Lai bremzētu Rāznas ezera krasta turpmāku izskalošanu un eroziju, Dabas aizsardzības pārvaldes (pārvalde) uzdevumā drīzumā sāksies krastu stiprinājumu izbūve ezera piekrastē pie Lipuškiem. 25. oktobrī plkst. 16.00 ikvienam interesentam būs iespēja klātienē tikties ar projekta pārstāvjiem un būvdarbu veicējiem, lai izzinātu plānoto darbu gaitu. Tikšanās vieta pie Rāznas Nacionālā parka dabas centra (Lipuškos, Skolas ielā 3, Mākoņkalna pagastā).
“Pārvaldes īstenotais Biotopu un sugu dzīvotņu atjaunošanas projekts īsteno plašus biotopu kopšanas darbus dažādās Latvijas īpaši aizsargājamās dabas teritorijās. Tostarp Rāznas ezerā jau divus gadus tiek veikta mērķtiecīga niedru pļaušana krasta zonā ~35 hektāru platībā. Un līdz šī gada beigām pie Lipuškiem plānojam izbūvēt ~500 metru garu krasta eroziju bremzējošu stiprinājumu no dažāda izmēra laukakmeņiem. Krasta stiprināšana būs gana sarežģīts un vienlaikus nozīmīgs darbs ezera ekoloģiskā stāvokļa uzlabošanai, kā arī drošai un ērtai sabiedrības piekļuvei ezeram un laipai vasaras sezonā. Aicinām uz tikšanos ikvienu, kam rūp Latgales jūra un tās apsaimniekošana,” aicina projekta vadītāja Inga Hoņavko.
Rāznas ezera piekrastes aizaugšanu ar blīvām niedru audzēm un daudzviet pastiprināto krastu izskalošanos jeb eroziju veicina vairāki faktori. Viens no tiem ir teju gadsimta garumā ietekmētā ezera dabiskā elpošana, jo ezerā kopš 1949. gada tiek mākslīgi mainīti ūdens līmeņi, kas atsevišķos periodos sasnieguši pat vairāku desmitu centimetru diapazonu. Tāpat Rāznas ezerā izgulsnējas 60-70 % no tajā nonākušā kopējā slāpekļa un fosfora, kas pastiprina ezera aizaugšanu.
Kopumā projektā biotopu un sugu dzīvotņu atjaunošana norit vairāk nekā 1 700 hektāros, sniedzot ieguldījumu labvēlīga aizsardzības statusa uzlabošanā vismaz astoņām ES nozīmes sugām un 20 ES nozīmes aizsargājamiem biotopiem 30 Natura 2000 teritorijās, vienā mikroliegumā un 13 īpaši aizsargājamās alejās.
Darbi tiek veikti Biotopu un sugu dzīvotņu atjaunošanas jeb ES Kohēzijas fonda finansētā projektā Apsaimniekošanas pasākumu veikšana īpaši aizsargājamās dabas teritorijās un mikroliegumos biotopu un sugu aizsardzības stāvokļa uzlabošanai (Nr.5.4.3.0/20/I/001). Plašāka informācija par projektu pieejama vietnē www.daba.gov.lv/lv/projekts/biotopu-un-sugu-dzivotnu-atjaunosana.
Plašāka informācija:
Ērika Kļaviņa,
Dabas aizsardzības pārvades
Biotopu un sugu dzīvotņu atjaunošanas projekta vadītājas asistente
Tālrunis: 27878099
E-pasts: erika.klavina@daba.gov.lv
www.daba.gov.lv