2023.gada 23.martā Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija (VARAM) kā Norvēģijas grantu Vides un klimata programmas apsaimniekotājs sadarbībā ar Norvēģijas Vides aģentūru organizēja konferenci “Kopā zaļai izaugsmei”. Pasākums pulcēja gandrīz 400 tiešsaistes un 50 klātienes dalībniekus, kas pārstāvēja gan dažādas sabiedrības grupas, gan vides un klimata saistītās Latvijas, Norvēģijas, Igaunijas, un Čehijas institūcijas. Pēc aizvadītās konferences tās dalībnieki ir smēlušies jaunas idejas un gatavi darīt vēl vairāk ilgtspējīgai un zaļai Latvijas nākotnei.
VARAM parlamentārā sekretāre Agnese Geduševa: “Mūsu mērķis ir veidot tīru un sakoptu vidi Latvijā, mudināt sabiedrību iesaistīties “zaļā” dzīvesveida veidošanā. Mums ir jāapzinās, ka piesārņojums nav tikai Latvijas problēma, piesārņojums atrod veidus kā izplatīties tālāk, tāpēc šī problēma mums ir jārisina kopīgi gan indivīdu, gan valstu līmenī.”
Konferences gaitā Vides un klimata programmas pārstāvji iepazīstināja ar līdz šim paveikto un projektu veiksmes stāstiem, kā arī vides un klimata jomas eksperti dalījās pieredzē, cik nozīmīga ir sabiedrības iesaiste kopīgā, zaļas Latvijas izaugsmes mērķa sasniegšanā.
Norvēģijas Bērnu un jauniešu padomes prezidente Margrete Bjørge Katanasho pastāstīja par Norvēģijas pieredzi veiksmīgai jauniešu iesaistei klimata pārmaiņu mazināšanas pasākumu ieviešanā. Jauniešu iesaiste dažādu sabiedrisko organizāciju darbā ir ļoti svarīga viņu personīgajai attīstībai – tā attīsta komunikācijas prasmes, sadarbības un problēmu risināšanas kompetences, veido kopienu sajūtu, veicina sociālo atbildību un dod iespēju iegūt vērtīgu pieredzi, piemēram, organizējot pasākumus un veidojot projektus.
Lai iepazītos ar jaunās paaudzes domām un vēlmēm, paneļdiskusijā tika uzaicināti piedalīties videi un klimatam draudzīga dzīvesveida jaunieši - Sebastians Šmits, Estere Marta Balode, Artis Stūrītis un NVO pārstāves Līga Stokmane – Blaua, Katrīna Madara Stadgale, Nikola Kleinberga. Viena no galvenajām diskusijas atziņām bija ne vien tas, ka jaunatnes organizācijas ir lieliska platforma, kurā uzzināt aktuālāko vides un klimata informāciju, bet arī nepieciešamība pārskatīt un mainīt savus ieradumus, lai ar maziem ikdienas videi draudzīgiem paradumiem veicinātu ilgtspējīgu attīstību un mazinātu klimata pārmaiņu ietekmi uz vidi.