Par ministriju
Kontakti
Aktualitātes
  Preses relīzes
  Plānotie pasākumi
  Infografikas
  Foto galerija
  Video galerija
Vakances
Nozares politika
Normatīvie akti
Fondi un investīcijas
Valsts galvojums
Publiskais iepirkums
ES informācija
Starptautiskā sadarbība
Publikācijas un pētījumi
Sabiedrības līdzdalība
Breksits
 
Izvēlies kādu no iesvītrotām kalendāra dienām, lai redzētu šīs dienas pasākumus!
 
 
AktualitātesPreses relīzes
 
 
 
Digitālā aģente: digitālo prasmju apgūšana senioriem nav tikai jaunas zināšanas, tā ir arī komunikācija starp paaudzēm
23.12.2019

Ņina Priede, Rīgas aktīvo senioru alianses (RASA) pārstāve

Digitālās zināšanas nav tikai e-pakalpojumi un ērtības, tā ir arī komunikācija starp paaudzēm un kopīgas valodas atrašanas ar bērniem un mazbērniem. Arvien vairāk senioru apzinās, ka, apgūstot digitālās lietas, viņi var kļūt komunikablāki un vairāk iekļauties sabiedrības norisēs.

Seniori ir diezgan konservatīvi. Aicinot seniorus uz nodarbībām, kurās mācām lietot datoru un internetu, bieži vien dzirdu atrunas: “Nē, man to nevajag!”. Viņi nejūt nepieciešamību pēc šādiem pakalpojumiem. Un ne jau tādēļ, ka patiktu tērēt laiku iestāžu apmeklējumam. Daudzi vienkārši neapzinās, cik daudz iespēju sniedz portāls Latvija.lv, cik ērta un saprotama ir izveidota palīgvietne mana.latvija.lv.

Bet ir arī otra puse – tie, kas uz nodarbībām atnāk, vienmēr ir apmierināti, ļoti priecīgi, ka spēj apgūt jaunas lietas un noteikti savas zināšanas pēc tam nodod tālāk. Digitālo aģentu tīkla veidošana noteikti palīdzēs popularizēt e-pakalpojumu lietošanu arī vecākās paaudzes vidū, jo būs arvien vairāk cilvēku, kas spēs profesionāli palīdzēt spert pirmos soļu digitālajā vidē.

Kopīga mācīšanās motivē

Noteikti viens veidiem, kā piesaistīt seniorus digitālo prasmju apgūšanai, ir īpaši viņiem domātas mācības, semināri. Arī es, dodoties uz digitālo aģentu mācībām, šaubījos, vai varēšu tās astoņas stundas nosēdēt. Bet mācības bija tik aizraujošas, ka nevienā brīdī nebija vēlmes doties prom. To pašu varu teikt par saviem kolēģiem – kopā būšana, cita seniora plecs blakus – tā ir lieliska motivācija. Un, ja blakus ir profesionālis, kas parāda, izskaidro, iemāca – neko labāku nevar vēlēties!

Seniori kļūst arvien zinošāki

Datorzināšanas senioriem noteikti paliek arvien labākas. To rāda arī statistika. Turklāt – pensionāru lokam pievienojas cilvēki, kuriem jau ir šīs zināšanas. Un tas dod stimulu arī citiem.

Man vislielākais prieks ir par 80 un pat 90 gadus veciem senioriem, kuri nāk mācīties digitālās lietas. Jā, acis varbūt vairs labi nerāda, rokas trīc, bet viņi ir apņēmības pilni. Viņi apzinās, ka datoru zināšanas nav tikai ērtība, tā ir arī komunikācija ar bērniem un mazbērniem. Piemēram, pēc nodarbības nākamajā dienā atnāk kundze un priecājas, ka mazmeita viņu uzslavējusi par to, ka viņa tik daudz zina. Tas ir būtiski – atrast kopīgu valodu ar jauno paaudzi.

Nereti senioriem kauns prasīt, lai tuvinieki parāda, piemēram, WhatsApp lietošanu, tādēļ prasa man vai citiem vienaudžiem. Jo sazināties gribas, bet prasmju nav. Mēs senioru biedrībā spriežam, ka noteikti jārīko arī semināri par viedtālruņu lietošanu, jo šīs ierīces nu jau ir ikdiena arī vecākās paaudzes cilvēkiem.

*Kopš programmas darbības sākuma, 2018. gada aprīļa, par digitālajiem aģentiem kļuvušas vairāk nekā 5000 personas – bibliotekāri, skolotāji, valsts un pašvaldību iestāžu, tai skaitā Valsts un pašvaldību vienoto klientu apkalpošanas centru, Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldes, Nodarbinātības valsts aģentūras, Valsts izglītības un satura centra, Uzņēmumu reģistra u.c. iestāžu speciālisti. Digitālo aģentu kartē varat uzzināt, kuru iestāžu darbinieki kļuvuši par digitālajiem aģentiem.

Integrētās mācību un komunikācijas aktivitāšu programmas “Mana Latvija.lv. Dari digitāli!” ietvaros tiek organizēti sabiedrības informācijas un komunikācijas tehnoloģiju iespēju izmantošanas un uzvedības maiņas veicināšanas pasākumi. Programmas koncepcija paredz integrētu pieeju – fokusēties uz 50 dzīves situāciju komunikāciju un mācīšanu, lai pēc paredzēto aktivitāšu īstenošanas, sabiedrība spētu atpazīt dzīves situācijas, kuras ir iespējams atrisināt vienuviet internetā – portālā Latvija.lv. Nozīmīgākā programmas sastāvdaļa ir mācības, kuru rezultātā tiks sagatavoti 6000 digitālie aģenti: valsts un pašvaldību iestāžu darbinieki, tostarp valsts un pašvaldību vienoto klientu apkalpošanas centru darbinieki, kā arī bibliotekāri, skolotāji un žurnālisti. Digitālie aģenti konsultēs sabiedrību par e-pakalpojumu izmantošanu dažādās dzīves situācijās un drošu darbošanos internetā. Plašāka informācija par mācībām un to norisi pieejama portāla Latvija.lv atbalsta vietnē – https://mana.latvija.lv/.


Atpakaļ
 
Dabas aizsardzība
E-pārvalde
Fondi un investīcijas
Ilgtspējīga attīstība
Klimata pārmaiņas
Pašvaldības
Publisko pakalpojumu sistēmas pilnveide
Reģionālā attīstība
Teritorijas attīstības plānošana
Ūdeņu pārvaldība
Vides aizsardzība
Zaļais publiskais iepirkums
 
 

 
        
Darba laiks
Pr: 8.30:18.00
Ot - Cet: 8.30:17.00
Pt: 8.30:16:00
VARAM adrese
Peldu iela 25, Rīga, LV-1494, Latvija
Telefons: +371 66016740
Fakss:+371 67820442
E-pasts: pasts@varam.gov.lv
     
Lapa atjaunota
29.05.2020
 Informācijas pārpublicēšanas gadījumā atsauce obligāta