Par ministriju
Kontakti
Aktualitātes
  Preses relīzes
  Plānotie pasākumi
  Infografikas
  Foto galerija
  Video galerija
Vakances
Nozares politika
Normatīvie akti
Fondi un investīcijas
Valsts galvojums
Publiskais iepirkums
ES informācija
Starptautiskā sadarbība
Publikācijas un pētījumi
Sabiedrības līdzdalība
Breksits
 
Izvēlies kādu no iesvītrotām kalendāra dienām, lai redzētu šīs dienas pasākumus!
 
 
AktualitātesPreses relīzes
 
 
 
Valsts vides dienests ievieš jaunu pieeju piesārņojuma kontrolē - teritorijas videonovērošanu tiešsaistē
28.04.2020
Valsts vides dienests (VVD), reaģējot uz sistemātiskiem vides pārkāpumiem, uzsācis īstenot jaunu pieeju piesārņojuma kontrolei – uzdodot piesārņojošas darbības veicējiem nodrošināt savas teritorijas videonovērošanu tiešsaistē, sniedzot VVD tiešsaistes piekļuvi video. Administratīvā rajona tiesa (tiesa) šādu pieeju ir atzinusi par tiesisku un samērīgu.

Šādas pieejas mērķis ir nodrošināt efektīvu vides aizsardzības normatīvo aktu kontroli, lai iespējamās neatbilstības tiktu atklātas pēc iespējas ātrāk un VVD varētu informēt sabiedrību un uzdot atbildīgajam operatoram turpmāk veicamās darbības.

2019. gada vasarā VVD uzdeva SIA “Rīgas Ogļu Termināls” nodrošināt pastāvīgu videonovērošanu teritorijā, kurā notiek akmeņogļu pārkraušana, tostarp uzbēršana uz kuģiem, un nodrošināt VVD tiešsaistes piekļuvi videonovērošanai. SIA “Rīgas Ogļu Termināls” to apstrīdēja tiesā.

Tiesa ir atzinusi, ka VVD, pat ja tas kontroles pasākumus sāk nekavējoties pēc ziņu saņemšanas iestādē, objektīvi nevar veikt fizisku pārbaudi operatora terminālī tieši pārkāpuma brīdī vai uzreiz pēc tā. Tas būtiski ietekmē vides kontroles efektivitāti, jo ogļu putekļu emisijas mēdz būt īslaicīgas. Savukārt VVD iespēja veikt termināļa pārbaudi attālināti, izmantojot tiešsaistes pieeju, ļautu emisiju esību konstatēt tieši to norises brīdī. Tas būtiski uzlabotu vides kontroles efektivitāti sabiedrības interesēs.

Tāpat tiesa norādījusi, ka kopumā, saistībā ar ogļu pārkraušanas termināļu darbību Krievu salā, pastāv reāls vides pārkāpumu atkārtošanās risks, kura efektīvai kontrolei ir svarīgs pēc iespējas ātrāks VVD reaģēšanas laiks.

Tiesa ir noraidījusi SIA “Rīgas Ogļu Termināls” argumentu, ka ātrāks VVD reaģēšanas laiks nav būtisks sabiedrības ieguvums, jo pats par sevi nenovērš ogļu putekļu emisiju, piekrītot VVD argumentam, ka nekavējoša pārkāpuma konstatācija būtiski uzlabo vides kontroles efektivitāti, jo ļauj tūlītēji dot atbildīgajam operatoram pārkāpuma raksturam un konkrētajiem apstākļiem vislabāk atbilstošus norādījumus pārkāpuma pārtraukšanai un atkārtošanās novēršanai.

Tiesas spriedumā atzīts, ka ogļu putekļu emisija rada būtisku kaitējumu vides kvalitātei un var ietekmēt cilvēku veselību. Tāpēc tiesa piekrīt VVD vērtējumam, ka SIA “Rīgas Ogļu Termināls” uzliktais pienākums piešķirt VVD pieeju tās izveidotajai videonovērošanas sistēmai ir ar sabiedrības interesēm, dzīvot kvalitatīvā vidē, sniegto ieguvumu (būtiski ātrāka un tāpēc efektīvāka vides kontrole) samērīgs operatora komerciālo interešu ierobežojums.

Spriedumu var pārsūdzēt, iesniedzot apelācijas sūdzību.

Kristīne Kļaveniece

Sabiedrisko attiecību vadītāja

Valsts vides dienests

Tel. +371 25780460/ 26417267

E-pasts: mediji@vvd.gov.lv

www.vvd.gov.lv

 

Atpakaļ
 
Dabas aizsardzība
E-pārvalde
Fondi un investīcijas
Ilgtspējīga attīstība
Klimata pārmaiņas
Pašvaldības
Publisko pakalpojumu sistēmas pilnveide
Reģionālā attīstība
Teritorijas attīstības plānošana
Ūdeņu pārvaldība
Vides aizsardzība
Zaļais publiskais iepirkums
 
 

 
        
Darba laiks
Pr: 8.30:18.00
Ot - Cet: 8.30:17.00
Pt: 8.30:16:00
VARAM adrese
Peldu iela 25, Rīga, LV-1494, Latvija
Telefons: +371 66016740
Fakss:+371 67820442
E-pasts: pasts@varam.gov.lv
     
Lapa atjaunota
01.06.2020
 Informācijas pārpublicēšanas gadījumā atsauce obligāta