Līdzdalības budžeta informācijas sistēma ir jāizstrādā līdz 2024. gada beigām (produkcijā darbosies no 2025. gada 1. janvāra).

Vai iedzīvotāju iesniegtās idejas būs redzamas visiem iedzīvotājiem, tādējādi izvairoties no iespējas, ka vienā un tai pašā teritorijā tiek iesniegtas vairākas līdzīgas idejas? Vai ir iecerēts nodrošināt iespēju redzēt idejas nepilnā apjomā, piemēram, tikai projekta pieteikuma nosaukumu un aprakstu?

Nē, jo sākotnēji saskatām riskus neatbilstoša satura publicēšanā, ja bez apstiprināšanas tiktu attēloti visi iesniegtie projekti.

Pašvaldībai būs tiesības lemt par projektu atbilstību, lai tos virzītu balsošanai atbilstoši pašvaldības saistošajiem noteikumiem (līdzdalības budžeta nolikumam). Tāpat idejas, kas tiek iesniegtas vienā atrašanās vietā, nav problēma, īpaši, ja projektu idejas ir dažādas, jo tas iedzīvotājiem ļaus izvēlēties, viņuprāt, piemērotāko projektu konkrētajai teritorijai. Savukārt, ja idejas ir līdzīgas vai vienādas, pašvaldība tiek aicināta sazināties ar projektu iesniedzējiem, lai tie savstarpēji vienotos un virzītu tikai vienu kopīgu projektu ideju. Informējam, ka līdzdalības budžeta informācijas sistēmas pirmās iterācijas projektu statusu veidi un plūsma tiek plānota šādā formātā (skatīt attēlu Nr. 1).

Attēls Nr. 1. 

Visiem iedzīvotājiem publiski redzami būs projekti ar statusiem, kas nav pelēkā krāsā, t.i., nebūs pieejami projekti ar statusu “Iesniegts”, “Gatavs balsošanai”, “Nekvalificējas”. Līdzdalības budžeta informācijas sistēmas nākamajās iterācijās tiks izvērtētas iespējas pašvaldībai izvēlēties visu projektu attēlošanu.

Jā, pašvaldībai būs tiesības izvēlēties vai attēlot balsu skaitu pie projektiem balsošanas laikā. Vienlaikus pēc balsojuma beigām balsu skaits vienmēr tiks attēlots visiem projektiem.

Jā, šobrīd līdzdalības budžeta informācijas sistēmā ir paredzēta iespēja atsaukt balsi balsošanas laikā. Esam iecerējuši līdzdalības budžeta informācijas sistēmā iekļaut risinājumu par balss atsaukšanas neiespējošanu pēc konkrēta laika perioda, piemēram, diennakti pēc nobalsošanas. Piemērotāko pieeju pašvaldība varēs izvēlēties individuāli. Risinājumu plānots realizēt 2025. gada I pusgadā.

Līdzdalības budžeta informācijas sistēmā katram projektam tiks automatizēti noteikta projekta administratīvā teritorija (pašvaldība), teritoriālā vienība (pilsēta vai pagasts) un apkaime (ja pašvaldība apkaimju ģeotelpiskos datus būs iesniegusi VARAM). Līdzdalības budžeta informācijas sistēmā dati par līdzdalības budžeta plānošanas vienībām netiks automatizēti attēloti, taču pašvaldība varēs manuāli norādīt atzīmi par atbilstošo līdzdalības budžeta plānošanas vienību.

Nē, līdzdalības budžeta informācijas sistēma šobrīd neparedz automatizētu datu apstrādi un analīzi. Vienlaikus katrai pašvaldībai būs iespēja jebkurā brīdī lejupielādēt datus mašīnlasāmā formātā un apstrādāt tos ārpus līdzdalības budžeta informācijas sistēmas, t.sk. klasificēt projektus pēc dažādiem parametriem un atbilstoši nepieciešamībai, piemēram, projektu grupēšanai pēc izmēra (liels, vidējs, mazs projekts), teritoriālās piederības u.tml.

Aicinām pašvaldību nemateriālos projektus piesaistīt tā norises vietai, piemēram, koncertu vai kultūras notikumu gadījumā. Savukārt, ja konkrētā projekta ietvaros ir paredzētas vairākas īstenošanas vietas, aicinām atzīmēt centrālo notikuma vietu vai neitrālu punktu kartē, piemēram, pašvaldības juridisko adresi. Nākamajās līdzdalības budžeta informācijas sistēmas iterācijās tiks izvērtēta ideja par multipunktu attēlošanu, t.i., uzklikšķinot uz centrālā punkta, tiktu attēlotas visas norises vietas, kas plānotas projekta ietvaros.

