Par ministriju
Kontakti
Aktualitātes
  Preses relīzes
  Plānotie pasākumi
  Infografikas
  Foto galerija
  Video galerija
Vakances
Nozares politika
Normatīvie akti
Fondi un investīcijas
Valsts galvojums
Publiskais iepirkums
ES informācija
Starptautiskā sadarbība
Publikācijas un pētījumi
Sabiedrības līdzdalība
Breksits
 
Izvēlies kādu no iesvītrotām kalendāra dienām, lai redzētu šīs dienas pasākumus!
 
 
AktualitātesPreses relīzes
 
 
 
Pūce: Klimata politikai jāveicina arī Latvijas ekonomiskā izaugsme
04.03.2020

Brisele, 2020.gada 4.martā – Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministra Jura Pūces (AP!) vadītā Latvijas delegācija Eiropas Savienības (ES) Vides ministru padomes sanāksmē Briselē 5.martā piedalīsies politiskajās debatēs par Eiropas Zaļo kursu*, kas ir visaptveroša ES izaugsmes stratēģija. Tāpat notiks diskusijas par jauno Aprites ekonomikas rīcības plānu, kā arī Eiropas Semestra zaļināšanu**, lai kopīgi sasniegtu ES izvirzīto klimatneitralitātes*** mērķi. Sanāksmē plānots apstiprināt arī ES ilgtermiņa zemu siltumnīcefekta gāzu (SEG) attīstības stratēģiju**** un pārrunāt priekšlikumu ES klimata likumam*****, kas noteiks virzību uz klimatneitralitāti līdz 2050.gadam.

Ministrs Juris Pūce: “2020.gads būs svarīgs gads starptautiskajās sarunās par klimata pārmaiņu ierobežošanu, jo valstis ir aicinātas iesniegt atjaunotus plānus, kur noteikti ambiciozāki SEG emisiju samazināšanas mērķi 2030.gadam. Latvija kopā ar vairākām Eiropas Savienības valstīm nosūtīja vēstuli Eiropas Komisijas viceprezidentam Fransam Timmermanam, kas ir atbildīgs par Eiropas Zaļo kursu, prasot paaugstināt Eiropas Savienības ambīcijas klimata jomā. Eiropas Zaļais kurss iezīmē Eiropas Savienības prioritātes un plānotās rīcības klimata politikas, aprites ekonomikas un bioloģiskās daudzveidības saglabāšanas jomās, vienlaikus veicinot ekonomisko izaugsmi un radot darbavietas, kas saskan ar Latvijas attīstības prioritātēm.”

Vides ministru padomē piedalīsies arī jauniešu klimata aktīviste Grēta Tūnberga. Viņa šajās dienās ir Briselē un šonedēļ ir nosūtījusi vēstuli ES līderiem par nepieciešamību noteikt daudz ambiciozāku rīcību klimata jomā.

Plānots, ka sanāksmē vides ministri izteiks arī sākotnējo viedokli par šodien (4.martā) publiskoto Eiropas Komisijas priekšlikumu ES Kimata likumam, kas sniegs juridisku ietvaru, lai nodrošinātu, ka ieguldījumu klimatneitralitātes mērķa sasniegšanā sniedz visas ES rīcibpolitikas un nozares.

Ministrs Juris Pūce izteiks atbalstu Eiropas Komisijas (EK) piedāvātajam Aprites ekonomikas rīcības plānam, kas ietekmēs dažādas tautsaimniecības nozares. Aprites ekonomikas rīcības plāns ietver iniciatīvu integrēt ne tikai plastmasas atkritumu nozari, bet koncentrēties arī uz tekstila, rūpniecības un elektronikas nozarēm, tādējādi samazinot atkritumu daudzumu un attīstīt atkritumu pārstrādi. Aprites ekonomikas principu nostiprināšana rūpniecības sektorā ir nozīmīga pārejā no atkritumu uz resursu apsaimniekošanu. Eiropas Zaļais Kurss sniegs būtisku ieguldījumu visu sektoru izpratnes veicināšanā par jaunas paradigmas nepieciešamību aprites ekonomikas kontekstā.

