Par ministriju
Kontakti
Aktualitātes
  Preses relīzes
  Plānotie pasākumi
  Infografikas
  Foto galerija
  Video galerija
Vakances
Nozares politika
Normatīvie akti
Fondi un investīcijas
Valsts galvojums
Publiskais iepirkums
ES informācija
Starptautiskā sadarbība
Publikācijas un pētījumi
Sabiedrības līdzdalība
Breksits
 
Izvēlies kādu no iesvītrotām kalendāra dienām, lai redzētu šīs dienas pasākumus!
 
 
AktualitātesPreses relīzes
 
 
 
VARAM: Ieguldījumi atkritumu saimniecībā veicinās bioloģiski noārdāmo atkritumu lietderīgu pārstrādi un tālākizmantošanu
26.05.2020
Rīga, 2020.gada 26.maijā – Šodien Ministru kabinets ir atbalstījis Eiropas Savienības (ES) fondu investīcijas bioloģiski noārdāmo atkritumu (BNA) pārstrādes attīstībai. Tas ir viens no ministra Jura Pūces (AP!) piedāvātā ekonomikas atjaunošanas plāna pasākumiem ekonomiskās aktivitātes veicināšanai reģionos pēc Covid-19 izraisītās ārkārtējās situācijas beigām. Noteikumu projektā* paredzētā finansējuma pārdale sekmēs atkritumu pārstrādes sistēmas pilnveidi Latvijā, ļaujot ievērojami samazināt sadzīves atkritumu apglabāšanas poligonos apglabājamo mājsaimniecību radīto BNA daudzumu.**
Saskaņā ar VARAM izstrādāto atkritumu apsaimniekošanas plānu un aprites ekonomikas ieviešanas stratēģiju viens no attīstības virzieniem tuvākajos gados ir katrā pašvaldībā esošajos atkritumu dalītās vākšanas punktos pakāpeniski ieviest BNA dalītās vākšanas konteinerus. Dalīti vāktus atkritumus ir iespējams lietderīgi izmantot pārstrādē vai reģenerācijā, bet tam ir nepieciešams atbilstošs apsaimniekošanas risinājums, kā arī pārstrādes iekārtas ar pietiekamām jaudām, kuru pašlaik Latvijā trūkst. Lai izveidotu tādas iekārtas, kas ļaus pārstrādāt dalīti savāktos BNA biogāzē vai kompostā, kas ir tālāk izmantojams resurss, nepieciešami ES fondu ieguldījumi.

Pateicoties ES fondu finansējuma ieguldījumam, būs iespēja veicināt efektīvu atkritumu saimniecību, kā arī virzīties uz aprites ekonomikas īstenošanu. Turklāt pietiekams pārstrādes jaudu nodrošinājums nepieciešams arī, lai atbilstoši ES prasībām tuvākajos gados ieviestu BNA dalīto vākšanu un attīstītu BNA lietderīgo pārstrādi valsts reģionos. Tas būs nozīmīgs ieguvums arī  mājsaimniecībām, jo, paplašinot šķirošanas iespējas un pilnveidojot tās kvalitāti, mājsaimniecībās samazināsies nešķiroto atkritumu apjoms un līdz ar to arī apsaimniekošanas izmaksas.

BNA pārstrādes projektiem pieejamais Kohēzijas finansējums būs 14,9 milj. EUR un to varēs saņemt atklāta projektu iesniegumu konkursā tādu pārstrādes iekārtu izveidei, kas izmanto aerobo (kompostēšanas) vai anaerobo pārstrādes metodi. Attiecīgi 2014.–2020.gada plānošanas perioda ietvaros atkritumu pārstrādes attīstībai no ES fondu līdzekļiem kopumā būs ieguldīti gandrīz 50 milj. EUR. Projektu iesniegumu atlasi paredzēts izsludināt 2020.gada jūnijā, savukārt apstiprinātie projekti būs jāīsteno ne vēlāk kā līdz 2023.gada beigām. 

* Noteikumu projekts “Grozījumi Ministru kabineta 2016.gada 30.augusta noteikumos Nr.588 “Darbības programmas “Izaugsme un nodarbinātība” 5.2.1.specifiskā atbalsta mērķa “Veicināt dažāda veida atkritumu atkārtotu izmantošanu, pārstrādi un reģenerāciju” 5.2.1.2.pasākuma “Atkritumu pārstrādes veicināšana” īstenošanas noteikumi””.

**Saskaņā ar Eiropas Padomes Direktīvu 1999/31/EK par atkritumu poligoniem līdz 2020. gadam nepieciešams samazināt apglabājamo bioloģiski noārdāmo mājsaimniecības atkritumu daudzumu 35% apmērā no 1995. gadā apglabātā BNA daudzuma.

Papildu informācija:
Sabiedrisko attiecību nodaļa
Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija 
Tālr. 20200305; 67026533, 
e-pasts: prese@varam.gov.lv 
www.varam.gov.lv

Atpakaļ
 
Dabas aizsardzība
E-pārvalde
Fondi un investīcijas
Ilgtspējīga attīstība
Klimata pārmaiņas
Pašvaldības
Publisko pakalpojumu sistēmas pilnveide
Reģionālā attīstība
Teritorijas attīstības plānošana
Ūdeņu pārvaldība
Vides aizsardzība
Zaļais publiskais iepirkums
 
 

 
        
Darba laiks
Pr: 8.30:18.00
Ot - Cet: 8.30:17.00
Pt: 8.30:16:00
VARAM adrese
Peldu iela 25, Rīga, LV-1494, Latvija
Telefons: +371 66016740
Fakss:+371 67820442
E-pasts: pasts@varam.gov.lv
     
Lapa atjaunota
07.07.2020
 Informācijas pārpublicēšanas gadījumā atsauce obligāta