Par ministriju
Kontakti
Aktualitātes
  Preses relīzes
  Plānotie pasākumi
  Infografikas
  Foto galerija
  Video galerija
Vakances
Nozares politika
Normatīvie akti
Fondi un investīcijas
Valsts galvojums
Publiskais iepirkums
ES informācija
Starptautiskā sadarbība
Publikācijas un pētījumi
Sabiedrības līdzdalība
Breksits
 
Izvēlies kādu no iesvītrotām kalendāra dienām, lai redzētu šīs dienas pasākumus!
 
 
AktualitātesPreses relīzes
 
 
 
Par svarīgākajiem e-adreses ieguvumiem iedzīvotāji uzskata mobilitāti un finanšu ietaupījumu
14.02.2020
Saziņa ar e-adreses starpniecību ļauj būt mobiliem, ietaupa laiku un finanses, kā arī iespēju atteikties no ierakstītām vēstulēm – šādus argumentus minējuši respondenti, kuri piedalījās 2020.gada janvārī Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas sadarbībā ar pētījumu centra SKDS veiktajā iedzīvotāju aptaujā.

E-adresi kopš 2018. gada jūnija savstarpējai saziņai izmanto visas valsts iestādes. 2018. gada rudenī e-adresi sāka izmantot arī pašvaldības, bet no 2019 gada 1. janvāra savu e-adresi var izveidot ikviens interesents – gan fiziskas, gan juridiskas personas. Šā gada sākumā e-adreses lietotāju pulkam pievienojās Augstākā tiesa, Satversmes tiesa un zvērināti tiesu izpildītāji.

Lai uzzinātu, kas cilvēkus mudinājis izveidot e-adresi, ko uzskata par lielākajiem ieguvumiem e-adreses lietošanā, kādos kanālos iegūta informācija par e-adresi u.c., 2020.gada janvārī tika organizēta iedzīvotāju aptauja.

Lielākā daļa respondentu uzskata, ka liels ieguvums no e-adreses lietošanas ir laika un resursu ietaupījums – šādu atbildi snieguši 63% aptaujāto.  61% minējuši, ka e-adrese ļauj  būt mobilam un saņemt oficiālās ziņas elektroniski jebkurā laikā, savukārt 55% atzīmējuši, ka e-adreses izmantošana aizstāj ierakstītu vēstuļu apriti.

Atbildot uz jautājumu – kas pamudinājis izveidot e-adresi, 66% aptaujas dalībnieku, kuri jau izmanto e-adresi, norādījuši, ka tas nepieciešams ikdienas darbā, lai sazinātos ar valsts iestādēm. 38% respondentu e-adresi izveidojuši, jo vēlējušies  izmēģināt jauno rīku, ko piedāvā valsts, bet vēl 9% norādījuši, ka e-adreses izveidošanas iemesls bijusi informācija, ka ar laiku šīs platformas lietošana būs obligāta. 

Iedzīvotāji arī norādījuši, ka e-adreses izveidošanas iemesls bijusi vēlme izmantot mūsdienīgu saziņas rīku, draugu pamudinājums vai arī fakts, ka nedzīvo deklarētajā adresē un tādēļ var nesaņemt ierakstītās vēstules, kas sūtītas pa pastu.

E-adrese dod iespēju iedzīvotājiem elektroniski sazināties ar visām valsts un pašvaldību iestādēm, nosūtīt iesniegumus, saņemt no iestādēm atbildes un lēmumus, piemēram, paziņojumus par nekustamā īpašuma nodokli u.c.

Vislabāk informēti par e-adresi ir iedzīvotāji 35 – 44 gadu vecuma grupā, tie, kuriem ir augstākā izglītība, publiskajā sektorā strādājošie, kā arī iedzīvotāji ar augstiem vai vidēji augstiem ienākumiem. Analizējot sniegtās atbildes pēc atbilžu sniedzēju dzīvesvietas, vislabāk informēti par e-adresi ir Kurzemē un ārpus pilsētām dzīvojošie. 

Savu e-adresi var izveidot portālā Latvija.lv, izmantojot personas apliecību (eID karti), mobilo lietotni eParaksts mobile vai eParaksts karti juridiskām personām. Iedzīvotāji e-adresi var izveidot portālā Latvija.lv. Vairāk par e-adresi var uzzināt vietnē mana.latvija.lv sadaļā “E-adrese”.  

Informāciju sagatavoja:
Vita Krieviņa
Sabiedrisko attiecību nodaļas vadītāja
Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija
Peldu iela 25, Rīga, LV 1494
Tālr.: 67026533
E-pasts: prese@varam.gov.lv

Integrētās mācību un komunikācijas aktivitāšu programmas “Mana Latvija.lv. Dari digitāli!” ietvaros tiek organizēti sabiedrības informācijas un komunikācijas tehnoloģiju iespēju izmantošanas un uzvedības maiņas veicināšanas pasākumi. Programmas koncepcija paredz integrētu pieeju – fokusēties uz 50 dzīves situāciju komunikāciju un mācīšanu, lai pēc paredzēto aktivitāšu īstenošanas, sabiedrība spētu atpazīt dzīves situācijas, kuras ir iespējams atrisināt vienuviet internetā – portālā Latvija.lv. Nozīmīgākā programmas sastāvdaļa ir mācības, kuru rezultātā tiks sagatavoti 6000 digitālie aģenti: valsts un pašvaldību iestāžu darbinieki, tostarp valsts un pašvaldību vienoto klientu apkalpošanas centru darbinieki, kā arī bibliotekāri, skolotāji un žurnālisti. Digitālie aģenti konsultēs sabiedrību par e-pakalpojumu izmantošanu dažādās dzīves situācijās un drošu darbošanos internetā. Plašāka informācija par mācībām un to norisi pieejama portāla Latvija.lv atbalsta vietnē – https://mana.latvija.lv/.

Pasākums ir finansēts no Eiropas Reģionālā attīstības fonda projekta Nr.2.2.1.1/17/I/015 “Pakalpojumu sniegšanas un pārvaldības platforma”.

Atpakaļ
 
Dabas aizsardzība
E-pārvalde
Fondi un investīcijas
Ilgtspējīga attīstība
Klimata pārmaiņas
Pašvaldības
Publisko pakalpojumu sistēmas pilnveide
Reģionālā attīstība
Teritorijas attīstības plānošana
Ūdeņu pārvaldība
Vides aizsardzība
Zaļais publiskais iepirkums
 
 

 
        
Darba laiks
Pr: 8.30:18.00
Ot - Cet: 8.30:17.00
Pt: 8.30:16:00
VARAM adrese
Peldu iela 25, Rīga, LV-1494, Latvija
Telefons: +371 66016740
Fakss:+371 67820442
E-pasts: pasts@varam.gov.lv
     
Lapa atjaunota
26.05.2020
 Informācijas pārpublicēšanas gadījumā atsauce obligāta