Par ministriju
Kontakti
Aktualitātes
  Preses relīzes
  Plānotie pasākumi
  Infografikas
  Foto galerija
  Video galerija
Vakances
Nozares politika
Normatīvie akti
Fondi un investīcijas
Valsts galvojums
Publiskais iepirkums
ES informācija
Starptautiskā sadarbība
Publikācijas un pētījumi
Sabiedrības līdzdalība
Breksits
 
Izvēlies kādu no iesvītrotām kalendāra dienām, lai redzētu šīs dienas pasākumus!
  
AktualitātesPreses relīzes
 
 
 
Ēku izgaismošana apdraud dīķa naktssikspārni
26.11.2018
Sikspārņu pētnieku novērojumi Latvijā un citviet liecina, ka ēku izgaismošana naktī sikspārņu izlidošanas un ielidošanas brīdī apžilbina un biedē mazos lidoņus. Turklāt gaismā tie ir vieglāk pamanāmi un kļūst par ātru ēsmu plēsējiem – pūcēm u.c. Nepārdomāta ēku izgaismošana Latvijā ir izraisījusi vienas dīķa naktssikspārņu (Myotis dasycneme) kolonijas izzušanu un īpatņu skaita ievērojamu samazināšanos vismaz divās kolonijās.

Ēku fasāžu izgaismošana būtiski ietekmē sikspārņu izlidošanas laiku barības meklējumos. Proti, tā notiek vēlāk, tādējādi īsajās vasaras naktīs samazinās sikspārņu iespējas uzņemt pietiekamu daudzumu barības. Tādēļ, plānojot funkcionālos un dekoratīvos ēku apgaismojumus, zinātnieki aicina ņemt vērā sikspārņu prasības pret piemērotu vidi. Vēlams ēkas neizgaismot no visām pusēm, kā arī apgaismojumu nevērst pret jumta korēm, kas ir potenciālās sikspārņu izlidošanas vietas. 

Dīķa naktssikspārnis ir īpaši aizsargājama suga un ļoti īpaša, neatņemama Latvijas dabas daļa. Latvijā vasaras laikā tie apmetas gandrīz tikai cilvēka veidotās ēkās netālu no ūdenstilpēm, kur barojas nakts laikā. Liela daļa šo nakts dzīvnieku par savām vasaras mājām izvēlas Latgales katoļu baznīcas. Lai gan tās ir stabilas mītnes ar ilgu mūžu, sikspārņu labklājību tajās aizvien vairāk apdraud ēku izgaismošana.

Dīķa naktssikspārnis vasaras periodā var nolidot pat 30 km lielu attālumu, lai barotos ar kukaiņiem, kas lido virs ūdenstilpēm, retāk virs pļavām vai parkiem. Nelielais zīdītājs apēd trešo daļu sava svara jeb trīs vai četrus simtus kukaiņu katru nakti. Tā kā vienā kolonijā ir 50-400 īpatņu, kuru dzīves ilgums var būt pat 20 gadi, viņu kopējais darbs kukaiņu skaita regulēšanā ir ļoti nozīmīgs.

Ziemas guļu šīs sugas sikspārņi pavada pazemē – alās, pagrabos vai cietokšņos, kur ir nemainīgi apstākļi, proti, pietiekami vēss, lai varētu ieslīgt ziemas miegā un vienlaikus pietiekami silts, lai nenosaltu.

Dīķa naktssikspārņa sugas izpēte norit dabas skaitīšanas jeb Eiropas Savienības Kohēzijas fonda projekta “Priekšnosacījumu izveide labākai bioloģiskās daudzveidības saglabāšanai un ekosistēmu aizsardzībai Latvijā” ietvaros, un jau martā sikspārņu pētnieki no SIA “Dabas eksperti” prezentēs sugas aizsardzības plānu. Tuvāko gadu laikā tiks pabeigti sugu aizsardzības plāni arī platausainajam sikspārnim un sugu grupai “Roņi”, “Pūces” un “Dzeņi”. Plašāka informācija pieejama www.skaitamdabu.gov.lv un www.daba.gov.lv

Ilze Reinika
Dabas aizsardzības pārvalde
Dabas skaitīšanas projekta vadītājas asistente
Tālrunis: 27858275
E-pasts: ilze.reinika@daba.gov.lv


Atpakaļ
 
Dabas aizsardzība
E-pārvalde
Fondi un investīcijas
Ilgtspējīga attīstība
Klimata pārmaiņas
Pašvaldības
Publisko pakalpojumu sistēmas pilnveide
Reģionālā attīstība
Teritorijas attīstības plānošana
Ūdeņu pārvaldība
Vides aizsardzība
Zaļais publiskais iepirkums
 
 
 
        
Darba laiks
Pr: 8.30:18.00
Ot - Cet: 8.30:17.00
Pt: 8.30:16:00
VARAM adrese
Peldu iela 25, Rīga, LV-1494, Latvija
Telefons: +371 66016740
Fakss:+371 67820442
E-pasts: pasts@varam.gov.lv
     
Lapa atjaunota
17.05.2019
 Informācijas pārpublicēšanas gadījumā atsauce obligāta