Par ministriju
Kontakti
Aktualitātes
  Preses relīzes
  Plānotie pasākumi
  Infografikas
  Foto galerija
  Video galerija
Vakances
Nozares politika
Normatīvie akti
Fondi un investīcijas
Valsts galvojums
Publiskais iepirkums
ES informācija
Starptautiskā sadarbība
Publikācijas un pētījumi
Sabiedrības līdzdalība
Breksits
 
Izvēlies kādu no iesvītrotām kalendāra dienām, lai redzētu šīs dienas pasākumus!
 
 
AktualitātesPreses relīzes
 
 
 
J.Pūce: mākslīgā intelekta risinājumi jāizmanto tautsaimniecības produktivitātes celšanai
04.02.2020

Rīga, 2020.gada 4.februārī – Šodien Ministru kabinetā apstiprināts Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas (VARAM) sagatavotais informatīvais ziņojums “Par mākslīgā intelekta risinājumu attīstību”. Šis ir pirmais dokuments publiskajā pārvaldē Latvijā, kas sniedz ieskatu mākslīgā intelekta jomā - risinājumu izmantošanas potenciālā, iespējās un riskos. Tā mērķis ir veicināt mākslīgā intelekta tehnoloģiju ieviešanu gan valsts pārvaldē, gan Latvijas tautsaimniecībā kopumā.

Paredzams, ka mākslīgais intelekts būs vadošā tehnoloģija, kas līdzās 3D[1] un 4D[2] druka, gēnu inženierija, materiālu zinātne, lietu internets, 5G sakari, virtuālā un paplašinātā realitāte  u.c. būs par pamatu ceturtajai rūpnieciskajai revolūcijai[3], kas izmainīs ne tikai pasaules ekonomiku, bet arī sabiedrību un, aizvien vairāk ienākot mūsu ikdienā, tiks veicinātas ne tikai tehnoloģiskas, bet arī sociālās pārmaiņas.

Ministrs Juris Pūce: “Mākslīgais intelekts arvien straujāk virzīs uz priekšu mūsu tehnoloģisko progresu, pilnveidojot mūsu dzīves telpu, radot jaunas profesijas un attīstības iespējas gan vides aizsardzībā, gan veselības aprūpē, gan saudzīgā lauksaimniecībā, kā arī citās jomās.”

Informatīvais ziņojums paredz noteikt mākslīgā intelekta risinājumu ieviešanu kā vienu no publiskās pārvaldes prioritātēm, ko VARAM ietvers, sagatavojot “Digitālās transformācijas pamatnostādnes 2021.-2027.gadam”, savukārt līdz šā gada 1.jūnijam Ministru kabinetā ir jāiesniedz informatīvais ziņojums ar rekomendācijām valsts pārvaldes komunikācijai mākslīgā intelekta jomā.

Lai efektivizētu lēmumu pieņemšanas procesus valsts pārvaldē, jāveicina mašīnmācīšanās risinājumu iekļaušana šajos procesos. Jau šobrīd mākslīgā intelekta risinājumi tiek izmantoti Latvijas valsts pārvaldē, piemēram, Uzņēmumu reģistra un Valsts ieņēmumu dienesta klientus apkalpo virtuālie asistenti, tiek veidots universāls virtuālais asistents valsts pārvaldei, ko varēs izmantot visas iestādes. Darbojas hugo.lv tīmekļvietne, kas nodrošina tulkošanu uz/no angļu un krievu valodām, atpazīst audio tekstus un spēj izrunāt drukāto tekstu. Savukārt, VAS “Ceļu satiksmes drošības direkcija” izmanto ceļu satiksmes uzraudzības risinājumu automatizētai auto numuru atpazīšanai fotoradaros. Pateicoties tam, ceļa posmos, kuros uzstādīti šie fotoradari, negadījumu skaits samazinājies par 43%, bet bojā gājušo skaits samazinājies par 87% (2018.gada dati).

Nākotnē mākslīgā intelekta risinājumi ļaus piedāvāt  individualizētus un proaktīvus valsts un pašvaldību pakalpojumus. Darbs šajā virzienā jau ir sācies - lai nodrošinātu ērtāku un pilnvērtīgāku valsts un pašvaldību pakalpojumu izmantošanu, portālā Latvija.lv ir paredzēts veidot risinājumu, kas proaktīvi piedāvās lietotājiem pakalpojumus, balstoties uz lietotāja sociālekonomisko profilu un dzīves situāciju.

Informatīvajā ziņojumā ir noteikta turpmākā valsts politika mākslīgā intelekta risinājumu izmantošanā un definēta turpmākā rīcība mākslīgā intelekta risinājumu izmantošanas veicināšanā tuvāko trīs gadu periodā. Ziņojumā ietverts uzdevums ministrijām izvērtēt iespēju izmantot mākslīgo intelektu valsts pārvaldes uzdevumu automatizācijā, plānojot nacionālo vai nozares attīstību, kā arī izvērtēt saistītos izdevumus 2020.-2029.gada valsts budžetu un Eiropas Savienības fondu plānošanas procesā. Savukārt, VARAM kā vadošajai iestādei mākslīgā intelekta risinājumu attīstības un ieviešanas jautājumos valsts pārvaldē līdz 30.decembrim jāsagatavo izmaiņas Latvijas e-indeksā, to papildinot ar mākslīgā intelekta raksturojošiem rādītājiem.

Pirmais plānošanas dokuments, kur tiks ietvertas pārresoru aktivitātes mākslīgā intelekta jomā, būs “Digitālās transformācijas pamatnostādnes 2021.-2027.gadam, ko VARAM plāno izstrādāt līdz 2020.gada 30.decembrim, kas, savukārt būs turpinājums dokumentam “Informācijas sabiedrības attīstības pamatnostādnes 2014.-2020.gadam”.

Ar informatīvo ziņojumu “Par mākslīgā intelekta risinājumu attīstību” iespējams iepazīties zemāk zem relīzes, pielikumā. 

Informāciju sagatavoja:
Sabiedrisko attiecību nodaļa
Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija
Tālr. 20200305, 67026533
e-pasts: prese@varam.gov.lv
www.varam.gov.lv

Pievienotie faili:
 
Atpakaļ
 
Dabas aizsardzība
E-pārvalde
Fondi un investīcijas
Ilgtspējīga attīstība
Klimata pārmaiņas
Pašvaldības
Publisko pakalpojumu sistēmas pilnveide
Reģionālā attīstība
Teritorijas attīstības plānošana
Ūdeņu pārvaldība
Vides aizsardzība
Zaļais publiskais iepirkums
 
 


 
        
Darba laiks
Pr: 8.30:18.00
Ot - Cet: 8.30:17.00
Pt: 8.30:16:00
VARAM adrese
Peldu iela 25, Rīga, LV-1494, Latvija
Telefons: +371 66016740
Fakss:+371 67820442
E-pasts: pasts@varam.gov.lv
     
Lapa atjaunota
20.02.2020
 Informācijas pārpublicēšanas gadījumā atsauce obligāta