OECD Reģionālās attīstības politikas komiteja izveidota 1999.gadā ar mērķi identificēt teritoriālo izaicinājumu būtību un sniegt atbalstu valdībām izvērtējumu un teritoriālo politiku uzlabošanā.
Patlaban komiteja ir kā starptautisks forums politikas veidotājiem, lai pārrunātu, attīstītu un izplatītu uz pierādījumiem un inovācijām balstītu daudzlīmeņu, daudznozaru reģionālās attīstības politikas vīziju. Komiteja cenšas uzlabot labklājību un dzīves līmeni visiem reģionu tipiem, gan laukiem, gan pilsētām, uzlabojot to ieguldījumu reģionālajā attīstībā.
Šim mērķim Komiteja veicina politiku veidošanu un īstenošanu, kas:
- liek uzsvaru uz reģionu konkurētspēju un spēcīgo pušu izmantošanu iepretim politikai, kas atbalsta vienīgi vismazāk attīstos reģionus;
- veicina pārvaldības modeli, kas ietver sadarbību starp centrālo pārvaldi, pašvaldībām un citām iesaistītajām pusēm, ievērojot decentralizācijas principus;
- veicina stratēģiju īstenošanu, kas vērsta uz vietējās ekonomikas, t.sk. uzņēmējdarbības, attīstību.
Vairāk par OECD darbu reģionālās attīstības jomā šeit.
Prioritārie virzieni Latvijas sadarbībai ar Reģionālās attīstības politikas komiteju ir:
- Ekonomiskās izaugsmes veicināšana pašvaldībās un reģionos, t.sk. darbaspēka piesaiste reģionos ārpus galvaspilsētas (īres mājokļu pieejamība reģionos kā priekšnoteikums reģionālajai attīstībai; pašvaldību atbalsts mājokļu pieejamībai un īres mājokļu attīstībā)
- Administratīvi teritoriālās struktūras pilnveidošana, veidojot pašvaldības ap attīstības centru funkcionālo teritoriju (jeb ikdienas svārstmigrāciju), sekmējot pilsētu un lauku mijiedarbību
- Teritoriālās attīstības analīze, t.sk. attīstības centru potenciāla reģionālajā attīstībā, ietekmes un pašvaldību administratīvo robežu noteikšanā novērtēšanai.
- Pakalpojumu pieejamības nodrošināšana, ņemot vērā demogrāfiskos izaicinājumus, t.sk. viedās pašvaldības, izmantojot digitālos risinājumus, reģionālās mobilitātes uzlabošana
- Kapacitātes celšana vietējo pašvaldību un reģionu speciālistiem ilgtspējīgā teritoriju attīstības plānošanā un īstenošanā, t.sk. klimata pārmaiņas, pakalpojumu efektivitāte
- Reģionālā nodokļu fonda veidošana pašvaldībām (IIN un pašvaldību finanšu izlīdzināšanas sistēmas pilnveidošana jaunu ieņēmumu jeb pieauguma efektīvākai izmantošanai).
Ministru līmeņa sanāksmes
Reģionālās attīstības politikas komitejas sanāksmes ministru līmenī notiek vidēji reizi piecos gados.
OECD Reģionālās attīstības politikas komitejas ministru līmeņa sanāksmē 2019.gada 19. – 20.martā Atēnās, Grieķijā Latviju pārstāvēja Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas (VARAM) valsts sekretārs Rinalds Muciņš. Sanāksmē tika diskutēts par reģionālās attīstības politikas nākotni, kas saskaroties ar globalizāciju, ietekmē ekonomiku, sabiedrību un vidi. Sanāksme tika rīkota, atzīmējot OECD Reģionālās attīstības politikas komitejas darbības 20.gadskārtu, tādējādi izceļot reģionālās politikas nozīmību, veicinot ekonomisko izaugsmi, sociālo iekļaušanu un ilgtspējīgu attīstību. Sanāksmē pieņemta deklarāciju “Par politikām labākas nākotnes veidošanai reģioniem, pilsētām un lauku teritorijām”. Valsts sekretārs klātesošajiem prezentēja Latvijas pieredzi un ieceres uzņēmējdarbības vides aktivizēšanai reģionos.
