Par ministriju
Kontakti
Aktualitātes
  Preses relīzes
  Plānotie pasākumi
  Infografikas
  Foto galerija
  Video galerija
Vakances
Nozares politika
Normatīvie akti
Fondi un investīcijas
Valsts galvojums
Publiskais iepirkums
ES informācija
Starptautiskā sadarbība
Publikācijas un pētījumi
Sabiedrības līdzdalība
BREXIT
 
Izvēlies kādu no iesvītrotām kalendāra dienām, lai redzētu šīs dienas pasākumus!
 


 
AktualitātesPreses relīzes
 
 
 
LPS domes sēdē K.Gerhards skaidro proporcionalitātes principa ievērošanu pašvaldību komitejās
24.01.2018

2018.gada 24.janvārī Latvijas Pašvaldību savienības (LPS) domes sēdē vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs Kaspars Gerhards klātesošos informēja par aktualitātēm un tendencēm proporcionalitātes principa ievērošanā pašvaldību komitejās. 

Pēc 2017. gada pašvaldību vēlēšanām Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijā (VARAM) ir saņemtas vairākas sūdzības par proporcionalitātes principa neievērošanu pašvaldībās, veidojot jaunas pašvaldību domes komitejas. Visi iesniegumi ir izvērtēti un konstatēts, ka proporcionalitātes princips nav ievērots 13 pašvaldībās.

K.Gerhards norādīja: “Lai domes komiteju sēdēs tiku pārstāvēts ikviens vēlētājs, kas ar savu balsi ir ievēlējis kādu no politiskajiem spēkiem, proporcionalitātes princips ir jāievēro visām pašvaldībām. Ikvienā komitejā, diskutējot par visdažādākajiem projektiem un pieņemot lēmumus, ir jābūt pārstāvētām visu pašvaldības iedzīvotāju interesēm. Savā ziņā pašvaldības domes komiteju ievēlēšanas procesu var vērtēt arī kā politiskās kultūras jautājumu un deputātu savstarpējās sadarbības prasmi. Ja šo prasmju nav, tad darbs iedzīvotāju labā tiek apgrūtināts vai pat apdraudēts.

Pēc saņemto sūdzību izvērtēšanas, VARAM konkrētās pašvaldības ir aicinājusi novērst pārkāpumus un ievērot likumā “Par pašvaldībām” noteikto. Lai nodrošinātu proporcionalitātes principa ievērošanu domes komitejās, lielākā daļa pašvaldību ir veikusi nepieciešamās darbības.

Savukārt trīs pašvaldības nerīkojās pēc likumā norādītā un nenovērsa pārkāpumus. Līdz ar to ministrs K.Gerhards izdeva rīkojumus par attiecīgo domju lēmumu darbības apturēšanu. Rezultātā divas pašvaldības atkārtoti izvērtēja pārkāpumu novēršanas nepieciešamību un nodrošināja proporcionalitātes principu ievērošanu. Vienīgā pašvaldība, kas nav nodrošinājusi likumā noteikto prasību ievērošanu, ir Salaspils novada dome. Tā pieņēma lēmumu izmantot likumā noteiktās tiesības vērsties Satversmes tiesā.

LPS domes sēdē K.Gerhards papildus informēja, 2018.gadā plānoti VARAM organizēti semināri, metodisko materiālu un citu izglītojošo materiālu izstrāde, kas veicinās pašvaldību pārstāvju izpratni par likumā noteikto un pašvaldību veiktā darba tiesiskumu. Tāpat VARAM papildinās vadlīnijas veiksmīgai pašvaldību saistošo noteikumu par budžetu sagatavošanai, kurā iekļaus informāciju par attīstības jautājumu sasaisti ar budžeta plānošanu, kā arī pievienos informāciju par budžeta grozījumu sadaļu.

Santa Vaļuma
Ministra padomniece
Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija
Tālr. 20222000
E-pasts: santa.valuma@varam.gov.lv
www.varam.gov.lv

Atpakaļ
 
Dabas aizsardzība
E-pārvalde
Fondi un investīcijas
Ilgtspējīga attīstība
Klimata pārmaiņas
Pašvaldības
Publisko pakalpojumu sistēmas pilnveide
Reģionālā attīstība
Teritorijas attīstības plānošana
Ūdeņu pārvaldība
Vides aizsardzība
Zaļais publiskais iepirkums
 
  
        
Darba laiks
Pr: 8.30:18.00
Ot - Cet: 8.30:17.00
Pt: 8.30:16:00
VARAM adrese
Peldu iela 25, Rīga, LV-1494, Latvija
Telefons: +371 66016740
Fakss:+371 67820442
E-pasts: pasts@varam.gov.lv
     
Lapa atjaunota
15.02.2019
 Informācijas pārpublicēšanas gadījumā atsauce obligāta