Par ministriju
Kontakti
Aktualitātes
  Preses relīzes
  Plānotie pasākumi
  Infografikas
  Foto galerija
  Video galerija
Vakances
Nozares politika
Normatīvie akti
Fondi un investīcijas
Valsts galvojums
Publiskais iepirkums
ES informācija
Starptautiskā sadarbība
Publikācijas un pētījumi
Sabiedrības līdzdalība
Breksits
 
Izvēlies kādu no iesvītrotām kalendāra dienām, lai redzētu šīs dienas pasākumus!
  
AktualitātesPreses relīzes
 
 
 
Jau 16 gadus Latvijā gredzeno ziemeļu gulbjus
02.10.2018
Latvijas Dabas muzeja ornitologs Dmitrijs Boiko ziemeļu gulbju gredzenošanas ekspedīcijās dodas jau 16 gadus. Šo gadu laikā kopā apgredzenoti vairāk nekā 1700 putni un šis ir lielākais pētījums par ziemeļu gulbjiem Eiropā.
Dabas muzeja ornitologs Dmitrijs Boiko ar brīvprātīgiem palīgiem ziemeļu gulbju gredzenošanas ekspedīcijās dodas kopš 2003. gada. Šogad braucienos piedalījās un vasaras svelmi jūlijā un augustā piedzīvoja arī brīvprātīgie palīgi no Latvijas, Francijas, Itālijas un Japānas. 2018. gada sezonā apgredzenoti 103 ziemeļu gulbji – 18 pieauguši putni un 85 mazuļi. Gredzenošana notika Kurzemē, kur sastopama lielākā ligzdojošās populācijas daļa. 

Šis gads gulbjiem bija pārbaudījumu pilns. Februārī un marta sākumā daudzas mazās ūdenstilpes, kurās ligzdo ziemeļu gulbji ilgstoši bija aizsalušas, tādēļ vairāk nekā 70% no gulbjiem ligzdošanu uzsāka 1–3 nedēļas vēlāk kā ierasts. Vēlāk perējumus apdraudēja plēsēji, kuriem piekļūšanu ligzdām atviegloja zemais ūdens līmenis, kas ilgstošā sausuma dēļ saglabājās daudzās ligzdošanas vietās. Kā braucienu laikā novēroja Boiko, „perējumi bija mazāki kā pērn vai bija izēsti”. 

Šobrīd šis ir plašākais ziemeļu gulbja pētījums Eiropā, kā arī liekākais jebkad veiktais pētījums Centrāl- un Austrumeiropā. Daudzo gadu pētījumu rezultāti tiks prezentēti oktobrī Tartu notiekošajā 6. Starptautiskajā gulbju pētnieku simpozijā (The 6th International Swan Symposium). Gulbju gredzenošana pētniekiem palīdz izdarīt secinājumus par dažādu faktoru, galvenokārt, mainīgo laika apstākļu ietekmi uz gulbju paradumiem un izdzīvošanu. Jebkurš tiek aicināts ziņot gan par ziemeļu gulbju ligzdošanas vietām, gan par pulcēšanas vietām rudens pārlidojumu laikā. Visus interesantus, kas vēlas satikt speciālistu un uzzināt vairāk par Latvijā sastopamajiem putniem, aicinām uz izziņas cikla „Dabas akadēmija” pasākumu „Rudens putni”, kura ietvaros 11. oktobrī Dabas muzejā notiks ekskursija, bet 20. oktobrī interesenti aicināti piedalīties pastaigā un putnu vērošanā dabā. Vairāk informācijas par norises laikiem, pieteikšanos un dalības maksu www.dabasmuzejs.gov.lv. 

2018. gadā gulbju izpēti Latvijā atbalsta: Latvijas Dabas muzejs, Latvijas Gulbju izpētes biedrība, SIA „Skrunda”, SIA „Vidzemīte” un SIA „AKZ”. 

Informāciju sagatavoja: 
Polīna Šķiņķe 
Latvijas Dabas muzeja Komunikācijas nodaļa
Tālr.: 67356058 
E-pasts: polina.skinke@ldm.gov.lv
Atpakaļ
 
Dabas aizsardzība
E-pārvalde
Fondi un investīcijas
Ilgtspējīga attīstība
Klimata pārmaiņas
Pašvaldības
Publisko pakalpojumu sistēmas pilnveide
Reģionālā attīstība
Teritorijas attīstības plānošana
Ūdeņu pārvaldība
Vides aizsardzība
Zaļais publiskais iepirkums
 
 
 
        
Darba laiks
Pr: 8.30:18.00
Ot - Cet: 8.30:17.00
Pt: 8.30:16:00
VARAM adrese
Peldu iela 25, Rīga, LV-1494, Latvija
Telefons: +371 66016740
Fakss:+371 67820442
E-pasts: pasts@varam.gov.lv
     
Lapa atjaunota
20.05.2019
 Informācijas pārpublicēšanas gadījumā atsauce obligāta