Par ministriju
Kontakti
Aktualitātes
  Preses relīzes
  Plānotie pasākumi
  Infografikas
  Foto galerija
  Video galerija
Vakances
Nozares politika
Normatīvie akti
Fondi un investīcijas
Valsts galvojums
Publiskais iepirkums
ES informācija
Starptautiskā sadarbība
Publikācijas un pētījumi
Sabiedrības līdzdalība
Breksits
 
Izvēlies kādu no iesvītrotām kalendāra dienām, lai redzētu šīs dienas pasākumus!
  
AktualitātesPreses relīzes
 
 
 
Jaunieši sekos līdzi pārmaiņām atjaunotajā Slampes upītē
12.10.2006 Informāciju sagatavoja Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija

Šī gada 6. oktobrī Smārdē pulcējās 35 Džūkstes vidusskolas, Tukuma 3. vidusskolas un Zemgales vidusskolas 10. klašu skolēni, lai uzsāktu dalību atjaunotās Slampes upes izpētes projektā. Projekta ietvaros 3 gadu garumā jaunieši veiks upes un tai pieguļošo Dunduru pļavu augu un dzīvnieku valsts, kā arī ūdens kvalitātes pētījumus, lai sekotu līdzi šeit notiekošajiem atjaunošanās procesiem. Projekta uzsākšanu finansē Latvijas vides aizsardzības fonds.

Semināra laikā, gatavojoties turpmākajam darbam, notika savstarpēja iepazīšanās un tika pārrunāts pētījuma mērķis un uzdevumi. Jaunieši arī devās uz Slampes upi, kur hidrobioloģijas un botānikas speciālistu vadībā veica pētījumu metožu izmēģināšanu praksē.

ĶNP administrācijas direktore Ērika Kļaviņa norāda, ka šis projekts “ne tikai ļaus mums iegūt objektīvus datus par upē un tās apkārtnē notiekošajām pārmaiņām, bet arī pavērs jaunu lappusi nacionālā parka un sabiedrības sadarbībā, uzsākot vietējo iedzīvotāju iesaistīšanu ĶNP dabas vērtību apzināšanā - sabiedrisko monitoringu. Kā pirmos iesaistām tieši jauniešus, jo tā ir paaudze, kuras attieksme un izpratne par norisēm dabā ietekmēs vides aizsardzību nākotnē.”

Pētījumam Slampes upē būs divi virzieni – ūdens kvalitātes mērījumi un augu un dzīvnieku valsts sastāva noteikšana. Paraugi tiks vākti gan upes izlīkumotajā posmā, gan arī kanālā. “Šobrīd upe attīstās un veidojas par jaunu dzīves vidi, un mūsu mērķis ir sekot līdzi šim procesam. Pētījuma beigās, pēc trīs gadiem, upe būs nostabilizējusies un mēs redzēsim, vai izlīkumotajā posmā tā dzīvos pilnvērtīgāku dzīvi ar labāku ūdens kvalitāti un lielāku sugu daudzveidību nekā kanāla posmā,” norāda hidrobioloģe Loreta Urtāne.

Savukārt Slampes upei pieguļošajās Dunduru pļavās jaunieši botāniķes Egijas Bisenieces vadībā pētīs augu valsts sastāvu, vērojot, kā šeit veidojas upju palieņu (pārplūstošām) pļavām raksturīga flora.

Projekta koordinatore Kristīne Vuškāne uzsver, ka “skolēnu ieguvums, piedaloties pētījumā, ir iespēja pašiem praktiski darboties dabā un laboratorijā, tā apgūstot zinātniski pētnieciskās metodes un pilnveidojot spējas analizēt iegūtos datus un izprast procesus dabā”. Viņa arī priecājas, ka pirmā tikšanās noritēja veiksmīgi un jaunieši bija ieinteresēti un aktīvi darbojās līdzi. Nākamais seminārs paredzēts 2007. gada pavasarī, kad uzsāks datu vākšanu un analīzi.

Džūkstes vidusskolas skolotāja Silvija Pavlova stāsta, ka “10. klases skolēni izteica vēlmi piedalīties šajā projektā, jo skolā vienmēr akcentēta draudzīga attieksme pret vidi, turklāt skola atrodas 8-10 km attālumā no pētāmās teritorijas un mēs vēlamies iesaistīties pētījumos, kas skar mūsu tuvākajā apkārtnē notiekošās pārmaiņas.”

Slampes upe tika iztaisnota pagājušā gadsimta 70. gados, lai padarītu apkārtējās palieņu pļavas par lauksaimniecības zemēm. Atjaunošanas darbi tika veikti 2005. gada pavasarī – 2,1 kilometrus garš Slampes kanāla posms tika pārrakts jaunā, daudz seklākā un līkumainā gultnē ar kopējo garumu 4,6 km. Atjaunošanu veica Eiropas Savienības LIFE-Nature programmas finansētā projekta “Mitrāju aizsardzība Ķemeru nacionālajā parkā” ietvaros.


Informāciju sagatavoja
Ilze Ķuze,
Ķemeru nacionālā parka administrācijas
sabiedrisko attiecību speciāliste,
e-pasts: ilze.kuze@kemeri.gov.lv

Papildu informācija:
projekta koordinatore
Kristīne Vuškāne,
tālr. 7730200,
e-pasts: kristine.vuskane@gmail.com 


Vides ministrijas
Komunikācijas nodaļa
Tālr.: 7026533
E-pasts: prese@vidm.gov.lv

Atpakaļ
 
Dabas aizsardzība
E-pārvalde
Fondi un investīcijas
Ilgtspējīga attīstība
Klimata pārmaiņas
Pašvaldības
Publisko pakalpojumu sistēmas pilnveide
Reģionālā attīstība
Teritorijas attīstības plānošana
Ūdeņu pārvaldība
Vides aizsardzība
Zaļais publiskais iepirkums
 
 
 
        
Darba laiks
Pr: 8.30:18.00
Ot - Cet: 8.30:17.00
Pt: 8.30:16:00
VARAM adrese
Peldu iela 25, Rīga, LV-1494, Latvija
Telefons: +371 66016740
Fakss:+371 67820442
E-pasts: pasts@varam.gov.lv
     
Lapa atjaunota
20.05.2019
 Informācijas pārpublicēšanas gadījumā atsauce obligāta