Par ministriju
Kontakti
Aktualitātes
  Preses relīzes
  Plānotie pasākumi
  Infografikas
  Foto galerija
  Video galerija
Vakances
Nozares politika
Normatīvie akti
Fondi un investīcijas
Valsts galvojums
Publiskais iepirkums
ES informācija
Starptautiskā sadarbība
Publikācijas un pētījumi
Sabiedrības līdzdalība
Breksits
 
Izvēlies kādu no iesvītrotām kalendāra dienām, lai redzētu šīs dienas pasākumus!
  
AktualitātesPreses relīzes
 
 
 
Slīteres Nacionālā parka 95. jubilejas konferencē – pagātnes liecības un aktuālie pētījumi
01.08.2018

Vienkopus pulcējot dažādu jomu profesionāļus, sestdien, 4. augustā plkst. 15.00, norisināsies Slīteres Nacionālā parka 95. jubilejas konference. Tā sola aizraujošu ceļojumu laikā, aicinot izzināt notikumus Slīteres Nacionālā parka dabā no vissenākās aizvēstures līdz mūsdienām, no Šlīteres Zilajiem kalniem līdz Baltijas jūrai.

Savukārt pēc konferences plkst. 21.00 ikviens aicināts iesaistīties tradicionālās Slīteres Kukaiņu nakts aktivitātēs.

Konference notiks pie Šlīteres bākas, Dundagas pagastā. Pasākums ir bez maksas un tajā aicināti piedalīties dabas aizsardzības jomas eksperti un studenti, esošie un bijušie parka darbinieki, apkārtnes iedzīvotāji, pašvaldību, izglītības, kultūras, tūrisma iestāžu darbinieki un citu jomu profesionāļi un interesenti, tostarp mediju pārstāvji. Pieteikt dalību konferencē var līdz 3. augustam, aizpildot elektronisko reģistrācijas anketu https://ej.uz/Sliterei-95/. Sīkāka informācija, zvanot 28385025 vai rakstot e-pastu uz andra.ratkevica@daba.gov.lv.

Kopumā konferencē ar saviem priekšlasījumiem uzstāsies 11 dažādu jomu profesionāļi. Pasākuma programmu skatiet pielikumā.

Dabas muzeja paleontologs Ivars Zupiņš atklāj, ka konferencē vispārīgi ilustrēs Slīteres Nacionālā parka teritorijas ceļu telpā un laikā. “Nacionālā parka teritorijai ir 500 miljonus sena vēsture. Par sava laikmeta “lieciniekiem” mūsdienās kļuvušas, piemēram, jūras bezmugurkaulnieku fosilijas, koraļļi, zivju pārakmeņojumi Slīteres smilšakmeņos. Arī nacionālā parka piekrastē atrodamais dzintars spēj atklāt aptuveni 40 miljonu gadu senas liecības par dabas daudzveidību šajā reģionā,” uzsver I. Zupiņš.

Konferencē iecerēts izzināt arī, kā nacionālajam parkam ir klājies pēc 1992. gada lielā ugunsgrēka Bažu purvā, kā parka ūdeņos jūtas butes un citas zivis, cik rosīga ir kukaiņu pasaule. Nedzirdētus faktus par Slīteres putnu pētījumu vēsturi pasākumā atklās arī ornitoloģijas vēstures pētnieks Ruslans Matrozis.

“Interesanti, ka pirmā zinātniskā publikācija par Latvijas putniem iznāca pirms 240 gadiem, bet Kolkas ragu kā izcilu putnošanas vietu ornitologi atklāja vien pirms 60 gadiem – 1958. gadā. Turklāt Padomju pierobežas stingrā režīma dēļ tikai 1980. gadā rezervāta teritorijā veiktas pirmās putnu uzskaites. Mūsdienās labvēlīgos apstākļos putnu migrācijas laikā no raga var novērot pat 100-120 putnu sugu, tai skaitā gandrīz visas dienas plēsīgo putnu sugas,” pauž R. Matrozis.

