs partnerības sniedz nenovērtējamu iespēju būt priekšplānā, veidojot ilgtspējīgu pilsētvides attīstību Eiropā. Piedaloties, ieinteresētās puses var veicināt būtiskas pārmaiņas, kas saskan ar plašākiem vides un sociālajiem mērķiem.