Par ministriju
Kontakti
Aktualitātes
  Preses relīzes
  Plānotie pasākumi
  Infografikas
  Foto galerija
  Video galerija
Vakances
Nozares politika
Normatīvie akti
Fondi un investīcijas
Valsts galvojums
Publiskais iepirkums
ES informācija
Starptautiskā sadarbība
Publikācijas un pētījumi
Sabiedrības līdzdalība
Breksits
 
Izvēlies kādu no iesvītrotām kalendāra dienām, lai redzētu šīs dienas pasākumus!
 
 
AktualitātesPreses relīzes
 
 
 
Maizes dienā Āraišu vējdzirnavās godinās saimnieces un jauno rudzu maizi
Dabas aizsardzības pārvalde svētdien, 28. jūlijā, tuvus un tālus viesus, maizes cepējus un tradīciju zinātājus aicina uz Āraišu vējdzirnavām, lai godinātu saimnieces un saimniekus, jauno rudzu maizi un svinētu tradicionālo Maizes dienu.

Šajā dienā Āraišu vējdzirnavās būs gan rudzu kūku konkurss, rudzu maizes meistarklases un veselības laboratorija, gan arī  mīļmaizītes cepšana, degustācijas un tirdziņš ar apkārtējo novadu maizes cepēju, siera sējēju, bitenieku, zāļu tēju un amatnieku darinājumiem.

Maizes diena ir lieliska tradīcija, kur ik gadu satiekas gan tradicionālās, gan jaunāku laiku rupjmaizes cepēji, savukārt apmeklētāji varēs iepazīt maizītes ceļu no labības tīruma līdz graudiem un gatavai maizei, dodoties ceļojumā pa Kukulīša taku.

Pie lielā Jēkabu galda ar dziesmām un stāstiem norisināsies jaunās maizes griešana un garšošana. Kā jau katrā Maizes dienā tiks godināti seno saimnieku un saimnieču vārdu īpašnieki – Jēkabi un Annas.

Āraišos ir vienīgās vējdzirnavas ar to oriģinālo iekārtu Latvijā, kam atjaunoti spārni un darbināmi dzirnavu mehānismi. Maizes dienas norises laikā ikviens varēs iepazīt dzirnavu mehānismus, bet ja vēja stiprums un virziens būs labvēlīgs, tad būs iespēja vērot arī dzirnavu spārnu ritējumu Āraišu dzirnavu kalnā.

Pasākums norisināsies Amatas novadā, Āraišu vējdzirnavās svētdien, 28. jūlijā no plkst. 12.00 līdz plkst. 16.00. Maizes dienu organizē Dabas aizsardzības pārvalde sadarbībā ar vējdzirnavu atbalsta biedrību “ANNO1852” un  Amatas novada domi.

Āraišu vējdzirnavas ir viens no Dabas aizsardzības pārvaldes apsaimniekotajiem objektiem Gaujas Nacionālajā parkā. Tās būvētas 19. gadsimta vidū Drabešu muižas vajadzībām. Pagājušā gadsimta 80. gados dzirnavas nonāca Gaujas Nacionālā parka paspārnē un tika atjaunotas un līdz pat mūsdienām šeit regulāri apskatāmas izstādes un ekspozīcija par dzirnavu vēsturi un nozīmi, ir iespējams iemēģināt roku graudu malšanā un izzināt senās tradīcijas.

Pagājušajā gadā notikušās rekonstrukcijas laikā dzirnavās atjaunotas jumta konstrukcijas un fasāde, veikti uzlabojumi iekštelpās, izveidots āra apgaismojums un pats galvenais - izgatavoti jauni vējdzirnavu spārni. Dzirnavas nav tikai dekoratīvs un vēsturisks objekts, tās ir arī pilnībā funkcionējošas – šeit iespējams samalt gan miltus, gan dažāda veida putraimus un citus graudaugu produktus.

Maija Rēna
sabiedrisko attiecību speciāliste
DABAS AIZSARDZĪBAS PĀRVALDE
Baznīcas iela 7, Sigulda, Siguldas nov., LV-2150 
maija.rena@daba.gov.lv, www.daba.gov.lv, facebook.com/dabasparvalde

Atpakaļ
 
Dabas aizsardzība
E-pārvalde
Fondi un investīcijas
Ilgtspējīga attīstība
Klimata pārmaiņas
Pašvaldības
Publisko pakalpojumu sistēmas pilnveide
Reģionālā attīstība
Teritorijas attīstības plānošana
Ūdeņu pārvaldība
Vides aizsardzība
Zaļais publiskais iepirkums
 
 


 
        
Darba laiks
Pr: 8.30:18.00
Ot - Cet: 8.30:17.00
Pt: 8.30:16:00
VARAM adrese
Peldu iela 25, Rīga, LV-1494, Latvija
Telefons: +371 66016740
Fakss:+371 67820442
E-pasts: pasts@varam.gov.lv
     
Lapa atjaunota
20.02.2020
 Informācijas pārpublicēšanas gadījumā atsauce obligāta