Par ministriju
Kontakti
Aktualitātes
  Preses relīzes
  Plānotie pasākumi
  Infografikas
  Foto galerija
  Video galerija
Vakances
Nozares politika
Normatīvie akti
Fondi un investīcijas
Valsts galvojums
Publiskais iepirkums
ES informācija
Starptautiskā sadarbība
Publikācijas un pētījumi
Sabiedrības līdzdalība
Breksits
 
Izvēlies kādu no iesvītrotām kalendāra dienām, lai redzētu šīs dienas pasākumus!
  
AktualitātesPreses relīzes
 
 
 
Orhūsas Konvencijas nacionālais kontaktpunkts – VARAM juridiskajā departamentā
24.10.2018
Rīgā, 2018.gada 24.oktobrī. VARAM ir Orhūsas Konvencijas nacionālais kontaktpunkts, kas atbalsta ar vidi saistītu jautājumu risināšanu Latvijā. Orhūsas Konvencija vides aktīvistiem un ikvienam Latvijas iedzīvotājam paredz tiesības pieprasīt un iegūt vides informāciju, piedalīties lēmumu pieņemšanā ar vidi saistītos jautājumos, kā arī vērsties tiesā administratīvā procesa kārtībā, tieši atsaucoties uz šo starptautisko tiesību aktu.
Orhūsas Konvencijas nacionālais kontaktpunkts ir VARAM juridiskā departamenta juriste Marta Ošleja. Tas nozīmē, ka ikviens var vērsties ministrijā ar iesniegumu, un, ja tas atteiksies uz Orhūsas Konvencijas prasībām, iedzīvotājam tiks sniegta palīdzība. Tādējādi, ikviens Latvijas iedzīvotājs var piedalīties valsts pārvaldes un vides aizsardzības procesos. 

Piemēram, ja vides aktīvistu redzeslokā nonāktu informācija, ka valsts pārvaldes iestāžu darbības vai bezdarbības dēļ varētu rasties potenciāli riski videi un dabas aizsardzībai, tad tie, pamatojoties uz Orhūsas Konvencijā ietvertajām tiesībām, varētu vērsties valsts institūcijās gan ar informāciju pieprasījumiem, sūdzībām par konkrēto rīcību, gan arī ar pieteikumiem administratīvajās tiesās. 

Oktobrī notika vairākas Orhūsas Konvencijas Ekspertu grupas sanāksmes, kurās Latviju pārstāvēja Marta Ošleja un prezentēja Latvijas labās prakses piemērus un tiesisko regulējumu par sabiedrības iesaisti lēmumu pieņemšanā vides jomā. Tāpat viņa iepazinās ar citu Eiropas Savienības dalībvalstu praksi vides informācijas pieejamības veicināšanai, kā arī uzzināja jaunākās tendences nacionālajos normatīvajos regulējumos par sabiedrības iesaisti lēmumu pieņemšanā un to ierobežojumu atbilstību un samērīgumu Eiropas Savienības regulējumam. 

Kopš Latvija ir uzņēmusies Orhūsas Konvencijas saistības, ikvienam Latvijas iedzīvotājam ir pamattiesības pēc informācijas, līdzdalības un tiesiskuma ar vidi saistītos jautājumos. Proti, iedzīvotājiem ir tiesības gan pieprasīt informāciju no valsts iestādēm, gan arī iesniegt tiesā prasības ar vidi saistītos jautājumos. Tāpat Orhūsas konvencija paredz, ka ar vidi saistītai informācijai jābūt gan viegli pieejamai ikvienam interesantam, gan viegli uztveramai. Plašāka informācija par pārskatu par sanāksmes norisi un tajā izdarītajiem secinājumiem pieejami tīmekļvietnē. 

Papildus informācijai:  
Sabiedrisko attiecību nodaļa 
Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija 
Tālr. 67026533, e-pasts: prese@varam.gov.lv
 www.varam.gov.lv
Atpakaļ
 
Dabas aizsardzība
E-pārvalde
Fondi un investīcijas
Ilgtspējīga attīstība
Klimata pārmaiņas
Pašvaldības
Publisko pakalpojumu sistēmas pilnveide
Reģionālā attīstība
Teritorijas attīstības plānošana
Ūdeņu pārvaldība
Vides aizsardzība
Zaļais publiskais iepirkums
 
  
        
Darba laiks
Pr: 8.30:18.00
Ot - Cet: 8.30:17.00
Pt: 8.30:16:00
VARAM adrese
Peldu iela 25, Rīga, LV-1494, Latvija
Telefons: +371 66016740
Fakss:+371 67820442
E-pasts: pasts@varam.gov.lv
     
Lapa atjaunota
21.03.2019
 Informācijas pārpublicēšanas gadījumā atsauce obligāta