Lai Latvijā samazinātu apkures iekārtu radīto gaisa piesārņojumu un tā negatīvo ietekmi, Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija (VARAM) sadarbībā ar Centrālo finanšu un līgumu aģentūru uzsāk atbalsta programmu Latvijas pilsētu mājsaimniecībās siltumapgādē izmantoto sadedzināšanas iekārtu nomaiņai. Iedzīvotājiem kopējais pieejamais Eiropas Savienības finansējums projektu īstenošanai sasniedz 12,44 milj. eiro.
Par pieejamā finansējuma piešķiršanas un izmantošanas nosacījumiem tiks informēts diskusijā “Pieejamais atbalsts apkures iekārtu maiņai pilsētās” 2023. gada 29. maijā plkst. 11.00 Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kameras konferenču zālē, K.Valdemāra ielā 35. Diskusiju rīko Izglītības, kultūras un inovatīvo projektu asociācija (IKIPA), un to varēs apmeklēt klātienē vai skatīties tiešraidē Facebook lapā “Mana vide” https://fb.me/e/1hDAC9D6B.
Atbalsta programmas mērķis ir veicināt esošo neefektīvo biomasas un cietā fosilā kurināmā (ogles un kūdru) izmantojošo apkures iekārtas nomaiņu pilsētās, lai samazinātu to radīto negatīvo ietekmi uz gaisa kvalitāti un sabiedrības veselību. Vienlaikus tas palīdzēs iedzīvotājiem uzlabot savu apkures avotu un sistēmu tehnisko stāvokli. Ar Eiropas Savienības fondu atbalstu līdz 2025. gada beigām ir iecerēts panākt smalko daļiņu emisiju samazinājums vismaz 50 tonnas gadā, vienlaikus vismaz 2795 iedzīvotāji būs guvuši tiešu labumu no gaisa kvalitātes pasākumiem.
Atbalsts paredzēts iekārtām, kas rada zemākas gaisu piesārņojošo vielu emisijas siltumsūkņiem, kā arī ekodizaina prasībām atbilstošām biomasas apkures katlus. Vienlaikus pilsētvides gaisa piesārņojuma mazināšanas aspektā ir nozīmīgi veicināt pieslēgšanos pie efektīvas centralizētās siltumapgādes sistēmas, kas kopumā rada zemākas gaisu piesārņojošo vielu emisijas nekā individuālie apkures risinājumi. Papildu siltumsūkņu vai biomasas apkures katlu iegādei un uzstādīšanai var veikt arī saules paneļu sistēmu ierīkošanu un atbilstoši tehnoloģijām ir atbalstāma arī apkures sistēmu atjaunošana, pārbūve vai izveide.
Ar atbalsta programmas palīdzību iecerēts motivēt iedzīvotājus domāt par savu dzīves vidi un pilsētas vides kvalitāti, kā arī esošo apkures iekārtu efektivitāti un tajās izmantotajiem energoresursiem, tai skaitā palīdzot sagatavoties jaunajai apkures sezonai.
Diskusijā piedalīsies:
-
Dana Prižavoite, VARAM Investīciju politikas departaments Vides investīciju nodaļas vadītāja;
-
Madara Austriņa, Centrālās finanšu un līgumu aģentūras Projektu atlases departamenta Vides un digitalizācijas projektu atlases nodaļas vadītāja;
-
Irēna Emīlia Švilpe, Eiropas Komisijas pārstāvniecības Latvijā ekonomikas padomniece;
-
Edgars Vīgants, Rīgas Tehniskās universitātes Energotehnikas un vides zinātņu fakultātes Vides aizsardzības un siltuma sistēmu institūta asociētais profesors un vadošais pētnieks.
Plašāka informācija par programmu un tās nosacījumiem https://www.varam.gov.lv/lv/gaisa-piesarnojumu-mazinosu-pasakumu-istenosana-uzlabojot-majsaimniecibu-siltumapgades-sistemas-0, kā arī www.cfla.gov.lv, rakstot uz elektroniskā pasta adresi silti@cfla.lv vai zvanot pa konsultatīvo tālruni +371 24002700.
Informatīvā kampaņa “Mana māja. Mana vide” tiek realizēta ar Latvijas vides aizsardzības fonda (LVAF) finansiālo atbalstu un sniedz iedzīvotājiem informāciju par individuālo apkures iekārtu pareizu ekspluatāciju, par labu kurināmā sadedzināšanas praksi, dažādu kurināmo ietekmi uz veselību un vidi. Aktivitāšu mērķis ir veicināt iedzīvotāju uzvedības un paradumu maiņu, iegādājoties jaunas iekārtas un uzturot esošās, ilgtermiņā sekmējot mājsaimniecību apkures iekārtu radīto emisiju samazināšanos pilsētās.
Plašāka informācija:
Izglītības, kultūras un inovatīvo projektu asociācija (IKIPA)
Tālr. 26406452
E-pasts mana.un.tava.vide@gmail.com