Par ministriju
Kontakti
Aktualitātes
  Preses relīzes
  Plānotie pasākumi
  Infografikas
  Foto galerija
  Video galerija
Vakances
Nozares politika
Administratīvi teritoriālā reforma
Normatīvie akti
Fondi un investīcijas
Valsts galvojums
Publiskais iepirkums
ES informācija
Starptautiskā sadarbība
Publikācijas un pētījumi
Sabiedrības līdzdalība
Breksits
 
Izvēlies kādu no iesvītrotām kalendāra dienām, lai redzētu šīs dienas pasākumus!
 


 
AktualitātesPreses relīzes
 
 
 
Konferencē Jelgavā izvērtē remigrācijas pilotprojekta rezultātus
13.12.2018
Lai veicinātu aizbraukušo Latvijas iedzīvotāju atgriešanos dzimtenē, Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija (VARAM) šogad realizē projektu “Reģionālais koordinators remigrācijas veicināšanai”. Projektu īsteno saskaņā ar 2016. gadā Valdības rīcības plānā noteikto uzdevumu, kas paredz atbalstīt pasākumus ārzemēs dzīvojošo latviešu politiskai un pilsoniskai līdzdalībai, kā arī iesaistei Latvijas ekonomiskajā, kultūras un izglītības jomā.

Jau no 2018. gada sākuma Latvijas plānošanas reģionu padomēs darbojas pieci reģionālie remigrācijas koordinatori, kuri ikdienā komunicē ar ārvalstīs esošajiem latviešiem un izstrādā individuālus piedāvājumus, kas motivētu tautiešus atgriezties uz dzīvi Latvijā.

Zemgales plānošanas reģiona remigrācijas koordinators Edgars Paulovičs norāda: “Remigrācijas tēma aizvien plašāk izskan sabiedrībā. Tas saistīts ne tikai ar Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas aktivitātēm, bet noteikti ar noskaņu visā valstī. Projekts faktiski sākās šī gada sākumā, līdz martam jau bija skaidrs, kuri darbinieki tiks iesaistīti no plānošanas reģioniem. Bet jau no marta esam ķērušies klāt savam tiešajam darbam – saziņai ar potenciālajiem remigrantiem.”

Lai izvērtētu nepilna gada laikā paveikto, otrdien Jelgavā, Ģ Eliasa Jelgavas vēstures un mākslas muzeja telpās notika konference un diskusija “Aizbraukt vai atgriezties Latvijā - Zemgale”’. Tajā klātesot 13. Saeimā no Zemgales vēlēšanu apgabala ievēlētajiem deputātiem, VARAM pārstāvjiem, Zemgales reģiona pašvaldībām un to attīstības speciālistiem, kā arī reģionālajiem remigrācijas koordinatoriem, notika 2018. gadā īstenotā remigrācijas pilotprojekta un tā aktivitāšu Zemgalē izvērtēšana, kā arī diskusijas par Diasporas likumiem un piederību Latvijai un pieredzes stāstiem par atgriešanos Latvijā.

Apkopojot remigrācijas pilotprojekta rezultātus VARAM ministra padomnieks Dainis Rijkuris konferencē paziņoja, ka līdz oktobra beigām remigrācijas projektā Latvijā atgriezušies 330 cilvēki, bet kopumā reģionālie koordinatori nepilna gada laikā komunicējuši ar vairāk kā 1300 ārzemēs dzīvojošām latviešu ģimenēm. Projekta apkopotie dati liecina, ka 353 cilvēki tuvākajā laikā vēl plāno atgriezties uz dzīvi Latvijā.

Zemgales plānošanas reģiona remigrācijas koordinators Edgars Paulovičs pastāstīja, ka 40% no kopējā cilvēku skaita, kas atgriezušies tieši Zemgalē, sastāda tieši ģimenes ar bērniem. Liela daļa remigrantu Latvijā atgriežas ar mērķi uzsākt savu uzņēmējdarbību, tāpēc ir izstrādāta arī speciāla atbalsta programma, kurā piedaloties ar savu biznesa plānu, remigrantiem ir iespēja saņemt finansiālu atbalstu savas uzņēmējdarbības uzsākšanai.

Runājot par reģionālā koordinatora lomu remigrācijas procesa veicināšanā, Edgars Paulovičs uzsver: “Koordinatora loma ir komunikācijā, informatīvā materiāla sagatavošanā par pakalpojumiem, kas svarīgi cilvēkiem atgriežoties. Tiek organizēta konkrētu vajadzību apzināšana. Mēs bijām sagatavojuši anketas, lai redzētu cilvēku vajadzības un pieredzi, gan arī to reģionu, pilsētu vai pagastu, uz kuru cilvēks plāno atgriezties. Balstoties uz šo abpusējo informāciju tiek veidoti personalizēti piedāvājumi, gatavotas atbildes uz jautājumiem, kas svarīgi cilvēkiem.”

Ģimenes, kas plāno atgriezties Latvijā, galvenokārt, interesējas par izglītības iestādēm, atbalsta pasākumiem un latviešu valodas apguves iespējām. Tomēr aktuālākais jautājums vienmēr ir par dzīvesvietas un darba iespējām. Lai palīdzētu remigrantiem rast atbildes uz šiem jautājumiem, reģionālie remigrācijas koordinatori sadarbojas ar dažādām valsts un pašvaldību institūcijām.

Kopumā izvērtējot remigrācijas pilotprojekta rezultātus, var teikt, ka 2018. gada laikā projekts ir sekmīgi īstenots, jo nepilna gada laikā Latvijā atgriezušās 132 ģimenes jeb 330 cilvēki, pateicoties reģionālo remigrācijas koordinatoru darbam, jau tuvākajā laikā uz dzīvi Latvijā plāno atgriezties vēl 353 cilvēki.
Atpakaļ
 
Dabas aizsardzība
E-pārvalde
Fondi un investīcijas
Ilgtspējīga attīstība
Klimata pārmaiņas
Pašvaldības
Publisko pakalpojumu sistēmas pilnveide
Reģionālā attīstība
Teritorijas attīstības plānošana
Ūdeņu pārvaldība
Vides aizsardzība
Zaļais publiskais iepirkums
 
 
 
        
Darba laiks
Pr: 8.30:18.00
Ot - Cet: 8.30:17.00
Pt: 8.30:16:00
VARAM adrese
Peldu iela 25, Rīga, LV-1494, Latvija
Telefons: +371 66016740
Fakss:+371 67820442
E-pasts: pasts@varam.gov.lv
     
Lapa atjaunota
18.06.2019
 Informācijas pārpublicēšanas gadījumā atsauce obligāta