Ministre Inga Bērziņa

Lai stiprinātu valsts attīstību digitālās transformācijas jomā, atbalstot Viedās administrācijas un reģionālās attīstības ministrijas (VARAM) iniciatīvu, valdība 20. augustā pieņēma lēmumu reorganizēt Valsts reģionālās attīstības aģentūru (VRAA) un pārdēvēt to par Valsts digitālās attīstības aģentūru.  

Ministre Inga Bērziņa: “Mūsu prioritāte ir nodrošināt, lai, attīstot valsts digitālo transformāciju, ikvienam būtu ērti pieejami, vienoti un lietotājam draudzīgi valsts pakalpojumi gan klātienē, gan attālināti. Valsts digitālās attīstības aģentūra un VARAM strādās pie tā, lai padarītu valsts pārvaldi efektīvāku, kā arī veicinātu inovatīvu un ilgtspējīgu informācijas un komunikācijas tehnoloģiju izmantošanu. Mēs vēlamies, lai valsts pārvalde aktīvi pielāgojas sabiedrības vajadzībām un nākotnes izaicinājumiem.” 

VRAA reorganizācijas mērķis ir nodrošināt aģentūras stratēģisku fokusu uz digitālās transformācijas politikas īstenošanu trīs virzienos: sabiedrībai ērtu valsts pārvaldes digitālo pakalpojumu piedāvāšana, valsts pārvaldes darba efektivitātes paaugstināšana un informācijas un komunikācijas tehnoloģiju ilgtspējīga pielietošana.  

VRAA pamatdarbība tiks orientēta uz pakalpojumu sniegšanas iestādi, kas aktīvi apzina, analizē un prioritizē iedzīvotāju un valsts pārvaldes iestāžu – tās klientu - vajadzības un pielāgo savu darbību to nodrošināšanai. Kā galvenais uzdevums sākotnēji jāizvirza valsts klientu apkalpošanas atbalsta funkcijas ieviešana. Tādējādi tiks radīts vienots un integrēts valsts pakalpojumu piedāvājums iedzīvotājiem, ņemot vērā lietotāju paradumus un to attīstības tendences. Tiks nodrošināts atbalsts šo pakalpojumu saņemšanai gan attālināti, gan klātienē. 

VARAM paredz, ka profesionāla Valsts digitālās attīstības aģentūra spēs nodrošināt kvalitatīvus informācijas un komunikācijas tehnoloģiju (IKT) koplietošanas pakalpojumus iestādēm, vadīs nacionālas nozīmes digitālās transformācijas iniciatīvas, kā arī veidos integrētus un ērtus pakalpojumus iedzīvotājiem. Ar aģentūras palīdzību plāno būtiski paplašināt valsts pārvaldes iestādēm un pašvaldībām pieejamo koplietošanas pakalpojumu loku, kas ietver gan IKT infrastruktūras, gan koplietošanas platformas, gan citus IKT atbalsta pakalpojumus. Paredzēts arī atjaunināt valsts pārvaldes vienotās IKT arhitektūras principus un vadlīnijas, kā arī ieviest arhitektūras pārvaldības pieeju valsts pārvaldes nozarēs, nodrošinot visaptverošu valsts digitālo risinājumu attīstības plānošanu un vadību, risinājumu sadarbspēju un koplietošanu. 

VARAM kopā ar VRAA līdz 31. augustam ir jāizstrādā un jāiesniedz izskatīšanai valdībā tiesību aktu projekti, kas reglamentēs abu iestāžu darbību.  

 

Foto: Valsts kanceleja