Par ministriju
Kontakti
Aktualitātes
  Preses relīzes
  Plānotie pasākumi
  Infografikas
  Foto galerija
  Video galerija
Vakances
Nozares politika
Normatīvie akti
Fondi un investīcijas
Valsts galvojums
Publiskais iepirkums
ES informācija
Starptautiskā sadarbība
Publikācijas un pētījumi
Sabiedrības līdzdalība
Breksits
 
Izvēlies kādu no iesvītrotām kalendāra dienām, lai redzētu šīs dienas pasākumus!
 
 
AktualitātesPreses relīzes
 
 
 
Pūce: VARAM atbalsts teju 2200 bērniem garantēs vietu pašvaldības bērnudārzos
02.06.2020
Rīga, 2020.gada 2.jūnijā – Ministru kabinets apstiprinājis Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas sagatavoto Ministru kabineta rīkojuma projektu “Par atbalstītajiem pašvaldību investīciju projektiem jaunas pirmsskolas izglītības iestādes būvniecībai vai esošas pirmsskolas izglītības iestādes paplašināšanai, kuriem piešķirams valsts budžeta aizdevums”.

Virzītais priekšlikums paredz atbalstīt 15 jaunu vai paplašinātu bērnudārzu būvniecības projektus 11 Latvijas pašvaldībās, kurās ir būtiskas bērnudārzu rindas Latvijā. Līdz ar to gandrīz 2200 bērniem būs iespēja apmeklēt pašvaldību pirmsskolas izglītības iestādes. Kopējais investīciju apmērs plānots nedaudz vairāk kā 40 milj. eiro, no kuriem 20 milj. plānoti kā valsts budžeta aizdevums pašvaldībām. Projektus plānots īstenot tuvāko divu gadu laikā.

Dati liecina, ka uz 2019.gada 1.oktobri kopumā 43 pašvaldībās rindā uz pašvaldības pirmsskolas izglītības iestādēm gaidīja 10 105 bērni. VARAM  aprēķināts, ka atbalstot šos pašvaldību investīciju projektus, rindas samazinājums būtu par 22%.

Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs Juris Pūce: “Garās bērnudārzu rindas daudzās Latvijas pašvaldībās ir bijusi ilgstoša problēma un tā turpina pieaugt, esošās tendences liecina, ka pašvaldības nespēj pilnībā un īsā termiņā atrisināt rindu jautājumu uz pašvaldību pirmsskolas izglītības iestādēm. Esam atbalstījuši būvniecības projektus 11 pašvaldībās, kur ir augsta gatavība uzsākt būvniecības darbus jau šogad, kopumā šim mērķim novirzot 20 milj. eiro valsts budžeta aizdevumu.  Šī projekta īstenošana jau tuvākajā nākotnē sniegs iespējas ne tikai aptuveni 2200 bērniem apmeklēt bērnudārzu, tas nozīmēs arī šīm teju 2200 ģimenēm Latvijā atvieglotu ikdienu un ietaupījumus, kā arī radīs jaunas darba vietas.”

Kā viens no risinājumiem, lai uzlabotu pirmsskolas izglītības pakalpojuma pieejamību pašvaldībās, ir nodrošināt pašvaldībām iespējas saņemt aizņēmumus jaunu pirmsskolas izglītības iestāžu būvniecībai vai esošu pirmsskolas izglītības iestāžu paplašināšanai. Piemēram, Rīgas pilsētā bērnudārzu jautājums nav pietiekami risināts, uz 2019.gada 1.oktobri rindā bija 2 099 bērni, kas vēlas apmeklēt pašvaldības bērnudārzus, bet nevar vietu trūkuma dēļ. Ministrija aprēķinājusi, ka līdz ar atbalstu tiks izveidotas 443 jaunas vietas bērnudārzos Rīgā, rindu samazinot par piekto daļu.  Vienlaikus Mārupes novadā, atbalstot bērnudārza būvniecības projektu 384 bērniem,  tiks sniegts būtisks ieguldījums rindas samazināšanā – kopumā rindā ir 424 bērni, tādējādi atrisinot rindu par 90%, vienlaikus jāņem vērā joprojām pieaugoša rindas tendence. Tāpat būtisks jauno vietu skaits tiks radīts  Ķekavas novadā (400), Jūrmalā (224), Liepājā (214) un citās pašvaldībās.

