Par ministriju
Kontakti
Aktualitātes
  Preses relīzes
  Plānotie pasākumi
  Infografikas
  Foto galerija
  Video galerija
Vakances
Nozares politika
Normatīvie akti
Fondi un investīcijas
Valsts galvojums
Publiskais iepirkums
ES informācija
Starptautiskā sadarbība
Publikācijas un pētījumi
Sabiedrības līdzdalība
Breksits
 
Izvēlies kādu no iesvītrotām kalendāra dienām, lai redzētu šīs dienas pasākumus!
  
AktualitātesPreses relīzes
 
 
 
Ministrs K.Gerhards ir uzlicis par pienākumu Rēzeknes pilsētas domei atmaksāt iedzīvotājiem nelikumīgi iekasētos līdzekļus par audzēkņu ēdināšanu pašvaldības speciālajās pirmsskolas izglītības iestādēs
16.11.2018

Rīga, 2018.gada 16.novembrī. Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs Kaspars Gerhards, pamatojoties uz šī gada 15.novembra Satversmes tiesas spriedumu, ir uzlicis par pienākumu Rēzeknes pilsētas domei atmaksāt personām finanšu līdzekļus, kas tika iekasēti uz pašvaldības prettiesiskā lēmuma pamata.

Ministrs Kaspars Gerhards: “Esmu gandarīts par Satversmes tiesas spriedumā noteikto. Normatīvajos aktos ir skaidri un gaiši noteikts pašvaldības pienākums nodrošināt ēdināšanu bērniem speciālajos bērnudārzos. Mūsu uzdevums ir pārstāvēt Latvijas valsts iedzīvotāju tiesības, kā arī rūpēties par tiesiskuma ievērošanu. Šajā gadījumā bija skaidri redzams, ka ar šo domes lēmumu  iedzīvotāju tiesības un vajadzības tiek noliktas otrā plānā – tas nav pieļaujami! Tādēļ pašvaldībai ir steidzami jārisina šī prettiesiskā lēmuma sekas proaktīvi, atmaksājot nelikumīgi iekasētos līdzekļus, negaidot iedzīvotāju iesniegumus vai zvanus!”

Satversmes tiesa ir pieņēmusi spriedumu lietā par vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministra Kaspara Gerharda 2017.gada 26.septembra rīkojumu Nr.1-2/7346, ar kuru tika apturēts Rēzeknes pašvaldības domes lēmums noteikt maksu par ēdināšanu pašvaldības speciālajās pirmsskolas izglītības iestādēs, un atzinusi apstrīdēto rīkojumu par atbilstošu likuma “Par pašvaldībām” 49.pantam.

Iepriekš Rēzeknes pašvaldības dome bija izskatījusi apstrīdēto rīkojumu ārkārtas sēdē un nolēmusi ministra apturētos domes lēmuma punktus atstāt bez izmaiņām, kā arī iesniegt Satversmes tiesā pieteikumu par apstrīdēto rīkojumu. Taču Satversmes tiesa, izskatot lietu, ir atzinusi, ka apturētajiem domes lēmuma punktiem ir ārēja iedarbība, tie attiecas uz nenoteiktu personu loku – visiem vecākiem, kuru bērni mācās vai mācīsies speciālajā pirmsskolas izglītības iestādē, – un tie ir attiecināmi uz vairākiem tāda veida gadījumiem. Līdz ar to Satversmes tiesa secināja, ka apturētie domes lēmuma punkti ir vispārsaistošas tiesību normas. Uz vispārsaistošām (ārējām) tiesību normām attiecas likuma “Par pašvaldībām” 49.panta pirmajā daļā noteiktā ministra kompetence – apturēt pašvaldības saistošo noteikumu un iekšējo normatīvo aktu normas.

Satversmes tiesa ir secinājusi, ka ar apturētajiem domes lēmuma punktiem, nosakot maksu par ēdināšanu speciālajās pirmsskolas izglītības iestādēs, pieteikuma iesniedzējs – Rēzeknes pašvaldības dome, ir pārkāpusi tai normatīvajos aktos noteikto kompetenci un nav ievērojusi padotību likumam un tiesībām. Proti, apturētie domes lēmuma punkti ir prettiesiski, un ministrs, tos apturot, ir ievērojis likuma “Par pašvaldībām” 49. pantu.

Visām personām (bērnu likumiskajiem pārstāvjiem), kuru intereses ar atceltajām Rēzeknes pilsētas domes 2016. gada 22. decembra lēmuma Nr. 1872 “Par ēdināšanas izmaksu noteikšanu Rēzeknes pilsētas izglītības iestādēs un uzcenojuma apstiprināšanu” (protokols Nr. 103, 13. punkts) normām ir tikušas aizskartas, ir tiesības vērsties domē ar lūgumu atmaksāt finanšu līdzekļus, kurus dome ir iekasējusi uz prettiesisko lēmuma normu pamata.

Papildu informācijai:

Santa Vaļuma
Ministra padomniece sabiedrisko attiecību jautājumos
Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija
Tālr. 67026463, e-pasts: santa.valuma@varam.gov.lv
www.varam.gov.lv

Atpakaļ
 
Dabas aizsardzība
E-pārvalde
Fondi un investīcijas
Ilgtspējīga attīstība
Klimata pārmaiņas
Pašvaldības
Publisko pakalpojumu sistēmas pilnveide
Reģionālā attīstība
Teritorijas attīstības plānošana
Ūdeņu pārvaldība
Vides aizsardzība
Zaļais publiskais iepirkums
 
 
 
        
Darba laiks
Pr: 8.30:18.00
Ot - Cet: 8.30:17.00
Pt: 8.30:16:00
VARAM adrese
Peldu iela 25, Rīga, LV-1494, Latvija
Telefons: +371 66016740
Fakss:+371 67820442
E-pasts: pasts@varam.gov.lv
     
Lapa atjaunota
17.05.2019
 Informācijas pārpublicēšanas gadījumā atsauce obligāta