Nē, līdzdalības budžeta informācijas sistēmā projekta iesniegšanas procesā ir nepieciešams nodrošināt vismaz vienu raksturojošu vizuālu elementu katrai projekta idejai, jo projekta pieteikumā tā ir plānota kā obligāta nepieciešamība. Lai nodrošinātu, ka iedzīvotājiem ir iespēja arī telpiski (kartē) redzēt projektus, par kuriem iespējams nobalsot, kā arī, katru no tiem atverot, primāri redzēt tā nosaukumu un vizuālo attēlu, kas raksturo projektu, līdzdalības budžeta informācijas sistēmā ir realizēts, ka, iesniedzot projektu, obligāti jānorāda arī atrašanās vieta kartē un projektu raksturojošs attēls. Piemēram, ja tas arī ir “mīkstais” projekts, kas paredz tautastērpu iegādi deju kolektīvam, tad kartē var atlikt ēku, kurā notiek kolektīva mēģinājumi un mājas koncerti, un izvēlēties kādu no attēliem, kurā redzams kolektīvs uzstāšanā laikā.

Nē, taču pēc balsošanas no līdzdalības budžeta informācijas sistēmas varēs veikt datu eksportu uz Excel vai kādu citu tālāk izmantojamu datu formātu, kur dati saturēs ģeotelpisko komponenti – t.i., pagastu, pilsētu vai apkaimi. Pašas apkaimes ģeotelpisko datu ielādi sistēmā veiks VARAM speciālisti, pēc iepriekš pašvaldību sagatavotiem apkaimju ģeotelpiskajiem datiem, kurus pašvaldība var piegādāt jau šobrīd.

Nē, šobrīd līdzdalības budžeta informācijas sistēmā realizēs vienkāršu balsošanas mehānismu, kur pēc balsošanas pašvaldība varēs eksportēt datus un ārpus sistēmas realizēt vairāklīmeņu vai kādu citu sarežģītāku vērtēšanas mehānismu, atbilstoši pašvaldības nepieciešamībai.

Nē, sākotnēji sistēmas ietvaros tiks realizētas būtiskākās funkcijas līdzdalības budžeta organizēšanai pašvaldībām, taču tālākā nākotnē izvērtēsim iespēju attīstīt informācijas sistēmu ar papildu sabiedrības iesaistes rīkiem. Vienlaikus jau šobrīd Teritorijas attīstības plānošanas informācijas sistēmā (TAPIS), kuras ietvaros tiek attīstīta līdzdalības budžeta informācijas sistēma, jau ir iespējams izmantot “vispārējā plāna projektu”, kur iespējams publiski apspriest jebkādu pašvaldības ideju vai iniciatīvu. Sadaļa šobrīd nodrošina priekšlikumu iesniegšanas funkcionalitāti, ne balsošanu.

Jā, līdzdalības budžeta informācijas sistēmā tiks nodrošināta automatizētu paziņojumu nosūtīšana uz e-pastu. Autorizējoties sistēmā, iedzīvotājam būs iespēja norādīt vēlamo paziņojumu saņemšanas apjomu, tostarp, saņemt paziņojumus par aktuālajiem līdzdalības budžeta projektu ideju konkursiem viņam aktuālajā teritorijā, saņemt informāciju par veiktā balsojuma galvenajām statusa izmaiņām, kā arī saņemt citu aktuālo informāciju par atbalstītā projekta virzību.

Jā, VARAM organizē regulāras darba grupas ar pašvaldību un NVO dalību, lai nodrošinātu iespējami ērti lietojamu risinājumu lietotājiem. Darba grupu ietvaros tiek demonstrēti līdzdalības budžeta informācijas sistēmas izstrādes posmu rezultāti, testēta informācijas sistēmas lietojamība un uzklausīti iesaistīto pušu komentāri. Atgriezeniskā saite no pašvaldībām tiek nodrošināta arī ar Latvijas Pašvaldību savienības un Latvijas Lielo pilsētu asociācijas līdzdalību.

Jā, līdzdalības budžeta informācijas sistēma uzreiz noteiks, kur iedzīvotājs deklarēts un nodrošinās, ka par projektiem attiecīgajā pašvaldībā var balsot tikai deklarētie iedzīvotāji (t.sk., vai ir sasniegts vecuma ierobežojums, lai veiktu balsošanu).

