Par ministriju
Kontakti
Aktualitātes
  Preses relīzes
  Plānotie pasākumi
  Infografikas
  Foto galerija
  Video galerija
Vakances
Nozares politika
Normatīvie akti
Fondi un investīcijas
Valsts galvojums
Publiskais iepirkums
ES informācija
Starptautiskā sadarbība
Publikācijas un pētījumi
Sabiedrības līdzdalība
Breksits
 
Izvēlies kādu no iesvītrotām kalendāra dienām, lai redzētu šīs dienas pasākumus!
  
AktualitātesPreses relīzes
 
 
 
VARAM: priekšlikumi likumprojekta “Vietējo pašvaldību referendumu likums” iesniegti Saeimas komisijai
30.07.2018
Rīga, 2018. gada 30. jūlijs. – Šodien vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs Kaspars Gerhards iesniedzis Saeimas Valsts pārvaldes un pašvaldību komisijai priekšlikumus likumprojekta "Vietējo pašvaldību referendumu likums" trešajam lasījumam Saeimā. Ministrs ir pārliecināts par nepieciešamību pilnveidot likumprojektu, iekļaujot tajā regulējumu par konsultatīvajiem referendumiem un pārskatot jautājumu par nepieciešamo vēlētāju skaitu, kuriem ir tiesības ierosināt referendumu par domes atlaišanu.
Ministrs Kaspars Gerhards: “Nekad neesmu bijis pret referenduma likuma nepieciešamību, taču es uzskatu, ka, veidojot likumu, tam ir jāpieiet valstiski atbildīgi, domājot par valsts iedzīvotājiem, nevis par viena vai otra uzdevuma virspusēju izpildi, lai tik tas būtu padarīts. Likumam ir jāstrādā sabiedrības labā, nevis jānosaka iedzīvotājiem teju nesasniedzami kritēriji referendumu ierosināšanai. Likums neapšaubāmi ir nepieciešams, taču, ja tas tiktu atstāts šā brīža redakcijā, tas realitātē nekādu labumu iedzīvotājiem nesniegtu. Tādēļ esmu iesniedzis priekšlikumus likumprojektam, kas paredz plašākas iespējas valsts iedzīvotājiem piedalīties pašvaldību procesos.”

Iesniegtie priekšlikumi paredz, ka ir divu veidu pašvaldības referendumi – konsultatīvais pašvaldības referendums un lemjošais pašvaldības referendums. Konsultatīvais pašvaldības referendums ir pašvaldības iedzīvotāju balsojums par pašvaldības autonomā kompetencē esošu jautājumu, kurā nobalsoto jautājumu dome pieņem zināšanai, piemēram, par jaunas izglītības iestādes izveidošanas nepieciešamību. Konsultatīvais pašvaldības referendums var notikt par pašvaldības autonomās kompetences jautājumiem, piemēram, par to, kāda veida apbūve ir iespējama pašvaldības teritorijā, kā tas ir bijis Jūrmalas pašvaldības gadījumā. Savukārt lemjošais pašvaldības referendums ir pašvaldības iedzīvotāju balsojums, kurā nobalsotais jautājums stājās spēkā likumā noteiktajā kārtībā. Pašvaldības lemjošo referendumu var rīkot tai skaitā par domes atlaišanu. 

Turklāt priekšlikumi arī paredz, ka pašvaldības referendumu par domes atlaišanu var ierosināt ne mazāk kā 10 procentu no to balsotāju skaita, kuri pēdējās domes vēlēšanās vēlēšanu dienā bija iekļauti attiecīgās pašvaldības vēlēšanu iecirkņu vēlētāju sarakstos. Pašreizējā redakcija paredz lielāku procentuālo slieksni – 30%. Līdz ar to ministra K.Gerharda priekšlikumi paredz daudz demokrātiskāku iespēju iedzīvotājiem ierosināt referendumu par domes atlaišanu. 


Papildus informācijai:
Santa Vaļuma
Ministra padomniece sabiedrisko attiecību jautājumos 
Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija
Tālr. 67026463, e-pasts: prese@varam.gov.lv
www.varam.gov.lv
Atpakaļ
 
Dabas aizsardzība
E-pārvalde
Fondi un investīcijas
Ilgtspējīga attīstība
Klimata pārmaiņas
Pašvaldības
Publisko pakalpojumu sistēmas pilnveide
Reģionālā attīstība
Teritorijas attīstības plānošana
Ūdeņu pārvaldība
Vides aizsardzība
Zaļais publiskais iepirkums
 
  
        
Darba laiks
Pr: 8.30:18.00
Ot - Cet: 8.30:17.00
Pt: 8.30:16:00
VARAM adrese
Peldu iela 25, Rīga, LV-1494, Latvija
Telefons: +371 66016740
Fakss:+371 67820442
E-pasts: pasts@varam.gov.lv
     
Lapa atjaunota
22.03.2019
 Informācijas pārpublicēšanas gadījumā atsauce obligāta