Par ministriju
Kontakti
Aktualitātes
  Preses relīzes
  Plānotie pasākumi
  Infografikas
  Foto galerija
  Video galerija
Vakances
Nozares politika
Normatīvie akti
Fondi un investīcijas
Valsts galvojums
Publiskais iepirkums
ES informācija
Starptautiskā sadarbība
Publikācijas un pētījumi
Sabiedrības līdzdalība
Breksits
 
Izvēlies kādu no iesvītrotām kalendāra dienām, lai redzētu šīs dienas pasākumus!
  
AktualitātesPreses relīzes
 
 
 
Jauns rakstu krājums aicina iepazīt Ķemeru Nacionālā parka mitrāju atjaunošanas rezultātus
15.02.2019

Dabas aizsardzības pārvalde izdevusi zinātnisku rakstu krājumu “Aktuāli biotopu un sugu dzīvotņu apsaimniekošanas piemēri Latvijā”, kas ļauj detalizēti iepazīties ar Ķemeru Nacionālā parka (ĶNP) mitrāju atjaunošanas projekta “Hydroplan” rezultātiem, kā arī vairākiem vērtīgiem biotopu un dzīvotņu atjaunošanas darbiem citās aizsargājamās dabas teritorijās.

Rakstu autori dokumentējuši biotopu un sugu dzīvotņu atjaunošanu un apsaimniekošanu un metodes, raksturojuši darbu norisi, kā arī izvērtējuši paveiktā nozīmi dabas daudzveidības saglabāšanā. Ar rakstu krājumu var iepazīties tīmekļa vietnes https://hydroplan.daba.gov.lv sadaļā “Publikācijas”.

Krājuma redaktore Agnese Priede uzsver, ka galvenā krājuma auditorija ir dabas apsaimniekotāji -praktiķi, taču tas būs vērtīgs arī ikvienam interesentam, kuram ir vēlme uzzināt par dažādiem dabas atjaunošanas piemēriem.

“Biotopu un sugu dzīvotņu atjaunošanas apraksti ir vērtīgi gan jaunu ideju gūšanai, gan pašreizējo risinājumu uzlabošanai. Arī šajā rakstu krājumā atrodami gan apsaimniekošanas sekmju vērtējumi, gan konkrētu metožu apraksti, gan dažāda apsaimniekošanas un plānošanas pieredze, kas, nedaudz pielāgojot, visticamāk, noderēs arī citur,” rakstu krājuma priekšvārdā pauž A. Priede.

Jaunais rakstu krājums ir mudinājums dabas atjaunošanas mēģinājumu autorus savu pieredzi dokumentēt un stāstīt plašākai auditorijai. “Nereti visā Eiropā, tostarp Latvijā, notikuši interesanti projekti vai citā veidā īstenoti darbi dabai, kuros izmantotas inovatīvas metodes un gudri risinājumi. Taču dažkārt par tiem atrodama visai skopa informācija. Aicinu turpmāk visus darītājus neturēt sveci zem pūra un publicēt savu pieredzi. Tādējādi gūtās atziņas būs izmantojamas nākotnē,” pauž A. Priede. Viņa arī uzsver, ka vērtīgi ir ne tikai veiksmes, bet arī neizdošanās stāsti, jo tie palīdzēs kādam nepieļaut to pašu kļūdu otrreiz.

Rakstu krājums ir pēdējais sabiedrībai nodotais LIFE+ projekta «Ķemeru Nacionālā parka hidroloģiskā režīma atjaunošana» (LIFE10 NAT/LV/000160, HYDROPLAN) rezultāts, kas sniedz vērtīgu informāciju par to, kā Pārvalde no 2011. līdz 2019. gadam veica hidroloģiskā režīma atjaunošanu trīs nosusināšanas skartu mitrāju teritorijās ĶNP  - Zaļajā purvā, Skudrupītes palienē un Ķemeru tīreļa rietumu daļai piegulošajos mežos. Projektu finansē Eiropas Komisija un Latvijas vides aizsardzības fonda administrācija.

Papildus hidroloģiskā režīma atjaunošanai, Melnragu pļavu teritorijā izveidots 3,6 km garš ganību žogs, paplašinot Dunduru pļavās esošās ganības. Šajā teritorijā uzceltas arī divas jaunas, 5 m augstas skatu platformas, kas ĶNP apmeklētājiem palieņu pļavās piedāvā vērot dabas procesus. Pie platformām novietoti jauni informācijas stendi, kas ļauj iepazīties gan ar projekta gaitu, gan dabas vērtībām, kas projekta rezultātā tiks atjaunotas. Par mitrāju atjaunošanu uzņemtas arī divas īsfilmas – “Skudrupītes otrā elpa” un “Zaļā purva atdzimšana”.

Informāciju sagatavoja:
Baiba Ralle
Dabas aizsardzības pārvaldes
Dabas izglītības centra “Meža māja”
Dabas izglītības darba speciāliste
baiba.ralle@daba.gov.lv
Tālr.: 28611079 

Papildu informācija:
Andris Širovs
Dabas aizsardzības pārvaldes
Pierīgas reģionālās administrācijas direktors
Atpakaļ
 
Dabas aizsardzība
E-pārvalde
Fondi un investīcijas
Ilgtspējīga attīstība
Klimata pārmaiņas
Pašvaldības
Publisko pakalpojumu sistēmas pilnveide
Reģionālā attīstība
Teritorijas attīstības plānošana
Ūdeņu pārvaldība
Vides aizsardzība
Zaļais publiskais iepirkums
 
 
 
        
Darba laiks
Pr: 8.30:18.00
Ot - Cet: 8.30:17.00
Pt: 8.30:16:00
VARAM adrese
Peldu iela 25, Rīga, LV-1494, Latvija
Telefons: +371 66016740
Fakss:+371 67820442
E-pasts: pasts@varam.gov.lv
     
Lapa atjaunota
17.05.2019
 Informācijas pārpublicēšanas gadījumā atsauce obligāta