Par ministriju
Kontakti
Aktualitātes
  Preses relīzes
  Plānotie pasākumi
  Infografikas
  Foto galerija
  Video galerija
Vakances
Nozares politika
Normatīvie akti
Fondi un investīcijas
Valsts galvojums
Publiskais iepirkums
ES informācija
Starptautiskā sadarbība
Publikācijas un pētījumi
Sabiedrības līdzdalība
Breksits
 
Izvēlies kādu no iesvītrotām kalendāra dienām, lai redzētu šīs dienas pasākumus!
  
AktualitātesPreses relīzes
 
 
 
Filmējot dabu ar bezpilota lidaparātiem – ar pietāti un izpratni
12.11.2018
Dabas ainavu un savvaļas dzīvnieku fotografēšana un filmēšana nenoliedzami ir aizraujošs process un palīdz veidot izpratni par dabas vērtībām. Tomēr Dabas aizsardzības pārvalde atgādina – kā jebkura aktivitāte dabā, arī tās iemūžināšana jāveic ar pietāti un izpratni, un sevišķi tas attiecas uz bezpilota lidaparātu jeb dronu izmantošanu.

Pagājušajā nedēļā pasaulē strauju popularitāti guva ar dronu uzņemtais video, kur lāču mamma un mazs lācēns cīnās uz stāvas sniegotas nogāzes, jo abiem zvēriem stresu rada pārāk tuvu pielidojis bezpilota lidaparāts ar kameru.

Tā kā šis video ir raisījis plašas diskusijas par dronu izmantošanu dabas filmēšanā, atgādinām, ka arī Latvijā pastāv noteiktas normas, kas jāievēro, lai to darītu. Papildus vispārīgajiem nosacījumiem, kas regulē bezpilotu lidaparātu izmantošanas laiku, vietu un kārtību, pastāv speciālas normas, to lidošanai īpaši aizsargājamās dabas teritorijās.

Gaujas Nacionālajā parkā ir aizliegts veikt lidojumus (tajā skaitā ar dronu un gaisa balonu) virs dabas rezervāta zonas un dabas lieguma zonas zemāk par  300 metriem, izņemot gadījumus, kad ir saņemta Dabas aizsardzības pārvaldes atļauja lidojumiem fotografēšanai, filmēšanai, attālai novērošanai un datu iegūšanai, vai arī lidojumi veicami ārkārtējās situācijās, glābšanas un meklēšanas darbiem.

Savukārt Ķemeru Nacionālajā parkā lidojumus zemāk par 300 metriem visā nacionālā parka teritorijā var veikt, tikai ja saņemta Dabas aizsardzības pārvaldes atļauja, izņemot gadījumus valsts aizsardzības funkciju veikšanai, ārkārtējās situācijās un glābšanas un meklēšanas darbu veikšanai.

“Lai filmētu, piemēram, Ķemeru tīreli rītausmā vai dabas lieguma zonas Gaujas senlejā, ir jāsaņem Dabas aizsardzības pārvaldes atļauja. Ierobežojumi dronu lidošanai ieviesti, lai pasargātu dzīvās dabas pārstāvjus.  Lai gan cilvēkiem šķiet, ka drons ir maza, nekaitīga un klusa iekārta, dzīvnieki un putni to uztver kā apdraudējumu, tā tuvošanās var radīt lieku stresu, likt viņiem pamest ligzdošanas vai barošanās vietas vai traucēt migrāciju,” skaidro pārvaldes savvaļas sugu nodaļas vadītājs Jēkabs Dzenis.

Dzīvnieki bezpilota lidaparātus, kas gadījušies tiem ceļā, var uztvert kā potenciālus plēsējus vai nezināmu apdraudējumu vai konkurentus, kas jāizdzen no teritorijas. Arī daudzviet pasaulē bezpilota lidaparāti nacionālajos parkos ir vai nu aizliegti, vai to izmantošanai nepieciešams vietējo dabas aizsardzības iestāžu akcepts.

Piebilde redakcijām: Aicinām masu mediju pārstāvjus pirms dabas filmēšanas ar bezpilotu lidaparātiem aizsargājamās dabas teritorijās sazināties ar Dabas aizsardzības pārvaldi, lai saņemtu konsultāciju un nepieciešamības gadījumā – rakstisku atļauju. Pārvaldes dabas un sugu aizsardzības eksperti izvērtēs, vai konkrētajā laikā un vietā dronu lidojumi netraucē savvaļas dabas pārstāvjiem. Pārvalde ir atvērta un pretimnākoša sadarbībai ar mediju pārstāvjiem gadījumos, kad sižetu, raidījumu un filmu veidošanai filmēšana jāveic aizsargājamās dabas teritorijās. Aicinām žurnālistus ar savu piemēru demonstrēt saudzīgu un izpratnes pilnu attieksmi pret dabas vērtību saglabāšanu.

Attēlos: Drona foto no dabas lieguma “Korneti Peļļi”, Gaujas Nacionālā parka Amatas apkārtnes un Ramatas upe Salacas ielejas dabas parkā. Attēli uzņemti Dabas aizsardzības pārvaldes saskaņotas filmēšanas un fotografēšanas laikā.

Informāciju sagatavoja:
Maija Rēna
Sabiedrisko attiecību speciāliste
DABAS AIZSARDZĪBAS PĀRVALDE
Baznīcas iela 7, Sigulda, Siguldas nov., LV-2150 Mob.tālr.: 29272365
maija.rena@daba.gov.lv, www.daba.gov.lv

Atpakaļ
 
Dabas aizsardzība
E-pārvalde
Fondi un investīcijas
Ilgtspējīga attīstība
Klimata pārmaiņas
Pašvaldības
Publisko pakalpojumu sistēmas pilnveide
Reģionālā attīstība
Teritorijas attīstības plānošana
Ūdeņu pārvaldība
Vides aizsardzība
Zaļais publiskais iepirkums
 
 
 
        
Darba laiks
Pr: 8.30:18.00
Ot - Cet: 8.30:17.00
Pt: 8.30:16:00
VARAM adrese
Peldu iela 25, Rīga, LV-1494, Latvija
Telefons: +371 66016740
Fakss:+371 67820442
E-pasts: pasts@varam.gov.lv
     
Lapa atjaunota
17.05.2019
 Informācijas pārpublicēšanas gadījumā atsauce obligāta