Par ministriju
Kontakti
Aktualitātes
  Preses relīzes
  Plānotie pasākumi
  Infografikas
  Foto galerija
  Video galerija
Vakances
Nozares politika
Normatīvie akti
Fondi un investīcijas
Valsts galvojums
Publiskais iepirkums
ES informācija
Starptautiskā sadarbība
Publikācijas un pētījumi
Sabiedrības līdzdalība
Breksits
 
Izvēlies kādu no iesvītrotām kalendāra dienām, lai redzētu šīs dienas pasākumus!
 
 
AktualitātesPreses relīzes
 
 
 
Latvija 9. vietā digitālo publisko pakalpojumu sniegšanā
18.05.2018

Latvija ir 9.vietā Eiropas Savienībā (ES) tiešsaistē sniegto publisko pakalpojumu rādītājos, uzlabojot savu pozīciju par piecām vietām salīdzinot ar 2017.gadu. Par to liecina 2018. gada 18.maijā publicētais Eiropas Komisijas veidotais DESI* indekss digitālas ekonomikas un sabiedrības attīstības līmeņa noteikšanai ES dalībvalstīs. Kopumā DESI Latvija ir saglabājusi esošo pozīciju - 19.vietu starp ES valstīm.

Lai arī sasniegtie rādītāji ir pietiekami stabili un atzinīgi vērtējami, Latvijai ir plašas izaugsmes iespējas turpinājumam. Esam pilnvērtīga digitālā sabiedrība un ekonomika, kas mūsdienās ir būtisks priekšnosacījums valsts, uzņēmumu un katra indivīda produktivitātei un konkurētspējai,” atzinīgi vērtē Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas (VARAM) valsts sekretāra vietnieks e-pārvaldes jautājumos Edmunds Beļskis.

Latvija demonstrē stabilu sniegumu, kas ļāvis arī 2018.gadā noturēt 10. vietu elektroniskās pārvaldes risinājumu lietotāju skaita ziņā kopumā un augsto 6. vietu e-pakalpojumu izmantošanā uzņēmējdarbības vajadzībām. Būtisks kāpums par 10 vietām panākts atvērto datu pieejamībā, to nodrošinājusi atvērto datu portāla darbības uzsākšana. Uzsāktie pasākumi atvērto datu jomā ir labs pamats arī turpmākam progresam. Publiskās pārvaldes institūcijas tiek aicinātas atvērto datu portālā publicēt datu kopas, kuras privātā sektora uzņēmumi var izmantot jaunu pakalpojumu veidošanai.

Pateicoties VARAM īstenotajai integrētajai pieejai, Latvijas e-pārvalde šobrīd piedāvā vairāk nekā 500 valsts e-pakalpojumus un tuvākajā laikā tiks piedāvāti vēl jauni. Lai nodrošinātu iedzīvotāju un uzņēmēju drošu un vienotu elektronisko saziņu ar valsti, 2018. gadā tiks izveidota un līdz 2020.gadam pakāpeniski ieviesta e-adrese.

Kopumā Latvijas pozitīvo virzību DESI vērtējumā nosaka ievērojami uzlabojumi digitālo publisko pakalpojumu sniegšanā, kā arī uzlabojums savienojamības rādītājos. Vērojams, ka laba savienojamība veicina arvien plašāku interneta izmantošanu un arvien lielāku sabiedrības gatavību izmantot e-pārvaldes pakalpojumus.

Lai efektīvi darbotos e-vidē, joprojām izaicinājums ir pietiekami labas sabiedrības digitālās prasmes. DESI indeksa autori norāda, ka pietiekami labas tās ir tikai 48% Latvijas iedzīvotājiem – sievietēm (50%) digitālās pamata prasmes ir augstākas nekā vīriešiem (46%).Vienlaikus novērtējumā norādīts, ka pusei Latvijas iedzīvotāju digitālo prasmju līmenis joprojām ir zems, lai arī internetu lieto 78% iedzīvotāju. Arī informācijas un komunikācijas tehnoloģiju speciālistu skaits nav mainījies, tas joprojām ir mazāks par vidējo rādītāju ES. Minētais ietekmē arī Latvijas progresu uzņēmējdarbības digitalizācijā un e-komercijā.

Vērtējot progresu digitālo tehnoloģiju integrācijā, Latvija šobrīd ieņem 23. vietu un vērojama pieticīga izaugsme. Secināts, ka Latvijai joprojām nav skaidras biznesa digitalizācijas stratēģijas, kas ir ļoti nepieciešama uzņēmējdarbības produktivitātes kāpināšanai. Latvijas iedzīvotāju skaits (55%), kas izmanto e-komercijas pakalpojumus, nav audzis, līdz ar to novērtējumā vērojams pat kritums to izmantošanā. Lai pārdotu savu preci un sniegtu pakalpojumus, joprojām tikai nepilni 9% mazo un vidējo uzņēmumu izmanto e-komercijas kanālus.

E.Beļskis uzsver: “Lai Latviju pilnvērtīgi varētu saukt par digitālu valsti, ekonomiku un sabiedrību, mūsu galvenais izaicinājums un uzdevums tuvākajos gados ir rast veidu kā harmonizēt un integrēti attīstīt valsts, biznesa un sabiedrības digitalizāciju!

* DESI - Digitālās ekonomikas un sabiedrības indekss

Laura Jansone
Sabiedrisko attiecību nodaļa
Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija
Tālr. 67026418
E-pasts: prese@varam.gov.lv

Atpakaļ
 
Dabas aizsardzība
E-pārvalde
Fondi un investīcijas
Ilgtspējīga attīstība
Klimata pārmaiņas
Pašvaldības
Publisko pakalpojumu sistēmas pilnveide
Reģionālā attīstība
Teritorijas attīstības plānošana
Ūdeņu pārvaldība
Vides aizsardzība
Zaļais publiskais iepirkums
 
 

 
        
Darba laiks
Pr: 8.30:18.00
Ot - Cet: 8.30:17.00
Pt: 8.30:16:00
VARAM adrese
Peldu iela 25, Rīga, LV-1494, Latvija
Telefons: +371 66016740
Fakss:+371 67820442
E-pasts: pasts@varam.gov.lv
     
Lapa atjaunota
08.07.2020
 Informācijas pārpublicēšanas gadījumā atsauce obligāta