Pašvaldības savus investīciju projektus iesniedza VARAM līdz 2020.gada 30.aprīlim. Kā prioritāte tika noteikti augstas gatavības projekti, kam ir izstrādāts tehniskais projekts vai noslēgts līgums par tehniskā projekta izstrādi, un projekta būvdarbus plānots uzsākt īstenot līdz 2020. gada 31. decembrim, lai pēc iespējas ātrāk bērnudārzi varētu uzsākt darbu. Tāpat, izvērtējot iesniegtos pašvaldību pieteikumus, tika ņemtas vērā samērīgas projekta realizācijas izmaksas. VARAM izvērtēja pašvaldību iesniegtos investīciju projektus atklāta projektu pieteikumu konkursa veidā.

Lai veicinātu reģionu stiprināšanu, radītu jaunas darba vietas un pašvaldību iespējas uzņemties aktīvāku lomu ģimenēm labvēlīgākas vides veidošanā savā administratīvajā teritorijā, kā arī palīdzētu pašvaldībām risināt esošās nepilnības šajā jomā, Ministru kabinetā 2019.gada 19.novembrī apstiprinātas VARAM izstrādātās Reģionālās politikas pamatnostādnes 2021.-2027.gadam, kur ir iekļauti priekšlikumi bērnudārzi rindu jautājuma risināšanai. Tie paredz Rīgas metropoles areāla un citām pašvaldībām, kurās ir nepietiekami nodrošināta pieeja pirmsskolas izglītībai (ievērojams vietu trūkums pirmsskolas izglītības iestādēs atbilstoši rindu reģistros reģistrētajam bērnu skaitam, t.i., rindā ir vairāk nekā 100 bērnu), sniegt atbalstu bērniem drošas un kvalitatīvas pirmsskolas izglītības iestāžu infrastruktūras vai bērnu pieskatīšanas pakalpojumu attīstībai. Šo pasākumu mērķis ir samazināt rindu, radot 7 500 jaunas vietas bērnudārzos vai bērnu pieskatīšanas pakalpojumu saņemšanai. Lai virzītos uz pamatnostādnes noteiktajiem mērķiem, šobrīd turpinās darbs pie Eiropas Savienības fondu darbības programmas 2021.-2027.gadam izstrādes, kuru ietvaros plānots iekļaut risinājumus bērnudārzi rindu mazināšanai.

Papildu informācija:
Agnese Vārpiņa
Ministra padomniece komunikācijas un sabiedrisko attiecību jautājumos
Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija
Tālr. 67026478, e-pasts: agnese.varpina@varam.gov.lv
vwww.varam.gov.lv 
Pievienotie faili:
 
Atpakaļ
 
Dabas aizsardzība
E-pārvalde
Fondi un investīcijas
Ilgtspējīga attīstība
Klimata pārmaiņas
Pašvaldības
Publisko pakalpojumu sistēmas pilnveide
Reģionālā attīstība
Teritorijas attīstības plānošana
Ūdeņu pārvaldība
Vides aizsardzība
Zaļais publiskais iepirkums
 
 

 
        
Darba laiks
Pr: 8.30:18.00
Ot - Cet: 8.30:17.00
Pt: 8.30:16:00
VARAM adrese
Peldu iela 25, Rīga, LV-1494, Latvija
Telefons: +371 66016740
Fakss:+371 67820442
E-pasts: pasts@varam.gov.lv
     
Lapa atjaunota
07.07.2020
 Informācijas pārpublicēšanas gadījumā atsauce obligāta