Mākslīgā intelekta centrs ir jauna platforma, kas apvieno valsts pārvaldi, zinātni un industriju, lai attīstītu drošu, ētisku un uzticamu mākslīgā intelekta pielietojumu Latvijā. Tā darbība balstās Saeimā 2025. gada 6. martā pieņemtajā likumā

Mākslīgā intelekta centrs tiek veidots kā privāts nodibinājums, kas ļauj elastīgi piesaistīt nepieciešamo ekspertīzi, izmantot universitāšu un privātā sektora resursus un nodrošināt efektīvu pārvaldību bez jaunu amata vietu veidošanas valsts pārvaldē. Šī juridiskā forma nodrošina iespēju rīkoties ātri un profesionāli, vienlaikus saglabājot sabiedrības interesēm atbilstošu pārraudzību. 

Mākslīgā intelekta centra mērķis ir veicināt valsts konkurētspēju, virzot uzticamas un drošas mākslīgā intelekta inovācijas nozarēs, attīstot publiskā, privātā un zinātņu sektora partnerības un atbalstot mākslīgā intelekta tehnoloģiju komercializāciju un atbildīgu pielietošanu. 

Mākslīgā intelekta centra struktūru veidos padome, direktors un sekretariāts, kura funkcijas nodrošinās Valsts digitālās attīstības aģentūra.  Padomes locekļi būs pārstāvji no universitātēm, LIKTA, VARAM, Ekonomikas un Aizsardzības ministrijas. Padomes locekļi par savu darbu atlīdzību nesaņems, tādējādi nodrošinot objektivitāti un neatkarību. 

Pasaulē mākslīgais intelekts tiek uzskatīts par vienu no daudzsološākajiem tehnoloģiju attīstības virzieniem ar plašu pielietojuma potenciālu. Arī Latvijā tā izmantošana var sekmēt produktivitāti, atvieglot inovāciju ieviešanu un uzlabot valsts pārvaldes procesus. Potenciāli tas var dot ieguldījumu veselības aprūpē, izglītībā, drošībā, kiberdrošībā un citās jomās, kur nepieciešama procesu modernizācija un pakalpojumu kvalitātes celšana. 

Mākslīgā intelekta centrs veiks virkni uzdevumu, lai atbalstītu mākslīgā intelekta risinājumu ieviešanu, testēšanu un komercializāciju. Mākslīgā intelekta centrs veicinās efektīvāku un inovatīvāku mākslīgā intelekta risinājumu ieviešanu valsts pārvaldē, centram nodrošinot konsultācijas un vadlīnijas. Tāpat tas arī rūpēsies par latviešu valodas un kultūras mantojuma iekļaušanu mākslīgā intelekta sistēmās, kā arī analizēs ar mākslīgā intelekta pielietošanu saistītos sabiedrības riskus un sniegs rekomendācijas to novēršanai. Viena no svarīgām funkcijām būs arī speciālās regulatīvās vides (iepriekš dēvēta arī par regulatīvo smilškasti) koordinēšana, kur mākslīgā intelekta risinājumi varēs tikt droši testēti pirms to ieviešanas tirgū. 

Speciālā regulatīvā vide ir speciāli izveidota vide, kurā mākslīgā intelekta risinājumus iespējams pārbaudīt drošos un kontrolētos apstākļos, ievērojot visas normatīvās prasības. Tā ļauj izstrādātājiem un uzturētājiem testēt savus risinājumus, pirms tie tiek plaši ieviesti tirgū. Šī pieeja palīdz mazināt riskus un veicina ētisku tehnoloģiju izmantošanu. 

Centrs koordinēs sadarbību starp vairākām uzraugošajām iestādēm, nodrošinot vienas pieturas aģentūras principu. Mākslīgā intelekta centrs palīdzēs uzņēmumiem orientēties regulējumā, sniegs konsultācijas par pilotprojektiem, datu izmantošanu un pieejamajiem atbalsta instrumentiem, vienlaikus uzņemoties atbildību par regulatīvās vides pārvaldību sadarbībā ar atbildīgajām institūcijām. 

Mākslīgā intelekta centra darbības uzsākšanai 2025. gadā piešķirti 370 000 eiro no valsts budžeta. Centra juridiskā forma ļaus piesaistīt papildu finansējumu no dažādiem fondiem, privātā sektora un citiem avotiem, lai nodrošinātu ilgtermiņa attīstību un neatkarību. 

Nākamie soļi:

Ilustratīvs attēls