Viedās administrācijas un reģionālās attīstības ministrija (VARAM) 2025. gada 29. janvārī organizēja četrpadsmito Jūras un piekrastes telpiskās plānošanas koordinācijas grupas (turpmāk - Koordinācijas grupa) sanāksmi.
Pirmās 2025. gadā rīkotās sanāksmes mērķis bija apspriest šī gada jūras un piekrastes plānošanas aktualitātes. Sanāksmes ietvaros tika apskatīti daudzfunkcionālas jūras telpas izmantošanas jautājumi, piesaistot arī jūras telpas plānošanas eksperti, Bettina Käppeler, no Vācijas, kas dalījās ar Vācijas pieredzi. Sanāksmes otrajā daļā tika prezentēta VARAM izstrādātā interaktīvā lietotne “Jūras un piekrastes plānošanas rīks”.
Interaktīvā diskusijā tika apspriests SVID par daudzfunkcionālas jūras telpas izmantošanas koncepta ieviešanas vai neieviešanas scenārijiem. Koordinācijas grupas dalībnieki vairāk vērsa uzmanību par labu šī koncepta īstenošanai, galvenokārt izceļot tā stipras puses un iespējas. Sagatavotā SVID analīzes tabula tika papildināta ar dažādiem viedokļiem, piemēram, ka šāda jūras telpas izmantošanas pieeja efektīvāk un inovatīvāka plānotu jūras telpu, pilnvērtīgāk izmantotu jūras resursus, īstenotu raitāku starpnozaru sadarbību, dotu iespējas piesaistīt papildus finansējumu projektiem un potenciāli izmantot jau esošo ostu pakalpojumus. Tabulas kontekstā kā trūkumus uzsvēra nepilnības normatīvajā regulējumā, jūras datu un pieredzes iztrūkumu, dažādu iestāžu nespēju būt elastīgiem, licencēšanas vadlīniju neesamību un potenciāli negatīvu ietekmi uz jūras vidi.
Sanāksmē tika prezentēta arī VARAM izstrādātā interaktīvā lietotne “Jūras un piekrastes plānošanas rīks”, kuras funkcionalitāti Koordinācijas grupas dalībniekiem bija iespēja izmēģināt gatavojoties sanāksmei un tās laikā. Diskusijas ietvaros tika saņemti vērtīgi ieteikumi par nepieciešamajiem uzlabojumiem lietotnes saturā un tehniskajā risinājumā.
Sanāksmes laikā saņemtie komentāri tiks izvērtēti un ņemti vērā izstrādājot gan grozījumus normatīvajos aktos, lai būtu iespējama daudzfunkcionāla un efektīva jūras izmantošana īstenošana, gan pilnveidojot lietotnes funkcionalitāti. Sanāksmes prezentācijas, darba kārtība un kopsavilkums pieejami šeit. (Informācija tiek papildināta)
Nākamā Koordinācijas grupas sanāksmes paredzēta 2025. gada martā, kurā plānots detalizētāk apspriest daudzfunkcionālas jūras telpas izmantošanas vides aspektus, plašāk apskatot jūras vides kvalitātes un ekosistēmu pakalpojuma novērtējuma pieeju.
Informācija par iepriekšējām Jūras un piekrastes telpiskās plānošanas koordinācijas grupas sanāksmēm publicēta VARAM tīmekļa vietnes sadaļā Jūras un piekrastes telpiskās plānošanas koordinācijas grupa.
Sanāksme norisinājās Eiropas Reģionālās attīstības fonda Interreg Baltijas jūras reģiona starpreģionu sadarbības programmas 2021.- 2027. gadam projekta "Integrētas pārvaldības veicināšana piekrastē, ilgtspējīgi izmantojot dabas un sociālo kapitālu – Baltic Sea2Land" ietvaros.