Preses relīze

2015.gada 23.oktobrī Bonnā noslēdzās starptautisko klimata sarunu sesija. Tās laikā visas pasaules valstis vienojās par vienošanās teksta projektu klimata pārmaiņu ierobežošanai pēc 2020.gada. Noslēdzošās sarunas par šo teksta projektu un vienošanās apstiprināšana notiks Klimata pārmaiņu konferencē Parīzē no 30.novembra līdz 11.decembrim.

Vienošanās teksta projekts katrā no jautājumiem šobrīd satur vairākas alternatīvas, un liela daļa no tām risināmas politiski. Būtiskākās domstarpības ir par “robežmūri” starp attīstītajām un attīstības (t.sk. Ķīna, Indija) valstīm. Attīstības valstis turpina uzstāt, lai attīstītajām valstīm būtu pienākumi samazināt gan savas emisijas, gan finansēt emisiju un pielāgošanās klimata pārmaiņām pasākumus arī attīstības valstīs. Savukārt attīstītās valstis uzsver, ka situācija pasaulē kopš 1990.gada ir mainījusies – dažas attīstības valstis šobrīd rada ievērojami vairāk emisiju nekā attīstītās valstis, turklāt arī to iespējas (gan tehnoloģiski, gan finansiāli) emisiju samazināšanai ir kļuvušas lielākas. Citi nozīmīgie atvērtie jautājumi – vienošanās juridiskā forma, ilgtermiņa mērķis un atsevišķu valstu mērķi, finansējuma nodrošināšana attīstības valstīm, vienošanās dinamiskuma nodrošināšana, prasības emisiju uzskaitei.

Neskaitot vienošanos par teksta projektu, spilgtākais sarunu sesijas moments bija emocionālā Meksikas pārstāvja uzruna. Atsaucoties uz savas valsts rietumu piekrastei strauji tuvojošos visu laiku spēcīgāko vētru Patrīcija, viņš uzsvēra klimata pārmaiņu risināšanas steidzamību un aicināja visas pasaules valstis “iznākt no ierakumiem” un steidzami vienoties par šīs grandiozās problēmas risinājumu.

Latviju sarunu sesijā pārstāvēja Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija, kā arī pārstāvji no Ārlietu ministrijas un Zemkopības ministrijas.

Atgādinām, ka Latvijas prezidentūras laikā (2015.gada 6.martā) ES Vides ministru padomē tika panākta vienošanās par ES ieguldījumu klimata pārmaiņu samazināšanai pēc 2020.gada. Padomē tika apstiprināts ES un tās dalībvalstu iesniegums ANO Vispārējās konvencijas par klimata pārmaiņām sekretariātam par ES Iecerētajām nacionāli noteiktajām saistībām (INDC) attiecībā uz emisiju samazināšanu. Tas paredz, ka līdz 2030.gadam ES savas emisijas samazinās par vismaz 40% salīdzinājumā ar 1990.gadu.

Šobrīd INDC iesniegušas jau 153 valstis un tie aptver vairāk nekā 90% no pasaules kopējām siltumnīcefekta gāzu emisijām.

Sagaidāms, ka Klimata pārmaiņu konferencē Parīzē piedalīsies ap 40 000 pārstāvju no visām pasaules valstīm. Klimata pārmaiņu konferences Parīzē pirmajā dienā plānots valsts vadītāju segments. Latviju tajā pārstāvēs Valsts prezidents Raimonds Vējonis.

Vienošanās, ko plānots apstiprināt Klimata pārmaiņu konferencē Parīzē, kļūs par šobrīd spēkā esošā Kioto protokola aizstājēju. Tas nodrošinās klimata pārmaiņu ierobežošanu pēc 2020.gada un aktualizēs pielāgošanās klimata pārmaiņām nepieciešamību.

Vienošanās teksta projekts: http://unfccc.int/files/bodies/application/pdf/ws1and2@2330.pdf


Kristīne Kļaveniece
Sabiedrisko attiecību nodaļas vadītāja
Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija
Tel.67026533
E-pasts: prese@varam.gov.lv 
www.varam.gov.lv