Par ministriju
Kontakti
Aktualitātes
  Preses relīzes
  Plānotie pasākumi
  Infografikas
  Foto galerija
  Video galerija
Vakances
Nozares politika
Normatīvie akti
Fondi un investīcijas
Valsts galvojums
Publiskais iepirkums
ES informācija
Starptautiskā sadarbība
Publikācijas un pētījumi
Sabiedrības līdzdalība
Breksits
 
Izvēlies kādu no iesvītrotām kalendāra dienām, lai redzētu šīs dienas pasākumus!
  
AktualitātesPreses relīzes
 
 
 
Apstiprināti dabas lieguma “Vidzemes akmeņainā jūrmala” individuālie aizsardzības noteikumi
14.08.2018

Ministru kabinets otrdien, 14. augustā apstiprināja dabas lieguma “Vidzemes akmeņainā jūrmala” individuālos aizsardzības un izmantošanas noteikumus, precīzāk regulējot šīs aizsargājamās dabas teritorijas atļauto izmantošanu un ierobežojumus.

Jauni Ministru kabineta noteikumi Vidzemes akmeņainās jūrmalas aizsardzībai nepieciešami, jo spēkā esošajā dokumentā vairākas normas bija novecojušas un nebija atbilstošas mūsdienu situācijai. Noteikumu projekts iedala teritoriju vairākās funkcionālajās zonās ar katrā atšķirīgu atļauto izmantošanu.

Starp vispārīgajiem ierobežojumiem, kas ir spēkā visā  dabas liegumā, ir norādījums zemes īpašniekiem atļaut gājēju plūsmu pa takām, kas ved uz jūru un paredzētas lieguma apskatei, kā arī liegts dedzināt sauso zāli un niedres, degradēt kultūrvēsturisko ainavu un tās elementus un kultūrvides īpatnības. Periodā no 15. marta līdz 31. jūlijam putnu saudzēšanai ligzdošanas laikā aizliegta mežsaimnieciskā darbība, izņemot  meža ugunsdrošības pasākumu veikšanai un bīstamo koku aizvākšanu.

Noteikumu projekts jaunus būtiskus ierobežojumus neievieš, taču atvieglo kārtību, kādā šajā teritorijā var tikt būvēts jauns ceļš, tiesa gan izvēloties dabai saudzīgāko projektu un izvirzot nosacījumus vides un dabas vērtību saglabāšanai.

Gadījumos, ja tiek noskalots ceļš krasta erozijas dēļ, ir jāizskata varianti, kā iedzīvotāji var nokļūt līdz īpašumam, pretējā gadījumā var veidoties stihiski izbraukātas brauktuves, kas dabai nodara daudz lielāku kaitējumu, nekā izbūvējot jaunu ceļu atbilstoši vides aizsardzību regulējošajiem normatīvajiem aktiem un atbilstoši arī dabas aizsardzības prasībām. Šādos gadījumos tiek ievērotas gan vides, ainavu, aizsargājamo biotopu, sugu aizsardzības prasības.

Dabas liegums “Vidzemes akmeņainā jūrmala” dibināts jau 1957. gadā, lai aizsargātu visā Baltijas jūras piekrastē unikālos smilšakmens atsegumus un citas šajā teritorijā sastopamās dabas vērtības, piemēram  izteiktāko zemesragu Rīgas līča Vidzemes piekrastē – Ķurmragu ar jūrā ieskaloto bāku, Kutkāju dižakmeni. Lielākie smilšakmens atsegumi apskatāmi uz dienvidiem no Veczemjiem - līdz 4 metriem augsti un posmā no Kāpniekiem līdz Siliņiem - 5 metrus augsti. Piekrastes zemūdens daļā un pludmalē izkaisītie laukakmeņi darbojas kā "bremzes", mazinot jūras spēju izskalot krastu spēcīgo vēju un vētru laikā un izveidojot stāvkrastu. Smilšakmens šajā vietā veidojies pirms 350 – 380 miljoniem gadu.

Noteikumu projekts stāsies spēkā pēc publicēšanas oficiālajā laikrakstā “Latvijas Vēstnesis”.

Paralēli dabas liegumam “Vidzemes akmeņainā jūrmala” šobrīd tiek izstrādāts dabas aizsardzības plāns, lai precizētu vietas, kur attīstāma tūrisma infrastruktūra un plānojami sugu un biotopu apsaimniekošanas pasākumi. Jauns dabas aizsardzības plāns papildus individuālajiem aizsardzības un izmantošanas noteikumiem ļaus dažādām valsts un pašvaldību iestādēm efektīvāk un ilgtspējīgāk veikt saimniecisko darbību aizsargājamajā dabas teritorijā.

Informāciju sagatavoja:

Maija Rēna
Sabiedrisko attiecību speciāliste
DABAS AIZSARDZĪBAS PĀRVALDE
Baznīcas iela 7, Sigulda, Siguldas nov., LV-2150
Mob.tālr.: 29272365
maija.rena@daba.gov.lv, www.daba.gov.lv

Atpakaļ
 
Dabas aizsardzība
E-pārvalde
Fondi un investīcijas
Ilgtspējīga attīstība
Klimata pārmaiņas
Pašvaldības
Publisko pakalpojumu sistēmas pilnveide
Reģionālā attīstība
Teritorijas attīstības plānošana
Ūdeņu pārvaldība
Vides aizsardzība
Zaļais publiskais iepirkums
 
  
        
Darba laiks
Pr: 8.30:18.00
Ot - Cet: 8.30:17.00
Pt: 8.30:16:00
VARAM adrese
Peldu iela 25, Rīga, LV-1494, Latvija
Telefons: +371 66016740
Fakss:+371 67820442
E-pasts: pasts@varam.gov.lv
     
Lapa atjaunota
24.04.2019
 Informācijas pārpublicēšanas gadījumā atsauce obligāta