2024. gada 11. oktobrī norisinājās tiešsaistes seminārs "Digitālā Latvijas ainavu atlanta lietošana dažādām auditorijām un vajadzībām".
Seminārā piedalījās vairāk nekā 100 dalībnieku no dažādām Latvijas pašvaldībām, ietverot plānošanas reģionu pārstāvjus un teritorijas plānošanas ekspertus. Tajā tika prezentēts papildinātais un uzlabotais digitālais Latvijas ainavu atlants, kas veidots vieglai pieejamībai jebkuram interesentam. Šis seminārs sekmē Ainavu plāna izpildi (Ainavu politikas ieviešanas plānu 2024.–2027. gadam), lai iepazīstinātu lielāku sabiedrības daļu ar Latvijas ainavu atlantu, kā arī to uzturētu un attīstītu.
Digitālo Latvijas ainavu atlantu izstrādājis Agroresursu un ekonomikas institūts sadarbībā ar Vidzemes Augstskolu un Latvijas Biozinātņu un tehnoloģiju universitāti valsts pētījumu programmas projekta “Ilgtspējīga zemes resursu un ainavu pārvaldība: izaicinājumu novērtējums, metodoloģiskie risinājumi un priekšlikumi” ietvaros. Tas izstrādāts ar mērķi izveidot elektronisku vietni Latvijas ainavu raksturošanai un to novērtējuma rezultātu publicēšanai un sabiedrības izglītošanai.
Semināru moderēja VARAM Telpiskās plānošanas un zemes pārvaldības departamenta (TPZPD) Telpiskās plānošanas politikas nodaļas (TPPN) vadītājas vietniece Anita Līvija Rozenvalde, prezentāciju par paša atlanta būtību vadīja VARAM TPZPD TPPN vecākā eksperte Luīze Eglīte, bet detalizētāk par interaktīvajām pētījumu sadaļām prezentēja atlanta veidotāju pārstāvji:
- Pēteris Lakovskis, Agroresursu un ekonomikas institūta (AREI), vadošais pētnieks
- Andris Klepers, Dr.geogr., Vidzemes Augstskolas profesors, HESPI vadošais pētnieks
- Daiga Skujāne, Dr. arch., Ainavu arhitektūras un vides inženierijas institūta profesore; vadošā pētniece
Semināra gaitā tika prezentēts, kā ir tapušas katras interaktīvās kartes dati, lai labāk izprastu, kāds ir šīs informācijas pamats, kam to var izmantot ikdienas darbā tieši teritoriju plānotāji un teritoriju attīstības nozares pārstāvji. Semināra dalībniekiem bija iespējams uzdot jautājumus atlanta veidotājiem par sev aktuāliem tematiem.
Semināra un Digitālā ainavu atlanta veidotāji vēlas atgādināt un uzsvērt:
- Latvijas ainavu atlanta pētījuma informācija un to datu veidotās kartes nav saistošas, bet noteikti var pieņemt kā rekomendācijas un atsauces, lai balstītu savas domas un ainavu pārvaldības saistītus dokumentus un lēmumus.
- Ja kaut kur tiek izmantoti Latvijas ainavu atlanta veidoto karšu slāņu dati, obligāti jānorāda atsauce uz Latvijas ainavu atlantu.
- Ja tiek izmantoti Latvijas ainavu atlanta pētījuma datu slāņi, ir ļoti svarīgi ņemt vērā katra slāņa noteikto mērogu, kuri ir atrodami datu lejupielāžu aprakstos. Pētījumā šie slāņi netika veikti ar precizitāti līdz pat katrai kadastra vienībai, bet gan aptuveni, lai veidotu kopēju skatu uz visu Latviju un atšķirībām pa reģioniem.
Aktuālāko jautājumu kopsavilkums:
- Vai no Latvijas ainavu atlanta iespējams lejupielādēt kādus dažādus datu formātus, kā, piemēram, shapefiles?
- Jā, no Latvijas ainavu atlanta ir iespējams lejupielādēt datus dažādos formātos personīgām un darba vajadzībām. Dabas datus, kuri ir ņemti no Dabas aizsardzības pārvaldes (DAP) un kuri nav tieši veidoti no pētījuma, ir iespējams lejupielādēt failu veidos: JSON, CSV, GeoJSON. Paša pētījuma datu slāņus - Ainavu telpisko vienību iedalījums -, kuros ietilpst ainavzemes, ainavapvidi, ainavu areāli un Nacionālas nozīmes ainaviski vērtīgas teritorijas, ir iespējams lejupielādēt kā shapefiles, aizpildot īsu anketu zem kartes slāņu saraksta, uzspiežot uz pogas "Pētījuma slāņi".
- Vai Latvijas ainavu atlanta pētījuma datu slāņus būs iespējams atrast arī atvērto datu portālā?
- Šobrīd tieši pētījuma datu slāņi ir pieejami tikai Latvijas ainavu atlantā, aizpildot iepriekš minēto anketu. Apsveram iespēju ievietot ierakstu par šiem datiem atvērto datu portāla, taču arī šis risinājums balstītos uz interesentu novirzīšanu uz Latvijas ainavu atlantu, lai mēs spētu sekot līdzi, kur un kādām vajadzībām šie dati tiek izmantoti.
- Vai Latvijas ainavu atlants ir vai būs pieejams arī angļu valodā?
- Šobrīd Latvijas ainavu atlants ir pieejams tikai latviešu valodā, bet, to attīstot, ir vēlme to arī veidot pieejamu angļu valodā. Tā kā informācijas un datu atlantā ir diezgan daudz, tas prasa diezgan daudz laika un resursu, lai to īstenotu, bet tas noteikti ir viens no atlanta attīstības plāniem tuvākajā nākotnē.
- Vai Latvijas ainavu atlantā atrodamā informācija var palīdzēt pamatot teritoriju plānošanu vēja parku attīstībai?
- Latvijas ainavu atlantā pieejamie dati nav saistoši, tādēļ tie nevar tikt uzskatīti par viennozīmīgiem pamatojumiem jebkādiem konkrētiem lēmumiem, bet tos var izmantot kā pamatu, lai skatītu teritoriju attīstību iespējamību, ainavu jutīgumu, izvērtējot dažādos ainavu faktorus un katrai pašvaldībai un teritorijai veidojot konkrētu analīzi. Tas attiecas ne tikai uz vēja parku attīstību, bet uz jebkāda veida teritoriju attīstību. Ainaviskās vērtības ir tikai viens no vairākiem faktoriem, kuri ir jāņem vērā teritoriju plānošanā.
- Vai nav plānots veidot saistošus noteikumus saistībā ar ainavu pārvaldību?
- Šobrīd VARAM TPZPD TPPN jau ir izveidojusi starpnozaru Ainavu pārvaldības koordinācijas padomi, kurā jau tiek risināts jautājums par ainavu pārvaldības modeļa izstrādi un ieviešanu. Tā kā šāda modeļa īstenošanai ir dažādas iesaistītās puses, tas ir diezgan komplicēts darbs, tomēr ar šo jautājumu padome kopā ar citām ministrijām, dabas un vides institūcijām, kā arī ainavu nozares ekspertiem jau veido dialogu un apmainās ar idejām. Padomes darbam var sekot līdzi arī VARAM mājas lapā, kā arī jaunumu sadaļā pašā Latvijas ainavu atlantā.