Par ministriju
Kontakti
Aktualitātes
  Preses relīzes
  Plānotie pasākumi
  Infografikas
  Foto galerija
  Video galerija
Vakances
Nozares politika
Normatīvie akti
Fondi un investīcijas
Valsts galvojums
Publiskais iepirkums
ES informācija
Starptautiskā sadarbība
Publikācijas un pētījumi
Sabiedrības līdzdalība
Breksits
 
Izvēlies kādu no iesvītrotām kalendāra dienām, lai redzētu šīs dienas pasākumus!
 
 
AktualitātesPreses relīzes
 
 
 
Digitālais kultūras mantojums – no senatnes līdz mūsdienām!
09.01.2020

Digitalizācija dod ne vien iespēju risināt dažādas dzīves situācijas elektroniski, bet arī virtuāli iepazīt un saglabāt nākotnei nacionālā kultūras mantojuma vērtības. Lai izpētītu muzeju, arhīvu un bibliotēku krājumus vairs nav obligāti jāapmeklē iestāde klātienē, jo digitālā kultūras mantojuma – attēlu, grāmatu, laikrakstu, filmu, audio un video ierakstu, arhīvu dokumentu, rokrakstu un muzeju priekšmetu saglabāšanu nākamajām paaudzēm un piekļuvi sabiedrībai nodrošina dažādas digitālās krātuves.

Par iespējām, ko sniedz kultūras vērtību digitalizācija, plašāka informācija atrodama vietnes mana.latvija.lv dzīves situācijas aprakstā “Digitālais kultūras mantojums”.

Lielākā digitālā mantojuma krātuve

Latvijas Nacionālā digitālā bibliotēka (LNDB) ir lielākā publiski pieejamā dokumentārā mantojuma digitālā krātuve Latvijā, kuru veido tādi nozīmīgi resursi kā portāls Periodika, Grāmatu portāls,  digitalizētu fotoattēlu kolekcija Zudusī Latvija, Latvijas vēsturisko skaņu ierakstu kolekcija, un citas kolekcijas. Digitālo bibliotēku iespējams izmantot ar vai bez autorizēšanās portālā. Materiāli ir pieejami bez maksas. Daļa materiālu ir aizsargāti ar autortiesībām un pieejami tikai Latvijas Nacionālajā bibliotēkā un Latvijas publiskajās bibliotēkās klātienē.

LNDB ir lielisks resurss ikvienam skolēnam un studentam dažādu zinātniski pētniecisko un studiju darbu sagatavošanā.

Pēti un saglabā senus foto ar Latvijas vēstures liecībām

Digitālie resursi ļauj ne tikai pētīt dažādas vēstures liecības, bet arī pašiem piedalīties to veidošanā. Tā, piemēram, portālā zudusilatvija.lv bez maksas un bez reģistrēšanās varat sameklēt un aplūkot fotogrāfijās, senos zīmējumos un atklātnēs iemūžinātus cilvēkus un kultūrvēsturiskas ainavas no 19. gadsimta otrās puses līdz pat mūsdienām. Savukārt reģistrējoties, varat pievienot savus attēlus un to parakstus, dodot iespēju citiem portāla apmeklētājiem redzēt jūsu saglabātās vēstures vizuālās liecības.

Tīmekļa vietnes Redzidzirdilatviju.lv saturu iespējams ne tikai aplūkot – informāciju par fotogrāfijām var pārsūtīt un drukāt bez maksas un bez reģistrēšanās portālā. Ja vēlaties saņemt fotogrāfiju kopijas, tās varat pasūtīt arhīvā. Krātuvē ir atrodami fotodokumenti no Latvijas Nacionālā arhīva fotodokumentu kolekcijām, kurās atspoguļota Latvijas vēsture, notikumi un cilvēki, sākot no 19. gadsimta 50. gadiem. Savukārt portālā Ainavudargumi.lv bez maksas brīvi pieejama informācija, fotogrāfijas un norādes par vietām un teritorijām Latvijā, kurām ir kāda īpaša kultūrvēsturiska vai dabas vērtība.

Grāmatas, laikraksti un žurnāli – lasi digitāli!

