Par ministriju
Kontakti
Aktualitātes
  Preses relīzes
  Plānotie pasākumi
  Infografikas
  Foto galerija
  Video galerija
Vakances
Nozares politika
Normatīvie akti
Fondi un investīcijas
Valsts galvojums
Publiskais iepirkums
ES informācija
Starptautiskā sadarbība
Publikācijas un pētījumi
Sabiedrības līdzdalība
Breksits
 
Izvēlies kādu no iesvītrotām kalendāra dienām, lai redzētu šīs dienas pasākumus!
 
 
AktualitātesPreses relīzes
 
 
 
Pētījums: visaktīvāk atkritumus šķiro Vidzemē un Zemgalē, visretāk ēdienu izmet Latgalē
11.12.2019

Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija (VARAM) veikusi pētījumu, lai noskaidrotu, kāpēc un kādā apjomā iedzīvotāji Latvijā mēdz izmest atkritumus. Pētījuma dati rāda, ka papīra neizmešanas čempioni dzīvo Kurzemē – šeit papīrs aizņem tikai 13% miskastes atkritumu. Savukārt aktīvākie atkritumu šķirotāji dzīvo Vidzemē un Zemgalē. Taupību var mācīties no latgaliešiem, bet maltītes no mājās atrodamiem ēdienu pārpalikumiem, salīdzinot ar citiem reģioniem, visbiežāk pagatavo rīdzinieki. Lai veicinātu iedzīvotāju paradumu maiņu un samazinātu atkritumu veidošanos, ministrija aizsākusi iniciatīvu “Izmests miskastē nav pazudis dabā”.

Lai mazinātu atkritumu nelietderīgu veidošanu un izmešanu, VARAM ir uzsākusi iniciatīvu “Izmests miskastē nav pazudis dabā”. Tās ietvaros šonedēļ 20 000 pirmās klases skolēniem 197 skolās visā Latvijā tiek izdalīta īpaša Miskastes dienasgrāmata –izglītojošs materiāls, kas palīdz nedēļas laikā 7 dienu garumā bērniem kopā ar vecākiem skaitīt līdzi, kādi iepakojumi un produkti tiek izmesti, tādējādi izzināt savas ģimenes paradumus un, iespējams, saskatīt iespējas kā tos var mainīt. Miskastes dienasgrāmatas elektroniskā versija un dažādi padomi ērti atrodami mājas lapā neizmet.lv.

Pārtikas atkritumu rašanās iemesli ir dažādi – visbiežāk produkti ir sākuši bojāties vai tiem beidzies derīguma termiņš, taču liela daļa atzīst, ka nopērk pārāk daudz produktu, ko nespēj patērēt. Lielākā daļa aptaujāto izmet 10% pārtikas, taču, piemēram, Rīgā līdz 20% iegādātās pārtikas izmet teju 1/3 iedzīvotāju. Izmesti tiek arī pagatavota ēdiena pārpalikumi un ēdiens, kas negaršo. Kopā ar produktiem miskastē nonāk arī iepakojums – 66% miskastes satura veido plastmasa un 18% papīrs.

Aptaujājot iedzīvotājus visā Latvijā, secināts, ka Kurzemē, salīdzinot ar pārējo Latviju, dzīvo papīra neizmešanas čempioni – vidēji papīra atkritumi veido tikai 13%. Turpretī, salīdzinot ar Zemgali, kurzemnieki izmet daudz vairāk plastmasu, kas aizņem 72% miskastes. Zemgale ieņem otro vietu atkritumu šķirošanā, un interesanti, ka 11% jeb aptuveni 25 000 zemgaliešu saldumus pērk, tos iesverot līdzi paņemtā maisiņā, kas ir labākais rādītājs Latvijā. Taču, salīdzinot ar citiem reģioniem, Zemgalē biežāk izmet piena produktus.

Par taupīgāko reģionu var dēvēt Latgali, kur pārtiku izmet visretāk – to dara 33% latgaliešu, savukārt citos reģionos pārtiku mēdz izmest aptuveni puse aptaujāto iedzīvotāju. Novērtējot dzīvesveidu, latgalieši sevi par izšķērdīgiem sauc retāk, nekā citviet Latvijā. Savukārt šķirošanā pirmo vietu Latvijā ieņem Vidzeme, kur regulāri atkritumus šķiro 60% aptaujāto un, atšķirībā no pārējās Latvijas, tikpat kā neveido stikla atkritumus. Vidzemnieki vairāk uzmanību pievērš datumiem – šeit daudz retāk nekā, piemēram, Rīgā pārtiku izmet, jo beidzies derīguma termiņš. Turpretī rīdzinieki uz pārējās Latvijas fona  izceļas ar faktu, ka visbiežāk ēdienu cenšas izmantot pilnībā – 47% gadījumu pārtikas pārpalikumi Rīgā tiek pārvērsti maltītē. Tomēr rīdzinieki, salīdzinot ar pārējo Latviju, biežāk izmet dārzeņus un augļus, bet 66% gadījumu pārtika atkritumos nonāk, jo tai beidzies derīguma termiņš.

Ko iesākt ar pāri palikušo maizi, avokado un jogurtu: https://www.youtube.com/watch?v=YsXv7kT3dY4&t=9s

Neizmet.lv mājas lapā turpmāko mēnešu garumā būs iespējams uzzināt arī dažādas viegli pagatavojamas un praktiskas receptes no dažādiem ēdiena pārpalikumiem, lai mazinātu pārtikas atkritumu rašanos. Kopā ar iniciatīvas recepšu autori Lindu Vilmansoni – Virbuli virtuvē darbosies tādi vēstneši kā dziedātājs Ralfs Eilands, Latvijas basketbola izlases kapteinis Jānis Blūms, radio personība Sanda Dejus u.c.

Sabiedrības informēšanas kampaņa “Izmests nav pazudis”. Eiropas Sociālā fonda atbalsts Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijai publicitātes pasākumu par Kohēzijas politikas fondiem nodrošināšanai (Projekta nr. 10.1.2.0/18/TP/004).


Papildu informācija par pētījumu:
Aģentūra Adell
Tālr.: 67320263

Papildu informācija:

Anda Zaļepska
Sabiedrisko attiecību nodaļa
Sabiedrisko attiecību speciāliste
Tālr.: 67026905
anda.zalepska@varam.gov.lv
www.varam.gov.lv

Atpakaļ
 
Dabas aizsardzība
E-pārvalde
Fondi un investīcijas
Ilgtspējīga attīstība
Klimata pārmaiņas
Pašvaldības
Publisko pakalpojumu sistēmas pilnveide
Reģionālā attīstība
Teritorijas attīstības plānošana
Ūdeņu pārvaldība
Vides aizsardzība
Zaļais publiskais iepirkums
 
 


 
        
Darba laiks
Pr: 8.30:18.00
Ot - Cet: 8.30:17.00
Pt: 8.30:16:00
VARAM adrese
Peldu iela 25, Rīga, LV-1494, Latvija
Telefons: +371 66016740
Fakss:+371 67820442
E-pasts: pasts@varam.gov.lv
     
Lapa atjaunota
28.01.2020
 Informācijas pārpublicēšanas gadījumā atsauce obligāta