Drukāt
04.06.2018
Argentīniešu mākslinieka Adriāna Viljara Rohesa vides objekts uz Valsts vides dienesta ēkas fasādes

Valsts vides dienests (VVD) ir sācis jaunu, atraktīvu sadarbību ar Rīgas Starptautisko laikmetīgās mākslas biennāli RIBOCA. Uz VVD fasādes Rūpniecības ielā 23, trešā stāva augstumā ar skatu uz Viesturdārzu, ir izvietots viens no biennāles mākslas objektiem. Argentīniešu mākslinieks Adriāns Viljars Rohess, savas radošās komandas pavadīts, pašrocīgi pie ēkas fasādes piestiprināja vides objektu – Argentīnas bezdelīgas hornero, kas ir šīs valsts nacionālais simbols, ligzdu.

Kā informatīvajos materiālos vēsta starptautiskā mākslas foruma RIBOCA organizatori, vēlēdamies uzsākt globālu dialogu starp šo Argentīnā bieži sastopamo “celtnieku” un citzemju faunu, floru un arhitektūru, tika savāktas pamestas hornero ligzdas un izvietotas dažādās planētas vietās, sekojot hornero sinantropiskai celtniecības loģikai. Koki, fasādes, stabi un vairāki citi objekti Havannā, Šarjā, Stokholmā, Ņujorkā, Atēnās un Anjanā kļuva par svešādām pamatnēm kleķa ligzdām. Rīgā padomju modernisms ar tā ģeometrisko racionālismu un jūgendstils ar tā standartizēto dabas imitēšanu, kļūst sevišķi interesants, kad nokļūst tiešā kontaktā ar Argentīnas bezdelīgas hornero konstrukcijām. Šo dubļu ligzdu diskurss kontrastē ar arhitektūras ideoloģijām, paverot iespēju dekonstruēt netiešus apgalvojumus par cilvēku dzīvesveidu un tā attiecībām ar citādo. 
Rīgas Starptautiskā laikmetīgās mākslas biennāle šogad norisinās pirmo reizi un ilgst no 2. jūnija līdz 28.oktobrim. Tajā piedalās 104 mākslinieki no 26 pasaules valstīm, viņu vidū arī Adriāns Viljars Rohass (Argentīna), Marks Dions (ASV), Ēriks Keselss (Nīderlande), Džeimss Bekets (Zimbabve/Nīderlande), kā arī latviešu mākslinieki – Andris Eglītis, Katrīna Neiburga, Kristaps un Ieva Epneri un citi. 8 norises vietās Rīgā un tās apkārtnē ir eksponēti 126 mākslas darbi, no kuriem 56 ir radīti speciāli biennālei. Paralēli izstādei, publisko pasākumu programmas ietvaros ir iespēja piedalīties arī dažādās meistarklasēs, apmeklēt lekcijas, filmu programmu un citus pasākumus. Izstādi var redzēt – Latvijas Universitātes bijušajā Bioloģijas fakultātes ēkā, topošajā mākslas centrā Zuzeum, Andrejsalā, Kristapa Morberga dzīvoklī, bijušās tekstilrūpnīcas Boļševička teritorijā, mākslas un tehnoloģiju kvartālā Sporta2, Kaņepes kultūras centrā un laikmetīgās mākslas izstāžu zālē Mākslas stacija Dubulti, Jūrmalā. Papildus pilsētvidē apskatāmas 10 liela mēroga mākslas instalācijas.
Dokuments izdrukāts no Vides aizsardzības un reģionālas attīstības ministrijas mājas lapas 21.06.2019
http://www.varam.gov.lv/lat/aktual/preses_relizes/