Par ministriju
Kontakti
Aktualitātes
  Preses relīzes
  Plānotie pasākumi
  Infografikas
  Foto galerija
  Video galerija
Vakances
Nozares politika
Normatīvie akti
Fondi un investīcijas
Valsts galvojums
Publiskais iepirkums
ES informācija
Starptautiskā sadarbība
Publikācijas un pētījumi
Sabiedrības līdzdalība
Breksits
 
Izvēlies kādu no iesvītrotām kalendāra dienām, lai redzētu šīs dienas pasākumus!
 
 
AktualitātesPreses relīzes
 
 
 
Ar balvas pasniegšanu sekmēs ekosistēmu pakalpojumu pieejas izmantošanu pašvaldību attīstības plānošanā
22.01.2020
Ar ceļojošās balvas “Ekosistēmu pakalpojumi” pasniegšanu noslēgusies Dabas aizsardzības pārvaldes īstenotā projekta LIFE Ekosistēmu pakalpojumi konference "Dabas vērtība – prakse un pieredze ekosistēmu pakalpojumu un to novērtējuma izmantošanā", kas 2020. gada 15. janvārī norisinājās Latvijas Universitātes Dabaszinātņu akadēmiskā centra Dabas mājā.

Balvu “Ekosistēmu pakalpojumi” saņēma Saulkrastu novada pašvaldība par novadā realizētajām iniciatīvām – ieviešot ekosistēmu pakalpojumu pieeju novada attīstības plānošanā un izveidojot dabas dizaina parku “Baltā kāpa”. Turpmākos divus gadus balva atradīsies Saulkrastu novada pašvaldības gādībā, pēc tam to nododot nākamajai pašvaldībai, kas savas attīstības plānošanā būs izmantojusi ekosistēmu pakalpojumu pieeju.

“Ekosistēmas jeb dabas kapitāla resursi dod mums pārtiku ēšanai, būvmateriālus celtnēm, skaistas ainavas, ko baudīt. Vienlaikus daba sniedz arī daudz ko tādu, par ko reti piedomājam, bet bez kā nav iedomājama mūsu labklājība, piemēram, tīrs ūdens un gaiss, farmācijā izmantojami ārstnieciskie augi, aizsardzība pret plūdiem, ģenētiskā daudzveidība, kā arī atpūtas un tūrisma iespējas. Visi šie “pakalpojumi” ir atkarīgi no cilvēka spējas un vēlmes pārdomāti saimniekot, saglabājot dabas daudzveidību un nodrošinot dabisko sistēmu pienācīgu funkcionēšanu,” skaidro projekta vadītāja I. Hoņavko.

Konferences, kuru apmeklēja 129 dalībnieki, vadmotīvs bija ekosistēmu pakalpojumi un to novērtējums, kas ir veids kā varam “izmērīt” un parādīt dabas vērtību. Galvenās konferences tēmas - perspektīvas ekosistēmu pakalpojumu pieejas piemērošanai Latvijā; kaimiņvalstu prakse, izstrādājot nacionāla mēroga novērtējumus; dabas ekonomiskā vērtība un rekomendācijas un piemēri ekosistēmu pakalpojumu novērtējumu izmantošanai plānošanā.

Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas valsts sekretāra vietniece Alda Ozola konferencē iezīmēja iespējas ekosistēmu pakalpojumu pieejas lietojumam Latvijā, norādot, ka projektā LIFE Ekosistēmu pakalpojumi izstrādātās un pārbaudītās metodes un praktiskā pieredze ekosistēmu pakalpojumu pieejas izmantošanā dabas aizsardzības plānošanā un pašvaldību attīstības plānošanā, ir nozīmīgs ieguldījums ekosistēmu pakalpojumu pieejas praktiskai izmantošanai Latvijā un dod iespēju sasniegt mērķus ekosistēmu un to pakalpojumu izvērtējuma izmantošanas politikas veidošanā un īstenošanā, kas noteikti Latvijas Ilgtspējīgas attīstības stratēģijā 2030. gadam.

Kamēr Latvijā vēl turpinās ekosistēmu stāvokļa apzināšana, veicot biotopu inventarizāciju, kaimiņvalstīs ir uzsākta nacionāla mēroga ekosistēmu pakalpojumu kartēšana un stāvokļa novērtēšana. Igaunijā tas notiek projekta ELME ietvaros, kur plaši tiek izmantoti tālizpētes dati. Savukārt Lietuva akcentu liek uz zinātnisko institūciju izstrādātiem dažādiem modeļiem. Jūras telpiskā plānošana, zaļās infrastruktūras plānošana un mežu, piekrastes un zālāju ekosistēmas ir jomas, kurās pēdējo gadu laikā, realizējot dažādus projektus, arī Latvijā ir iegūta pieredze, kā veikt ekosistēmu pakalpojumu novērtējumus un kā vislabāk iegūtos rezultātus izmantot plānošanā. Ar konferences materiāliem var iepazīties ŠEIT.

Projekta LIFE Ekosistēmu pakalpojumi mērķis ir veicināt ekosistēmu un to sniegto pakalpojumu novērtējuma izmantošanu teritoriju un dabas aizsardzības plānošanā Latvijā. Projekta darbība aptver piekrastes ekosistēmas – galvenokārt, kāpas, piekrastes mežus un arī urbānās ekosistēmas (pilsētvidi). Projekta uzdevums bija izstrādāt un aprobēt metodes ekosistēmu pakalpojumu novērtēšanai un izstrādāt rekomendācijas ekosistēmu pakalpojumu pieejas integrēšanai plānošanas procesā Latvijā. Ar projekta rezultātiem var iepazīties ŠEIT.

Informāciju sagatavoja
Inga Hoņavko
projekta LIFE Ekosistēmu pakalpojumi (LIFE13 ENV/LV/000839) vadītāja
Dabas aizsardzības pārvalde
inga.honavko@daba.gov.lv


Konference notika Eiropas Komisijas LIFE+ programmas "Vides politika un pārvaldība" projekta „Ekosistēmu un to sniegto pakalpojumu novērtējuma pieejas pielietojums dabas daudzveidības aizsardzībā un pārvaldībā” (LIFE EcosystemServices, LIFE13 ENV/LV/000839) ietvaros ar LIFE finanšu instrumenta un Valsts reģionālās attīstības aģentūras Latvija
s Vides aizsardzības fonda administrācijas finansiālu atbalstu.

Atpakaļ
 
Dabas aizsardzība
E-pārvalde
Fondi un investīcijas
Ilgtspējīga attīstība
Klimata pārmaiņas
Pašvaldības
Publisko pakalpojumu sistēmas pilnveide
Reģionālā attīstība
Teritorijas attīstības plānošana
Ūdeņu pārvaldība
Vides aizsardzība
Zaļais publiskais iepirkums
 
 


 
        
Darba laiks
Pr: 8.30:18.00
Ot - Cet: 8.30:17.00
Pt: 8.30:16:00
VARAM adrese
Peldu iela 25, Rīga, LV-1494, Latvija
Telefons: +371 66016740
Fakss:+371 67820442
E-pasts: pasts@varam.gov.lv
     
Lapa atjaunota
20.02.2020
 Informācijas pārpublicēšanas gadījumā atsauce obligāta