Konferencē tiks runāts arī par nacionālā parka kultūrvēsturi – gaismā tiks celts senās akas stāsts un iepazītas līvu kultūrliecības. Īpašā pētījumā konferences laikā dalīsies arī Sociālo, ekonomisko un humanitāro pētījumu institūta pētnieks Juris Smaļinskis, atklājot un interpretējot Šlīteres Zilo kalnu atsegumu vēstījumus. “Atsegumos vēstītais ļauj uzzināt gan par dažādiem politiskiem, gan sociālekonomiskiem procesiem. Šeit izdevies atrast, iespējams, Kurzemē senāko smilšakmenī iecirsto vēstījumu. Smilšakmens glabā liecības arī par seniem lībiešu dzimtas uzvārdiem,” pauž J. Smaļinskis.

Konferences dalībnieki varēs iegūt unikālu piezīmju grāmatiņu, kurā iemūžinātas dažādas ainas no nacionālā parka vēstures. Tāpat konferences laikā būs aplūkojama arī īpaša fotoizstāde “Slīteres Nacionālā parka kukaiņi”, kas ļaus ielūkoties krāsainajā seškājaiņu pasaulē.

Slīteres Nacionālā pirmsākumi meklējami 1923. gadā, kad aizsargājamo dabas pieminekļu sarakstā iekļāva Šlīteres Zilos kalnus ar mežiem tās pakājē – kopumā 1100 ha lielu platību. Mūsdienās nacionālais parks var lepoties ar vairāk nekā 16 tūkstošu hektāru lielu teritoriju no Šlīteres Zilajiem kalniem, līdz Kolkasragam ziemeļos. Te ir vieta, kur ar stāvu Zilo kalnu kāpli beidzas Ziemeļkurzemes pacēlums un lejpus sākas Undžavas mežu biežņa, kurai pāri var saskatīt piekrastes lībiešu ciemus un pat Sāmsalu.

Konference tiek organizēta projektā “Nacionālie parki laiku lokos”. Lai stiprinātu Latvijas sabiedrības piederības sajūtu un mīlestību pret savu zemi un vairotu izpratni par īpaši aizsargājamo dabas teritoriju lomu dabas un kultūrvēsturisko vērtību saglabāšanā nākamajām paaudzēm, projektā paredzētas divas konferences.  Siguldā 27. septembrī norisināsies Gaujas Nacionālā parka 45. jubilejas konference. Projektu finansē Latvijas vides aizsardzības fonds.

Informāciju sagatavoja:
Baiba Ralle
Dabas aizsardzības pārvaldes
Dabas izglītības centra “Meža māja”
Dabas izglītības darba speciāliste
baiba.ralle@daba.gov.lv
Tālr.: 28611079 

Papildu uzziņām:
Andra Ratkeviča
Dabas aizsardzības pārvaldes
Dabas izglītības centra “Slītere” vadītāja
andra.ratkevica@daba.gov.lv
Tālr.: 28385025

Atpakaļ
 
Dabas aizsardzība
E-pārvalde
Fondi un investīcijas
Ilgtspējīga attīstība
Klimata pārmaiņas
Pašvaldības
Publisko pakalpojumu sistēmas pilnveide
Reģionālā attīstība
Teritorijas attīstības plānošana
Ūdeņu pārvaldība
Vides aizsardzība
Zaļais publiskais iepirkums
 
  
        
Darba laiks
Pr: 8.30:18.00
Ot - Cet: 8.30:17.00
Pt: 8.30:16:00
VARAM adrese
Peldu iela 25, Rīga, LV-1494, Latvija
Telefons: +371 66016740
Fakss:+371 67820442
E-pasts: pasts@varam.gov.lv
     
Lapa atjaunota
22.03.2019
 Informācijas pārpublicēšanas gadījumā atsauce obligāta