Arvien lielāku popularitāti iegūst arī e-grāmatas jeb vienkāršāk sakot – iespēja sev interesējošos tekstus un literāros darbus lasīt digitālā formātā. Senus laikrakstus un žurnālus latviešu valodā, pat tādus, kas izdoti 18.gadsimtā, elektroniski var izpētīt portālā Periodika.lv. Izdevumus varat meklēt no piedāvātā saraksta, pēc izdošanas laika vai ierakstot atslēgas vārdus portāla meklētājā. Izdevumi ir brīvi pieejami bez maksas. Daļa izdevumu ir aizsargāti ar autortiesībām un pieejami tikai publiskajās bibliotēkās uz vietas, tai skaitā LNB. Kā lietot portālu periodika.lv, vairāk var uzzināt video pamācībā, kas atrodama vietnē mana.latvija.lv.

LNB portālā Gramatas.lnb.lv elektroniski pieejami vairāk nekā 2500 autoru 10 000 darbi no 17. līdz 20. gadsimta beigām. Grāmatas varat meklēt pēc autoriem, tēmām, kolekcijām vai ierakstot atslēgas vārdus portāla meklētājā. Tāpat kā periodiskie izdevumi, arī daļa grāmatu ir aizsargātas ar autortiesībām un pieejamas tikai LNB un Latvijas publiskajās bibliotēkās uz vietas.

Iespēju elektroniski bez maksas lasīt dažādas tematikas un žanru grāmatas nodrošina arī 3td e-GRĀMATU bibliotēka, kas pieejama reģistrētiem pašvaldību publisko bibliotēku lietotājiem. Lai saņemtu lasīšanā e-grāmatu, jāreģistrējas vietnē 3td.lv un jābūt apstiprinātam kā sistēmas lietotājam kādā no pašvaldību publiskajām bibliotēkām. Tad elektroniskās grāmatas varēsiet lasīt jebkurā vietā, kur pieejams internets.

Dzīves situācijas aprakstā “Digitālais kultūras mantojums” vietnē mana.latvija.lv atradīsiet plašu informāciju arī par citiem digitālajiem resursiem, kuri palīdzēs skatīt un izpētīt kultūras un vēstures liecības. Tai skaitā pieejama informācija par dažādiem audio un video resursiem, piekļuvi arhīvu dokumentiem u.c. 

Informācijas sagatavotājs:
Vita Krieviņa
Sabiedrisko attiecību nodaļas vadītāja
Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija
Peldu iela 25, Rīga, LV 1494
Tālr.: 67026533
E-pasts: prese@varam.gov.lv

Integrētās mācību un komunikācijas aktivitāšu programmas “Mana Latvija.lv. Dari digitāli!” ietvaros tiek organizēti sabiedrības informācijas un komunikācijas tehnoloģiju iespēju izmantošanas un uzvedības maiņas veicināšanas pasākumi. Programmas koncepcija paredz integrētu pieeju – fokusēties uz 50 dzīves situāciju komunikāciju un mācīšanu, lai pēc paredzēto aktivitāšu īstenošanas, sabiedrība spētu atpazīt dzīves situācijas, kuras ir iespējams atrisināt vienuviet internetā – portālā Latvija.lv. Nozīmīgākā programmas sastāvdaļa ir mācības, kuru rezultātā tiks sagatavoti 6000 digitālie aģenti: valsts un pašvaldību iestāžu darbinieki, tostarp valsts un pašvaldību vienoto klientu apkalpošanas centru darbinieki, kā arī bibliotekāri, skolotāji un žurnālisti. Digitālie aģenti konsultēs sabiedrību par e-pakalpojumu izmantošanu dažādās dzīves situācijās un drošu darbošanos internetā. Plašāka informācija par mācībām un to norisi pieejama portāla Latvija.lv atbalsta vietnē – https://mana.latvija.lv/.

 

Pasākums ir finansēts no Eiropas Reģionālā attīstības fonda projekta Nr.2.2.1.1/17/I/015 “Pakalpojumu sniegšanas un pārvaldības platforma”.

Atpakaļ
 
Dabas aizsardzība
E-pārvalde
Fondi un investīcijas
Ilgtspējīga attīstība
Klimata pārmaiņas
Pašvaldības
Publisko pakalpojumu sistēmas pilnveide
Reģionālā attīstība
Teritorijas attīstības plānošana
Ūdeņu pārvaldība
Vides aizsardzība
Zaļais publiskais iepirkums
 
 

 
        
Darba laiks
Pr: 8.30:18.00
Ot - Cet: 8.30:17.00
Pt: 8.30:16:00
VARAM adrese
Peldu iela 25, Rīga, LV-1494, Latvija
Telefons: +371 66016740
Fakss:+371 67820442
E-pasts: pasts@varam.gov.lv
     
Lapa atjaunota
09.04.2020
 Informācijas pārpublicēšanas gadījumā atsauce obligāta