Padomes sanāksmē plānots diskutēt arī par Eiropas Semestra “zaļināšanu” kā vienu no veidiem kā veicināt Eiropas Savienības ilgtspēju izaugsmi, proti, SEG emisiju apjoma samazināšana, pārdomātāka zemes resursu apsaimniekošana un atbalsta programmu izveide uzņēmējiem. Ministrs Latvijas vārdā paudīs atbalstu integrētai un sistemātiskai ANO dienaskārtības 2030.gadam iekļaušanai Eiropas Semestra procesā un ANO Ilgtspējīgas attīstības mērķu sasniegšanai. ES Vides rīcības programma, Eiropas Zaļais kurss un ANO Dienaskārtību 2030 ir savstarpēji papildinošas un saistītas rīcībpolitikas, kuru ieviešana veicinās ES pārorientēšanos uz vides ilgtspēju.

Tāpat sanāksmē plāno pārrunāt arī ūdens resursu jomas tiesību aktu izvērtējumu un secinājumus par gaisa kvalitātes jomas direktīvas īstenošanas efektivitāti.

*Zaļais kurss ir jauna ES izaugsmes stratēģija, lai radītu taisnīgu un pārticīgu sabiedrību ar mūsdienīgu, resursefektīvu un konkurētspējīgu ekonomiku, kurā siltumnīcefekta gāzu (SEG) neto emisijas 2050. gadā samazinātos līdz nullei.

** Eiropas semestris ir Eiropas līmeņa politikas koordinācijas instruments, kura mērķis ir ES ekonomikas pārvaldības stiprināšana. Savukārt Eiropas semestra zaļināšana ir veids, kā nodrošināt, lai makroekonomiskā politika ir ilgtspējīga ne tikai ekonomiski un sociāli, bet arī ekoloģiski.
***Klimatneitralitāte ir situācija, kad saimnieciskā darbība un patēriņš neatstāj negatīvu ietekmi uz klimatu. Klimatneitralitātes sasniegšanu raksturo SEG līdzsvars, proti, visu emisiju samazināšana un nesamazināmo emisiju kompensēšana ar to piesaisti augos (g.k. mežos) vai uztveršanu un uzglabāšanu zem zemes.
**** Š.g. 28. janvārī Ministru kabinets pieņēma Stratēģiju Latvijas klimatneitralitātes sasniegšanai līdz 2050.gadam, kurā ir izvirzīti stratēģiski virzieni ilgtspējīgas enerģētikas, visaptverošas energoefektivitātes, oglekļa dioksīda piesaistes palielināšanas, nodokļu zaļināšanas, resursefektīva un videi draudzīga transporta u.c. jomās.

*****Klimata likums nepieciešams, lai nodrošinātu, ka ieguldījumu klimatneitralitātes mērķa sasniegšanā sniedz visas ES rīcībpolitikas un nozares. Saskaņā ar Zaļo kursu, paredzams, ka tiks pārskatīti arī spēkā esošie tiesību akti klimata politikas jomā, kā arī ieviesti jauni tiesību akti saistībā ar aprites ekonomiku, ēku atjaunošanu, bioloģisko daudzveidību, lauksaimniecību un inovācijām.

Papildu informācija:
Sabiedrisko attiecību nodaļa
Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija 
Tālr. 67026533, e-pasts: prese@varam.gov.lv
www.varam.gov.lv

Atpakaļ
 
Dabas aizsardzība
E-pārvalde
Fondi un investīcijas
Ilgtspējīga attīstība
Klimata pārmaiņas
Pašvaldības
Publisko pakalpojumu sistēmas pilnveide
Reģionālā attīstība
Teritorijas attīstības plānošana
Ūdeņu pārvaldība
Vides aizsardzība
Zaļais publiskais iepirkums
 
 


 
        
Darba laiks
Pr: 8.30:18.00
Ot - Cet: 8.30:17.00
Pt: 8.30:16:00
VARAM adrese
Peldu iela 25, Rīga, LV-1494, Latvija
Telefons: +371 66016740
Fakss:+371 67820442
E-pasts: pasts@varam.gov.lv
     
Lapa atjaunota
29.03.2020
 Informācijas pārpublicēšanas gadījumā atsauce obligāta