Par ministriju
Kontakti
Aktualitātes
  Preses relīzes
  Plānotie pasākumi
  Infografikas
  Foto galerija
  Video galerija
Vakances
Nozares politika
Normatīvie akti
Fondi un investīcijas
Valsts galvojums
Publiskais iepirkums
ES informācija
Starptautiskā sadarbība
Publikācijas un pētījumi
Sabiedrības līdzdalība
Breksits
 
Izvēlies kādu no iesvītrotām kalendāra dienām, lai redzētu šīs dienas pasākumus!
  
AktualitātesPreses relīzes
 
 
 
Ministrs K.Gerhards: Domes atlaišanas referenduma ierosināšanai ir būtiski jāsamazina nepieciešamais iedzīvotāju balsu skaits
31.05.2018

2018. gada 31. maijā vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs Kaspars Gerhards iesniedzis Saeimas Valsts pārvaldes un pašvaldības lietu komisijai priekšlikumus par likumprojektu “Vietējo pašvaldību referenduma likums”. Priekšlikumos ministrs vērš komisijas uzmanību uz vairākiem būtiskiem jautājumiem likumprojekta gala redakcijas izstrādē, uzsverot, ka likumprojekts ir atbalstāms pēc būtības, taču, lai tas pilnvērtīgi spētu darboties sabiedrības interesēs, likumprojektā nepieciešams iekļaut būtiskas izmaiņas.

Ministrs Kaspars Gerhards: “Likums par pašvaldību referendumiem ir vitāli nepieciešams, lai sabiedrība varētu iesaistīties pašvaldību procesos. Taču svarīgi uzsvērt, ka likumprojekts šobrīd nesasniedz izvirzītos mērķus. Noteiktie referendumu ierosināšanas sliekšņi ir pārāk augsti un realitātē nav īstenojami. Statistika skaidri parāda patieso ainu – pagājušā gada pašvaldību vēlēšanās piedalījās vien 50,39% balsstiesīgo iedzīvotāju. Savukārt referendumu likums šobrīd paredz, ka nepieciešamas divas trešdaļas jeb 66,6% balsu, lai referendumu uzskatītu par notikušu. Ir vairāk nekā skaidrs, ka šāda likuma redakcija nav veidota sabiedrības interesēs.”

Vēstulē Saeimas Valsts pārvaldes un pašvaldības komisijai ministrs pauž atbalstu likumprojekta pieņemšanai Saeimā, papildus uzsverot, ka ir nepieciešams iekļaut regulējumu par konsultatīvajiem referendumiem, nosakot, ka lemjošais referendums ir tikai par pašvaldības domes atlaišanu. Savukārt par citiem jautājumiem, tai skaitā pašvaldības ilgtspējīgas attīstības stratēģiju vai atsevišķu likumā noteiktu jautājumu, kas attiecas uz pašvaldības autonomajām funkcijām, un publiskajā apspriešanā nodotu būvniecības ieceri, kā arī citiem jautājumiem, būtu rīkojami konsultatīvi referendumi.

Ministrs uzsver: “Nekādā gadījumā nevajadzētu steidzināt likumprojekta apstiprināšanu tikai tā iemesla dēļ, ka likumprojekta izstrādes process bijis laikietilpīgs un tas būtu jāpabeidz. Latvija ir tiesiska valsts, kurā likumam ir jābūt veidotam iedzīvotāju interešu pārstāvēšanai, nevis jāveido administratīvais slogs ar likumiem, kas nesniedz nekādu pienesumu mūsu valsts iedzīvotājiem.”

Ir būtiski pārskatīt nepieciešamo vēlētāju skaitu referenduma ierosināšanai, kā arī noteikto vēlētāju skaitu, lai referendumu par domes atlaišanu uzskatītu par notikušu. Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija izsaka priekšlikumu komisijai noteikt, ka ne mazāk kā vienai desmitajai daļai vēlētāju ir tiesības ierosināt referendumu par domes atlaišanu. Nepieciešams arī iekļaut konsultatīvos referendumus un noteikt to ierosināšanas kārtību.

Ministrs vēstulē arī norādījis, ka būtu nepieciešams noteikt balsošanai papildu veidu – elektronisko vidi. Tas sniegtu iespēju iedzīvotājiem aktīvāk iesaistīties referendumos, balsojot attālināti, nevis klātienē.

Santa Vaļuma
Ministra padomniece
Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija
Tālr. 20222000
E-pasts: santa.valuma@varam.gov.lv
www.varam.gov.lv

 

Atpakaļ
 
Dabas aizsardzība
E-pārvalde
Fondi un investīcijas
Ilgtspējīga attīstība
Klimata pārmaiņas
Pašvaldības
Publisko pakalpojumu sistēmas pilnveide
Reģionālā attīstība
Teritorijas attīstības plānošana
Ūdeņu pārvaldība
Vides aizsardzība
Zaļais publiskais iepirkums
 
 
 
        
Darba laiks
Pr: 8.30:18.00
Ot - Cet: 8.30:17.00
Pt: 8.30:16:00
VARAM adrese
Peldu iela 25, Rīga, LV-1494, Latvija
Telefons: +371 66016740
Fakss:+371 67820442
E-pasts: pasts@varam.gov.lv
     
Lapa atjaunota
17.05.2019
 Informācijas pārpublicēšanas gadījumā atsauce obligāta