Nē, Pašvaldību likums nenosaka obligātu līdzdalības budžeta informācijas sistēmas izmantošanu, taču jāatceras, ka līdzdalības budžeta konkursam (gan iesniegšanai, gan balsošanai) jāatbilst Pašvaldību likumā ietvertajiem nosacījumiem – tas attiecas gan uz deklarētajām personām, to vecumu u.tml. Līdz ar to, ja pašvaldība vēlas izmantot savu balsošanas rīku, tad šim risinājumam jāatbilst visiem Pašvaldību likumā ietvertajiem nosacījumiem.

Vienlaikus, vērtējot jautājumu no iedzīvotāju skatupunkta, vienots risinājums (līdzdalības budžeta informācijas sistēmas platforma) tiek veidots, lai vienuviet iedzīvotājiem būtu iespēja arī apskatīt citās pašvaldībās iesniegtos projektus, tādējādi salīdzināt, meklēt idejas u.tml. Tas ļautu arī apkopot un analizēt datus par visu valsti kopumā.

Tāpat arī katram iedzīvotājam būs pieejama sadaļa "Mana līdzdalība", kurā būs iespējams pieteikties saņemt paziņojumus par projekta iesniegšanas vai balsošanas perioda sākšanos, kā arī sekot līdzi, kā veicas projektiem, kurus iedzīvotājs ir iesniedzis vai par tiem nobalsojis. Turklāt šī risinājuma izmantošana pašvaldībai ir bezmaksas, t.i., nav jānodrošina uzturēšanas izmaksas, pilnveidošanas izmaksas utt. Tas viss tiek segts no sistēmas uzturēšanas izmaksām.

Tehniski tas būtu iespējams, bet tas neatbilstu Pašvaldību likuma 60. panta trešās daļas 2. punkta a) apakšpunktam, kas paredz ieguldījumu pašvaldībai piederošā īpašumā, savukārt ieguldījumus citai publiskai personai vai privātpersonai piederošā īpašumā — gadījumā, kad ir saņemts attiecīgā īpašnieka saskaņojums un ieguldījums nepieciešams, lai īstenotu pašvaldības autonomās funkcijas vai brīvprātīgās iniciatīvas.

Šādā gadījumā kartē izvēlas vienu no punktiem, kur būs izvietots grāmatu skapītis, bet pie detalizētā apraksta norādīt un minēt visas vietas, kur tas tiks īstenots. Vienlaikus nākamajās līdzdalības budžeta informācijas sistēmas izstrādes kārtās esam plānojuši šādos gadījumos paredzēt, ka iespējams atzīmēt vairākas vietas, kur projekts tiek īstenots (protams, tas gan atkarīgs no izstrādes iespējām, t.i., vai tehniski to būs iespējams realizēt).

Jā, visus datus varēs lejupielādēt, lai pašvaldību speciālistiem būtu viegli izmantot, analizēt un apkopot datus.

VPVKAC iedzīvotājs varēs tikai nobalsot par projektiem. Vienlaikus vēršam uzmanību, ka iedzīvotājs, kam nebūs iespējas vai prasmes pašam iesniegt projektu GeoLatvija.lv, varēs lūgt palīdzību radiniekam, draugam vai pašvaldības iestādes darbiniekam, kurš to izdarīs viņa vietā, pārrakstot tekstu un ieskenējot attēlus.

Vai līdzdalības budžeta informācijas sistēmā būs iespējams dažus no pašvaldības zemes gabaliem norādīt kā “nepieejamus”? Piemēram, ja dažas no pašvaldībai piederošajām teritorijām plānots atsavināt vai jau ir apstiprinātas, taču vēl nav uzsākts atsavināšanas process.

Nē, līdzdalības budžeta informācijas sistēmā to nevarēs norādīt (vismaz ne 2025. gada laikā). Vienlaikus saprotam, ka ne visos īpašumos drīkstēs īstenot kādas aktivitātes (piemēram, to ierobežos aizsargjoslas, teritorijas atļautā izmantošana, u.c.), tādēļ pašvaldība šo var risināt caur saistošajiem noteikumiem (līdzdalības budžeta nolikumu), piemēram, atrunājot, ka teritorijās, kuras dome ir lēmusi atsavināt (vai plāno atsavināt), vai arī pašvaldība plāno izmantot pašvaldības vajadzībām, nevar iesniegt projektus. Vienlaikus darām zināmu, ka pašvaldības speciālists redzēs projektu uzreiz pēc tā iesniegšanas, tāpēc aicinām pašvaldības speciālistus uzreiz informēt iesniedzēju par problēmām ar izvēlēto vietu, un iespēju robežos, piedāvāt uzreiz to pamainīt. Kā arī, projekta iesniedzējam būs iespēja sazināties ar atbildīgo pašvaldības speciālistu jau pirms projekta iesniegšanas.