Par ministriju
Kontakti
Aktualitātes
  Preses relīzes
  Plānotie pasākumi
  Infografikas
  Foto galerija
  Video galerija
Vakances
Nozares politika
Normatīvie akti
Fondi un investīcijas
Valsts galvojums
Publiskais iepirkums
ES informācija
Starptautiskā sadarbība
Publikācijas un pētījumi
Sabiedrības līdzdalība
Breksits
 
Izvēlies kādu no iesvītrotām kalendāra dienām, lai redzētu šīs dienas pasākumus!
  
AktualitātesPreses relīzes
 
 
 
Jo vairāk iedzīvotāju izmantos e-pakalpojumus, jo kvalitatīvāki tie kļūs
13.11.2018

E-pakalpojumu popularitāte iedzīvotāju vidū pieaug, atklāj 2018. gada e-indeksa rezultāti. 2017. gadā gandrīz puse (40,2%) labprātāk izvēlas pakalpojumus saņemt elektroniski, kamēr klātienē vien 18,9%, bet vēl retāk tiek izmantoti tādi kanāli kā pasts vai telefons. Līdz ar to iestādes vairāk uzmanības pievērš e-pakalpojumu kvalitātei un ērtībai. Aktīvāk uzmanība pievērsta arī komunikācijai ar sabiedrību, izmantojot sociālo tīklu platformas – šobrīd divas trešdaļas no iestādēm ir pārstāvētas Facebook, kur veic regulāru komunikāciju.

Klātienes pakalpojumus izvēlas arvien mazāk

Iedzīvotāji priekšroku dod pakalpojumu saņemšanai elektroniski, tā ietaupot gan savu laiku, gan iestāžu resursus. 2017. gadā pakalpojumi elektroniski sniegti pat divreiz biežāk nekā klātienē, turklāt šis skaits pēdējos gados pieaug. To sekmē arī iestāžu proaktīvā rīcība, mudinot iedzīvotājus izmantot e-pakalpojumus, atgādinot par tiem e-pastos, pakalpojuma sniegšanas vietnē, kā arī uzreiz piedāvājot saistītos pakalpojumus. Ir vairākas iestādes, kurās teju visus pakalpojumus ir iespējams saņemt elektroniski, un redzams, ka klienti šādu iespēju labprāt izmanto - vairāk nekā 95% pakalpojumu elektroniski tiek sniegti Iepirkumu uzraudzības birojā, Iekšlietu ministrijas informācijas centrā, Dabas aizsardzības pārvaldē un Tiesu administrācijā.

Iestādēs samazinās papīra dokumentu aprite

Elektronisko dokumentu īpatsvars pār papīra dokumentiem turpina pieaugt jau kopš e-indeksa mērījuma uzsākšanas 2014. gadā, un 2017. gadā ir sasniedzis jau 39%. Bet tikmēr ir arī vairākas iestādes, kas jau teju pilnībā atbrīvojušās no papīra dokumentiem. Pilnībā e-dokumentu aprite ir ieviesta Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienestā, bet Pārresoru koordinācijas centrā, Maksātnespējas administrācijā un Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijā e-dokumenti sastāda vismaz 85% no kopējā dokumentu skaita. Iestāžu digitalizācija ļauj būtiski ietaupīt, ņemot vērā, ka papīra dokumenta izmaksas aptuveni piecas reizes pārsniedz e-dokumenta izmaksas.

Publiski pieejamie dati – arvien vieglāk apstrādājami

Iestādes sāk vairāk novērtēt atvērto datu nozīmi, un šobrīd puse no iestādēm jau publicē atvērto datu kopas (2017. gadā – 38% iestāžu). Piemēram, Valsts atvērto datu portālā var brīvi piekļūt un izmantot 157 datu kopas – dzīvojamo māju pārvaldnieku reģistru, datus par piesārņotām vietām, pašvaldību budžetu, demogrāfijas rādītājiem un citus. Atvērtajos datos noderīgu informāciju var iegūt gan jaunie uzņēmēji, meklējot biznesa ideju, gan žurnālisti, pētot dažādas tēmas, gan iedzīvotāji kopumā, piemēram, skolēni mācību procesā vai ģimenes, izvērtējot pieejamos pakalpojumus. Līdztekus sabiedrības izglītošanai un motivēšanai izmantot atvērtos datus, tiek organizēti arī dažādi semināri, hakatoni un citi pasākumi.

Rezultāti e-indeksa mērījumā tika noskaidroti, analizējot vairākus faktorus – klientu apkalpošanu un atbalstu, atvērto datu pieejamību, pakalpojumu nodrošināšanu, saziņu ar sabiedrību un līdzdalību, kā arī iestādes iekšējos procesus un savstarpējo sadarbību.  Mērījumu veica neatkarīgi eksperti, izmantojot gan iestāžu pašvērtējuma anketas, gan arī automātisko rādītāju datus (piemēram, tīmekļvietnes atbilstība WCAG vadlīnijām) un ekspertu novērtējumu. 2018. gada e-indeksa mērījumā piedalījās 92 valsts iestādes, tai skaitā 12 ministrijas. Ar detalizētu pētījumu iespējams iepazīties te: https://www.eindekss.lv/lv/6-rezultati

Papildu informācija:

Vita Krieviņa
Sabiedrisko attiecību nodaļas vadītāja
Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija
Peldu iela 25, Rīga, LV 1494
Tālr.: 67026533
E-pasts: vita.krievina@varam.gov.lv
www.varam.gov.lv

Pievienotie faili:
 
Atpakaļ
 
Dabas aizsardzība
E-pārvalde
Fondi un investīcijas
Ilgtspējīga attīstība
Klimata pārmaiņas
Pašvaldības
Publisko pakalpojumu sistēmas pilnveide
Reģionālā attīstība
Teritorijas attīstības plānošana
Ūdeņu pārvaldība
Vides aizsardzība
Zaļais publiskais iepirkums
 
 
 
        
Darba laiks
Pr: 8.30:18.00
Ot - Cet: 8.30:17.00
Pt: 8.30:16:00
VARAM adrese
Peldu iela 25, Rīga, LV-1494, Latvija
Telefons: +371 66016740
Fakss:+371 67820442
E-pasts: pasts@varam.gov.lv
     
Lapa atjaunota
17.05.2019
 Informācijas pārpublicēšanas gadījumā atsauce obligāta