Preses relīze Digitālā transformācija
Visi dalībnieki kopā

9. oktobrī noslēdzās Viedās administrācijas un reģionālās attīstības ministrijas (VARAM), Valsts administrācijas skolas (VAS) un Latvijas atvērto tehnoloģiju asociācijas (LATA) rīkotais hakatons “Atvērtie dati: inovācija un izaugsme”* (hakatons). Kopumā  pieteicās 75 dalībnieki, iesniedzot 19 idejas, no kurām sešas idejas realizēja līdz finālam.  

Hakatons attālināti norisinājās no 25. septembra līdz 7. oktobrim, taču 9. oktobrī Valsts kancelejā notika noslēguma pasākums, kurā tika apbalvotas divas komandas – viena kategorijā “Atvērtie dati” un otra – “Mākslīgā intelekta risinājumi”. 

Lai apvienotu zināšanas un pieredzi no dažādām jomām, hakatonā tika organizētas jaukta tipa komandas, kur tās dalībnieki pārstāvēja gan publisko pārvaldi, gan valsts augstskolu akadēmisko vidi (lektori, docētāji, pētnieki, studenti. 

VARAM valsts sekretāra vietnieks digitālās transformācijas jomā Gatis Ozols: “Datu hakatons ir izcila platforma valsts datu papildus vērtības atklāšanai. Apvienojot dažādu jomu ekspertus un entuziastus šādi pasākumi ne tikai ļauj un veicina radošu risinājumu izveidi valsts pārvaldes un sabiedrības izaicinājumu risināšanai, bet aktualizē nepieciešamību valsts rīcībā esošos datus darīt pieejamus. Šodien izskanējušie piemēri apliecina, ka valsts pārvaldes atvērtie dati ir nozīmīgs resurss sabiedrībai nozīmīgu problēmu risināšanā un birokrātijas mazināšanā." 

Hakatons veltīts atvērto datu un augstvērtīgo datu kopu izmantošanai. Dalībnieku uzdevums bija, izmantojot atvērtos datus (datus, kas ir pieejami publiskai lietošanai) un augstvērtīgās datu kopas (dati, kas ir būtiski sabiedrības interesēm un ekonomikai), radīt jaunas idejas un risinājumus, kas veicina sabiedrības labklājību, ekonomisko attīstību un efektīvāku resursu izmantošanu tādās jomās kā sabiedrības veselība, izglītība, transports, vides aizsardzība, sabiedriskā drošība un citās sfērās. 

Galveno balvu kategorijā “Atvērtie dati” 600 eiro no uzņēmuma “Emergn Latvia” saņēma komanda “ENRILITY” (Mareks Brucis, Reinis Survila, Kristaps Grava) ar izstrādāto ideju par tīmekļa aplikācija, lai analizētu elektrības ģenerāciju, patēriņu un plūsmu.   

Galveno balvu kategorijā “Mākslīgā intelekta risinājumi” 600 eiro no uzņēmuma “ZZ Dats” saņēma komanda  par izstrādāto ideju “Mans digitālais dvīnis” (Artis Birziņš, Edgars Dīķis, Andris Vītols, Diāna Radziņa). Risinājums ir paredzēts vidēja vecuma profesionāļiem, kuri apzinās veselības apdraudējumus, un tas ir ērti lietojams, personalizēts digitālais dvīnis, lai piekļūtu, pārvaldītu un nodotu lietošanā savai veselības informācijai, kā arī atbilstošiem atvērtiem iedzīvotāju datiem, nepalaistu garām nepieciešamās veselības pārbaudes un brīdinājumus. 

VAS Publiskās pārvaldes digitālās akadēmijas vadītāja Baiba Medvecka: “Šis hakatons ir lielisks piemērs tam, kā mēs varam apvienot jauno tehnoloģiju iespējas ar sabiedrības vajadzībām, radot inovatīvus un ikdienā izmantojamus risinājumus. Atvērtie dati un mākslīgais intelekts sniedz potenciālu uzlabot valsts pārvaldes efektivitāti, un šādi pasākumi veicina radošuma dzirksti, kas bieži vien ir nepieciešama nozīmīgām pārmaiņām. Mēs redzam, ka talantīgu studentu, mācībspēku, valsts un privātā sektora pārstāvju sadarbība var nest ievērojamus rezultātus. Šajā procesā iegūtie risinājumi var kļūt par nākamo soli digitālās transformācijas ceļā. Esmu pārliecināta, ka dalībnieki šī pasākuma ietvaros attīstīja savas prasmes un iedvesmojās nākotnes izaicinājumiem. Kopā mēs varam radīt būtiskus uzlabojumus sabiedrības labā.” 

Komandas pie savu ideju risinājumiem darbojās platformā laika posmā no 25. septembra - 4. oktobrim, zinošu mentoru vadībā. Hakatona ietvarā dalībniekiem bija iespēja piedalīties un gūt zināšanas tiešsaistes darbnīcās/lekcijās par prototipēšanas procesu un par to, kā pārliecināt par savu ideju - pamatnosacījumi projekta prezentācijai".  Sākot no 25. septembra, komandas ietvaros tiešsaistes  platformā izstrādāja risinājumus un tiešsaistes darbnīcās zinošu mentoru vadībā iepazina atvērtos datus, prototipēšanas procesu, kā arī trenējās ideju pičā.  

Latvijas atvērto tehnoloģijas asociācijas (LATA) biedri ZZ Dats un Emergn Latvia nodrošināja balvas divām labākajām idejām 600 eiro vērtībā. 

*Pasākumi organizēti un finansēti Eiropas Savienības Atveseļošanas fonda projekta Nr.2.3.2.2.i.0/1/23/I/VARAM/001 "Publiskās pārvaldes digitālā akadēmija" ietvaros.