Drukāt
29.11.2017
VARAM iniciatīva par stingrāku atkritumu apsaimniekošanu uzraudzību valstī apstiprināta Saeimas komisijas 3. lasījumā

Šodien Saeimas Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisija, izskatot uz 3. lasījumu iesniegtos priekšlikumus, noslēdza darbu pie VARAM sagatavotā likumprojekta “Grozījumi Atkritumu apsaimniekošanas likumā”. Plānots, ka Saeima šos grozījumus galīgajā lasījumā apstiprinās nākošnedēļ. Sagatavotie grozījumi paredz būtiski stiprināt kontroli atkritumu apsaimniekošanā, kā arī visiem atkritumu apsaimniekotājiem tiks prasītas finanšu garantijas. Jaunās prasības tiks piemērotas no 2018. gada vidus. 

Kopš septembra ministrija ir veikusi apjomīgu darbu, iedzīvotāju un uzņēmēju interesēs izstrādājot priekšlikumus atkritumu apsaimniekošanas sistēmas kopējās pārraudzības uzlabošanai. Šie likuma grozījumi ļaus būtiski uzlabot kontroles iespējas pār nebīstamo atkritumu pārrobežu plūsmām, pieprasot par šādiem pārvadājumiem iepriekš informēt vides institūcijas – Valsts vides dienestu, tādejādi ļaujot dienestam veikt pārbaudes atkritumu vešanas brīdī. Tāpat tas uzlabos kopējo pārskatāmību atkritumu pārvadājumos un pārstrādē, novēršot situācijas, kad komersanti neuzrāda patiesos atkritumu apjomus. Latvijā nevarēs ievest atkritumus, ja nebūs zināma vieta, kur tie tiks pārstrādāti. Turklāt tiks precizēti arī nosacījumi, kuros gadījumos atkritumus var uzskatīt par pārstrādātiem.

Būtiski, ka turpmāk visiem atkritumu apsaimniekošanas uzņēmumiem būs jānodrošina finanšu garantija, ko izsniedz banka vai apdrošināšanas sabiedrība, un kas būs obligāta prasība, lai saņemtu atļauju darbībām ar atkritumiem. Gadījumos, kad komersants nebūs izpildījis normatīvo aktu un vides institūciju noteiktās prasības, valsts varēs izmantot finanšu garantiju, lai novērstu kaitējumu videi, netērējot valsts budžeta līdzekļus.

Izmaiņu kopums ļaus sakārtot atkritumu apsaimniekošanas sistēmu, uzlabot sistēmas caurspīdīgumu un pastiprināt kontroli. Sagaidāms, ka no tirgus pazudīs t.s. pelēkā sektora darboņi un tiks novērsti riski, ka kādā Latvijas vietā tiek uzkrātas nelegālas atkritumu kaudzes, kas potenciāli var radīt būtisku kaitējumu videi un sabiedrības veselībai.

Informāciju sagatavoja:
Santa Vaļuma
Ministra padomniece
Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija
Tālr. 20222000
E-pasts: santa.valuma@varam.gov.lv
www.varam.gov.lv

Dokuments izdrukāts no Vides aizsardzības un reģionālas attīstības ministrijas mājas lapas 16.12.2018
http://www.varam.gov.lv/lat/aktual/preses_relizes/