Par ministriju
Kontakti
Aktualitātes
  Preses relīzes
  Plānotie pasākumi
  Infografikas
  Foto galerija
  Video galerija
Vakances
Nozares politika
Normatīvie akti
Fondi un investīcijas
Valsts galvojums
Publiskais iepirkums
ES informācija
Starptautiskā sadarbība
Publikācijas un pētījumi
Sabiedrības līdzdalība
Breksits
 
Izvēlies kādu no iesvītrotām kalendāra dienām, lai redzētu šīs dienas pasākumus!
 
 
AktualitātesPreses relīzes
 
 
 
VARAM: Ar Latvijas e-ID karti iespējams saņemt e-pakalpojumus arī citās ES dalībvalstīs
17.04.2020

Rīga, 2020.gada 17.aprīlī – Latvija kļuvusi par otro valsti no Ziemeļvalstu un Baltijas valstu grupas, kuras nacionālos elektroniskās identifikācijas līdzekļus iedzīvotāji var izmantot arī pārrobežu e-pakalpojumu saņemšanai citās Eiropas Savienības (ES) dalībvalstīs. Horvātija, Spānija, Portugāle, Igaunija un Lietuva ir kļuvušas par pirmajām valstīm, kuras tehniski nodrošina iespēju ar Latvijas eID līdzekļiem saņemt e-pakalpojumus šo valstu portālos.

Lai uzlabotu valsts un privāto tiešsaistes pakalpojumu un e-komercijas efektivitāti ES mērogā, Eiropā ir pieņemta Elektroniskās identifikācijas un uzticamības pakalpojumu (eIDAS) regula*. Regula nosaka, ka ES dalībvalstīm, saskaņā ar noteiktu procedūru, 12 mēnešu laikā ir jāpieņem citu dalībvalstu paziņotos elektroniskās identifikācijas līdzekļus, kas publisko e-pakalpojumu saņemšanai būtu derīgi tāpat kā nacionālie elektroniskās identifikācijas līdzekļi.

2019. gada nogalē Eiropas Komisija publicēja Latvijas izziņoto nacionālo elektroniskās identifikācijas shēmu, kas ietver eParaksta rīkus: eID karte, eParaksts mobile un eParaksta karte. Līdz ar Latvijas elektroniskās identifikācijas shēmas publicēšanu ir sācies pārejas periods, kura laikā ES dalībvalstīm jānodrošina tas, ka viņu iestāžu un organizāciju interneta vietnēs tiek integrēta iespēja apliecināt identitāti ar Latvijas paziņotajiem eID līdzekļiem. Virkne ES valstu – Horvātija, Spānija, Portugāle, Igaunija, Lietuva – Latvijas shēmu jau sākušas atzīt, tādējādi krietni apsteidzot eIDAS regulas noteikto grafiku. Tas nozīmē, ka šobrīd Latvijas iedzīvotāji ar savu eID karti var piekļūt pārrobežu elektroniskajiem pakalpojumiem šo valstu nacionālajos portālos. Tāpat iedzīvotāji varēs saņemt šo valstu komersantu pakalpojumus, kuriem nepieciešama identitātes apliecināšana augstākajā līmenī. Lai arī pašlaik iespējams saņemt ierobežotu pakalpojumu klāstu, nākotnē šāda iespēja ļaus elektroniski sazināties ar publisko pakalpojumu sniedzējiem un saņemt pārrobežu e-pakalpojumus arī citās ES dalībvalstīs.

Jau šobrīd Eiropas mērogā Latvija ir viena no līderēm e-pakalpojumu jomā, saviem iedzīvotājiem bez maksas nodrošinot digitālo rīku komplektu – eID karti (kas ietver sevī elektronisko identifikāciju un eParakstu), eParaksts mobile un eParaksta karti, kā arī oficiālo elektronisko adresi (e-adresi). eID karte, eParaksts mobile un eParaksta karte ir vienīgie Latvijā pieejamie identitātes apliecināšanas rīki, kas saņēmuši šāda līmeņa akreditāciju, turklāt Latvija ir kļuvusi par pirmo un šobrīd vienīgo ES dalībvalsti, kura izstrādājusi e-Identitātes apliecināšanas rīku, kas ir vienīgais pilnībā mobilais risinājums un ir neatkarīgs no citiem datu nesējiem.

Kā liecina Latvijas Valsts radio un televīzijas centra informācija, šī gada martā strauji pieaudzis pieprasījums pēc eID kartes un eParaksta. Salīdzinot ar iepriekšējo gadu, eID kartes lietošana martā teju dubultojusies, sasniedzot 231 tūkstoti reižu. Portālā Latvija.lv iedzīvotājiem pieejami vairāk nekā 700 e-pakalpojumi, turklāt lielu daļu no tiem pilnībā var pieteikt un saņemt elektroniski bez nepieciešamības doties klātienē uz iestādi.

*eIDAS regula - Eiropas parlamenta un Padomes 2014.gada 23.jūlija Regula (ES) Nr.910/2014 par elektronisko identifikāciju un uzticamības pakalpojumiem elektronisko darījumu veikšanai iekšējā tirgū.

Papildu informācija:
Sabiedrisko attiecību nodaļa
Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija
Tālr. 20200305; 67026533,
e-pasts: prese@varam.gov.lv
www.varam.gov.lv

Atpakaļ
 
Dabas aizsardzība
E-pārvalde
Fondi un investīcijas
Ilgtspējīga attīstība
Klimata pārmaiņas
Pašvaldības
Publisko pakalpojumu sistēmas pilnveide
Reģionālā attīstība
Teritorijas attīstības plānošana
Ūdeņu pārvaldība
Vides aizsardzība
Zaļais publiskais iepirkums
 
 

 
        
Darba laiks
Pr: 8.30:18.00
Ot - Cet: 8.30:17.00
Pt: 8.30:16:00
VARAM adrese
Peldu iela 25, Rīga, LV-1494, Latvija
Telefons: +371 66016740
Fakss:+371 67820442
E-pasts: pasts@varam.gov.lv
     
Lapa atjaunota
01.06.2020
 Informācijas pārpublicēšanas gadījumā atsauce obligāta