Komitejas sanāksmes
Reģionālās attīstības politikas komitejas sanāksmes vecāko amatpersonu līmenī notiek 2 reizes gadā.
Reģionālās attīstības politikas komitejas sanāksmēs pārrunā un apmainās pieredzē par reģionālās attīstības vīziju. Tās sniedz iespējas apmainīties ar labo praksi tādās jomās kā ekonomiskās izaugsmes veicināšana reģionos, t.sk. inovatīvi pārvaldes risinājumi, atbalsta instrumenti ekonomikas veicināšanai reģionālajā un vietējā līmenī, prasmju attīstīšanai, kapacitātes celšana vietējo pašvaldību un reģionu speciālistiem ilgtspējīgas teritoriju attīstības plānošanā un īstenošanā, kā arī teritoriju attīstības analīze, monitorings, datu pieejamība.
Nākamā Reģionālās attīstības politikas komitejas un darba grupu sanāksmes plānota 2022.gada 28. novembrī - 2. decembrī.
Darba grupas
VARAM un citu valsts iestāžu pārstāvji aktīvi iesaistās Reģionālās attīstības politikas komitejas darba grupu darbā:
- Pilsētu attīstības darba grupā;
- Darba grupā par teritoriālās attīstības indikatoriem
- Lauku attīstības darba grupā
- Ekspertu grupā par daudzlīmeņu pārvaldību;
- Ūdens pārvaldības iniciatīvā.
OECD Vietējās ekonomikas un nodarbinātības attīstības programma (LEED, Local Economic and Employment Development )
OECD LEED programma identificē, analizē un izplata jaunas idejas saistībā ar reģionālo attīstību un sociālo ekonomiku, un tās galvenās darbības virzieni ir nodarbinātības politikas decentralizācija, uzņēmējdarbības veicināšana, sociālā kohēzija un inovācijas un izvērtēšana.
OECD LEED ir nozīmīga pieredze un ekspertu tīkls vietējās ekonomikas un attīstības plānošanas jautājumos.
Latvija piedalās LEED darbā, piedāvājot savu ekspertīzi / pieredzi un sniedzot saturisku ieguldījumu vietējās ekonomikas veicināšanas un reģionālā un vietējā līmeņa stratēģiskās plānošanas jautājumos, kā arī pārņemot OECD valstu pieredzi minētajos jautājumos.
Programmas ietvaros VARAM sadarbībā ar OECD LEED ekspertiem 2008.gadā īstenoja projektu “A Strategic Monitoring and Evaluation Framework for Regional and Local Development in Latvia”.
LEED darba ietvaros katru gadu tiek organizēts OECD Vietējās attīstības forums, kas piedāvā platformu vietējās attīstības plānotāju, uzņēmēju un sociālo partneru diskusijām un sadarbībai. Forums piedāvā iespēju privātajam un publiskajam sektoram pārrunāt izaicinājumus un pieņēmumus, mācīties vienam no otra un kopīgi radīt praktiskus risinājumus aktuālajiem ekonomiskajiem un sociālajiem izaicinājumiem.
OECD Lauku attīstības konference
2002.gadā uzsākta OECD Lauku attīstības konferenču sērija, kuras mērķis ir piedāvāt platformu politikas plānotājiem diskusijai, tīklošanai un zināšanu apmaiņai par lauku attīstības politiku OECD valstīs.
2022.gada 28. – 30.septembrī Īrijā notiks 13. OECD Lauku attīstības konference ar vadošo tēmu “Ilgtspējīgu, noturīgu un plaukstošu lauku teritoriju attīstība”.