2024. gada 18. decembrī Viedās administrācijas un reģionālās attīstības ministrija (VARAM) organizēja konferenci “Vienotās digitālās vārtejas regulas ieviešana Latvijā. Pārrobežu pakalpojumi”, kurā pulcējās ministriju, valsts iestāžu, valsts uzņēmumu, pašvaldību un NVO pārstāvji, lai apspriestu sasniegumus, izaicinājumus un nākotnes plānus digitālās vārtejas ieviešanā.
Konferences mērķis bija vienkopus pulcēt iesaistītās puses, lai veicinātu efektīvāku sadarbību un pilnveidotu pārrobežu pakalpojumu pieejamību Latvijas iedzīvotājiem un uzņēmumiem, kā arī atskatītos uz paveikto 2024. gadā.
Konferences pirmajā daļā dalībnieki iepazinās ar Eiropas Komisijas sniegto ieskatu par vienreizes tehniskās sistēmas (OOTS) ieviešanas procesu un tā sniegtajiem ieguvumiem, VARAM prezentāciju par 2024. gadā paveikto Vienotās digitālās vārtejas regulas ieviešanā un prioritātēm 2025. gadam, kā arī Valsts Digitālās attīstības aģentūras (VDAA) plāniem OOTS attīstībā.
2024. gadā sasniegtais ietver vairāk nekā 1300 publicētas saites uz Latvijas pakalpojumiem (tostarp uz 520 pašvaldību pakalpojumiem) “Your Europe” portālā. Gandrīz 400 000 apmeklējumu reģistrēti no Latvijas lietotājiem, un pašvaldības izveidoja 194 strukturētus pakalpojumu saņemšanas kanālus valsts pārvaldes pakalpojumu portālā www.latvija.gov.lv.
Konferences otrajā daļā tika organizēta diskusija, kurā uzsvars tika likts uz lielākajiem izaicinājumiem un labās prakses piemēriem 2024. gadā, iestāžu un pašvaldību sadarbības nozīmi pakalpojumu kvalitātes pilnveidē un plašākas pārrobežu datu apmaiņas nodrošināšanu starp Latviju un citām ES dalībvalstīm.
Diskusijā piedalījās Anna Rozentālberga no Ekonomikas ministrijas, Guntars Krasovskis no Latvijas Pašvaldību savienības, Daiga Zandersone un Madara Šneidere no Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldes, kā arī Jurijs Hoļms no Valsts Digitālās attīstības aģentūras.
Plāni 2025. gadam ietver OOTS sistēmas testēšanu un pilnveidi, informācijas un pakalpojumu kvalitātes uzlabošanu, kā arī komunikācijas un informatīvu kampaņu īstenošanu sabiedrības informēšanai.
Konferencē gūtā pieredze un ieteikumi palīdzēs turpināt uzlabot Latvijas digitālās vārtejas funkcionalitāti un pārrobežu pakalpojumu pieejamību, nodrošinot efektīvu sadarbību starp valsts iestādēm, pašvaldībām un privāto sektoru.