Par ministriju
Kontakti
Aktualitātes
  Preses relīzes
  Plānotie pasākumi
  Infografikas
  Foto galerija
  Video galerija
Vakances
Nozares politika
Normatīvie akti
Fondi un investīcijas
Valsts galvojums
Publiskais iepirkums
ES informācija
Starptautiskā sadarbība
Publikācijas un pētījumi
Sabiedrības līdzdalība
Breksits
 
Izvēlies kādu no iesvītrotām kalendāra dienām, lai redzētu šīs dienas pasākumus!
  
AktualitātesPreses relīzes
 
 
 
No Inčukalna sērskābā gudrona dīķiem notiek gudrona izvešana
21.08.2018

Ņemot vērā projekta "Vēsturiski piesārņoto vietu "Inčukalna sērskābā gudrona dīķi" sanācija, II posms" nozīmību un sabiedrības lielo interesi, 21. augustā Inčukalna novadā, sērskābā gudrona Dienvidu dīķa un Ziemeļu dīķa teritorijās norisinājās publiskais pasākums, kuru rīkoja Valsts vides dienests sadarbībā ar pilnsabiedrību "Inčukalns Eko".

Pasākumā piedalījās Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs Kaspars Gerhards, kā arī pārstāvji no Inčukalna novada domes, Vides aizsardzības kluba, Vides konsultatīvās padomes un Inčukalna un Garkalnes novada iedzīvotāji.

Atklājot pasākumu, Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs K.Gerhards uzsvēra: “Tīra un sakārtota vide – tā ir vērtība, ko mēs sasniegsim, īstenojot šo vērienīgo projektu. Esmu gandarīts, ka projekts ir tik veiksmīgi atsākts, jo darbi norit pat ātrāk, nekā bija plānots pēc grafika. Jāuzsver, ka darbu īstenošana sniegs būtisku ieguvumu Latvijas videi un iedzīvotājiem – tiklīdz piesārņojuma avots tiks likvidēts un teritorija sakārtota, pakāpeniski atjaunosies visdažādākie augi, kā arī ievērojami uzlabosies ūdens un gaisa kvalitāte tuvējiem iedzīvotājiem. Turklāt darbu noslēgumā teritoriju būs iespējams izmantot saskaņā ar teritorijas plānojumu.”

Kā norādīja Valsts vides dienesta ģenerāldirektore Inga Koļegova: “Sanācijas darbu veicējs vairākus plānotos darbus ir paveicis ātrāk, nekā sākotnēji tika plānots. Piemēram, gudrona ekskavācija un apstrāde uzsākta 2018.gada maijā, attiecīgi ātrāk ir uzsākta piesārņojuma utilizācija SIA Cemex.”

Sanācijas darbu veicējs pilnsabiedrība "Inčukalns EKO" Inčukalna iedzīvotājiem, mediju un sabiedrisko organizāciju pārstāvjiem demonstrēja, kā tiek sagatavots gudrons nosūtīšanai uz "Cemex" rūpnīcu. Vispirms sērskābais gudrons ar ekskavatoriem tiek izsmelts no dīķa un transportēts uz šim mērķim speciāli izbūvētu novietni, kur tas tiek neitralizēts, sajaucot ar neitralizācijas piedevām. Samaisot neitralizētā gudrona masu ar skaidām un sasmalcinātu šķeldu, tiek sagatavots sekundārais kurināmais, ko transportē uz SIA "Cemex" rūpnīcu Brocēnos, lai izmantotu cementa ražošanā.

Iedzīvotāji, kas bija ieradušies uz pasākumu, tostarp vietējās pašvaldības deputāti pievērsa VVD vadības uzmanību ap sērskābā gudrona dīķa teritoriju augošajiem kokiem, daļa no kuriem ir sākusi kalst. Priežu dzeltēšanas iemesls varētu būt saistāms gan ar šā gada karstajiem laika apstāķļiem, gan ar sanācijas darbiem sērskābā gudrona dīķa teritorijā. Pilnsabiedrība “Inčukalns EKO” informēja, ka sanācijas darbu sākuma posmā, veicot eksperimentus ar dažādiem neitralizācijas materiāliem, tika konstatēts, ka no neitralizācijas angāra izplūst sēra dioksīds. Tika veiktas darbības, lai novērstu sēra dioksīda izplatīšanos ārpus angāra.  Papildus veiktajām darbībām VVD ir lūgusi pilnsabiedrību "Inčukalns EKO" turpmāk pievērst lielāku uzmanību gaisa kvalitātei sanācijas darbu laikā.

Projekta "Vēsturiski piesārņoto vietu "Inčukalna sērskābā gudrona dīķi" sanācija, II posms" (Nr.5.6.3./17/I/001) ietvaros līdz 2023. gada nogalei plānots atjaunot 2,5 ha zemes, kas aptver abu piesārņojuma avotu (gudrona dīķu) platību. Projekta ieviešanas rezultātā kopējā zemes platība, ko varēs iesaistīt saimnieciskajā apritē atbilstoši teritorijas plānojumā noteiktajam, ir aptuveni 7-9 ha.

Informāciju sagatavoja:

Maruta Bukleviča
Valsts vides dienests
sabiedrisko attiecību speciāliste
Tālr.: 67084217, 25780460
maruta.buklevica@vvd.gov.lv
www.vvd.gov.lv

Atpakaļ
 
Dabas aizsardzība
E-pārvalde
Fondi un investīcijas
Ilgtspējīga attīstība
Klimata pārmaiņas
Pašvaldības
Publisko pakalpojumu sistēmas pilnveide
Reģionālā attīstība
Teritorijas attīstības plānošana
Ūdeņu pārvaldība
Vides aizsardzība
Zaļais publiskais iepirkums
 
  
        
Darba laiks
Pr: 8.30:18.00
Ot - Cet: 8.30:17.00
Pt: 8.30:16:00
VARAM adrese
Peldu iela 25, Rīga, LV-1494, Latvija
Telefons: +371 66016740
Fakss:+371 67820442
E-pasts: pasts@varam.gov.lv
     
Lapa atjaunota
25.04.2019
 Informācijas pārpublicēšanas gadījumā atsauce obligāta